3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Kubínske krpčeky s bohatou účasťou a výbornou atmosférou
Kubínske krpčeky s bohatou účasťou a výbornou atmosférou

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Kubínske krpčeky s bohatou účasťou a výbornou atmosférou

06. 05. 2017
Dolný Kubín, Mestské kultúrne stredisko

Posledná aprílová nedeľa patrila v Dolnom Kubíne folklóru. Detské folklórne súbory zo Žilinského kraja roztancovali Mestské kultúrne stredisko. Divadelná sála aj námestie ožili spevom ľudových piesní.

 

Posledná aprílová nedeľa (30. 4. 2017) priniesla na Oravu okrem krásneho a slnečného počasia aj vyše 430 členov detských folklórnych súborov z horného Považia, Kysúc, Turca, Oravy a Liptova. Folklórne kolektívy sa zúčastnili krajskej postupovej súťažnej prehliadky detských folklórnych súborov Kubínske krpčeky. Tú pripravilo Oravské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Súťaž z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Detské súbory postúpili z regionálnych kôl vďaka svojej šikovnosti, vytrvalosti, odbornej pripravenosti a záslužnej práci vedúcich. V divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska každý súbor predviedol krásu a jedinečnosť ľudovej piesne, tanca či detských hier. Súťažnú prehliadku o 13.00 hodine otvoril príhovorom riaditeľ Oravského kultúrneho strediska aj riaditeľka odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja. Po privítaní sa mohli detské folklórne súbory pustiť do prezentovania svojho nadania a spontánnej detskej radosti. Ako prvý sa predviedol domáci oravský DFS Trnkárik zo Žaškova s veselým fašiangovým pásmom. Vo výbornej atmosfére pokračovali Liptáci z DFS Pramienok a hodnotné fašiangové pásmo priniesol aj DFS Turiec z Martina. Tých najmenších mali diváci možnosť vidieť v DFS Nezábudka z Rudiny, ktorý navštevujú žiaci materskej školy. Kysucký folklór prezentoval aj DFS Makovníček z Makova, hornú Oravu DFS Kašunka z Rabčíc a prvé kolo uzavreli deti z Liptovských Sliačov. Po krátkej prestávke sa začala druhá časť programu, ktorá priniesla rovnako skvelé detské výkony. Tú otvorili deti z DFS Kalužiar z Martina. Zaujímavé ľudové tance a hry z Púchovskej doliny predviedol DFS Stavbárik zo Žiliny, ktorý si napokon vybojoval i návrh na postup na celoštátne kolo. S priamym postupom na celoštátne kolo do Likavky sa predviedol DFS Hajovček zo Strečna. Oravu prezentoval aj DFS Vienok zo Štefanova nad Oravou, DFS Studnička spod Babej hory z Oravskej Polhory a DFS Goral z Hladovky, ktorí predviedli originálne goralské čepčenie, čím si vyslúžili od poroty návrh na postup na celoštátne kolo. Ďalšieho reprezentanta mal aj Liptov – bol ním DFS Likava z Likavky i horné Považie - DFS Kolárik z Kolárovíc.

Všetkých pätnásť kolektívov hodnotila päťčlenná odborná porota v zložení; Mgr. Katarína Babčáková, PhD., etnochoreologička a odborná pracovníčka NOC, Mgr. art. Miroslava Palanová, riaditeľka Liptovského kultúrneho strediska a vedúca FS Váh z Liptovského Mikuláša; Mgr. Tatiana Salajová, interpretka ľudových piesní a odborná pracovníčka Stredoslovenského osvetového strediska z Banskej Bystrice; Mgr. Igor Littva, riaditeľ súkromnej ZUŠ Liptáčik a vedúci FS Liptov z Ružomberka a Mgr. Jaroslav Stráňavský, hudobník a vydavateľ z Banskej Bystrice. Po skončení súťaže stála porota pred ťažkou úlohou, z množstva výborných súborov vybrať maximálne tri, ktoré postúpia na celoštátne kolo, ktoré sa uskutoční 3. - 4. júna 2017 v Liptovskom Mikuláši a v Likavke. Po náročnom rozhodnutí vybrala porota ako postupujúcich – detské folklórne súbory Hajovček zo Strečna, Stavbárik zo Žiliny a Goral z Hladovky. Ostatné súbory si z Dolného Kubína odniesli vecné ceny a diplomy so zlatým a strieborným pásmom.

Ako organizátori podujatia sme boli s priebehom podujatia maximálne spokojní. Tešíme sa, že stále existuje veľké množstvo detí, ktoré radi navštevujú detské folklórne súbory a učia sa tak krásnym a bohatým slovenským obyčajom, piesňam a tancom. Práve počet účastníkov je znamením, že náš folklór nezanikne, ale bude sa ďalej prezentovať a žiť vo svojom scénickom prostredí, i mimo neho. Či už vo veselej atmosfére v autobuse cestou z podujatia alebo počas voľných chvíľ malých, i takmer dospelých interpretov. Postupujúcim kolektívom gratulujeme a tešíme sa opäť o dva roky na ďalšie kolo súťažnej prehliadky detských folklórnych súborov.

 

Výsledky súťaže:

Zlaté pásmo s priamym postupom na celoštátne kolo: DFS Hajovček, Strečno

Zlaté pásmo s návrhom na postup na celoštátne kolo: DFS Stavbárik, Žilina

Zlaté pásmo s návrhom na postup na celoštátne kolo: DFS Goral, Hladovka

Zlaté pásmo:

 • DFS Turiec, Martin
 • DFS Kalužiar, Martin
 • DFS Nezábudka, Rudina

Strieborné pásmo:

 • DFS Trnkárik, Žaškov
 • DFS Kašunka, Rabčice
 • DFS Vienok, Štefanov nad Oravou
 • DFS Studnička spod Babej hory, Oravská Polhora
 • DFS Kolárik, Kolárovice
 • DFS Pramienok, Liptovský Mikuláš
 • DFS Sliačanček, Liptovské Sliače
 • DFS Likava, Likavka
 • DFS Makovníček, Makov

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Ján Mocko

Keď som išiou cez ten hájik; Čia je to rolička nezoraná

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV