Veľkonočné sviatky sú jednými z najväčších sviatkov v roku. Pre kresťanov sa nesú v znamení osláv zmŕtvychvstania Ježiša, iní sa tešia na tradičnú veľkonočnú oblievačku. Rovnako každý z nás považuje za symbol Veľkej noci niečo iné. Maľované vajíčko, veľkonočný zajac, rozkvitnuté bahniatko či vŕbový korbáč s uviazanými stužkami. Veľká noc má mnoho podôb a práve tieto podoby si pozreli návštevníci počas vernisáže výstavy Čas veľkonočný, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok 23. marca 2017 o 16. hodine v Makovického dome v Žiline.
Rôznorodosť materiálov, výrobných postupov, techník a samotných výrobkov s veľkonočnou tematikou ponúklo 47 vystavujúcich autorov, medzi ktorými nechýbali remeselné stálice ako umelecká drotárka Mária Porubčanská, Vít Pieš, ktorý prvýkrát na verejnosti predstavil vzácne okované vajíčka s čičmianskymi vzormi, Daniela Daníková s tradičnými obrazmi a výrobkami zo slaného cesta, Otília Kadašiová s tkanými kobercami, medovnikárka Miriam Valicová, či Jozef Rakovan s pôsobivou figurálnou drevorezbou. Do výstavy sa však zapojilo aj množstvo nových autorov, ktorí do tradičného ľudového remesla vniesli nové nápady a techniky. Časť výstavy je venovaná jedinečnej tvorbe 4 generácií domanižských krasličiarok, na počiatku ktorej stála Štefánia Dudáková (nar. 1912), jedna z prvých ľudovoumeleckých majsteriek pracujúcich pre ÚĽUV. „Moja babka začala písať kraslice ako 8 ročná. Bola veľmi zručná, učila aj dievčatá z dediny a neskôr začala viesť i kurzy pre deti. Pomáhali sme jej celá rodina. Dedko Ondrej jej dokonca vymyslel pomôcku – špirálu na rýchlejšie a jednoduchšie farbenie vajíčok. Aj ja si pamätám ako som jej pomáhala a chodil po všetkých školských jedálňach, zháňal biele vajíčka a potom som ich vyfukoval.“ spomína Juraj Kulich, vnuk Štefánie Dudákovej. Zdobeniu alebo písaniu domanižských kraslíc sa táto rodina venuje už 4 generácie, zachovávajú nielen techniku písania trubičkou, ale aj pôvodné vzory, ktoré boli a sú výnimočné aj tým, že pani Štefánia mala pre každý jeden svoje pomenovanie. Slniečko, pavúk, kostelačka, cagaňa či jolanka. To sú len niektoré z viac ako 70 vzorov vytvorených Štefániou Dudákovou.
Spomienky a duchovné bohatstvo, ktoré sa niesli vernisážou podčiarklo aj vystúpenie DFS Lieska zo Žiliny, ktorý slávnostne otvoril vernisáž a hudobno-tanečným pásmom predstavil veľkonočné zvyky a tradície z okolia Žiliny. Riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline počas vernisáže srdečne poďakovala všetkým 47 vystavujúcim autorom. Vďaka bola obojstranná, za všetkých remeselníkov organizátorovi výstavy, Krajskému kultúrnemu stredisku v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, poďakovala dlhoročná remeselníčka, vystavujúca autorka a predovšetkým známa čipkárka Mária Hnidková: „Ďakujeme za možnosť vystavovať v priestoroch Makovického domu, ktorá nás motivuje k tomu, aby sme tvorili stále niečo nové. Veď vďaka jeden druhému neustále rastieme.“
Tohtoročná veľkonočná výstava teda v seba spája hodnotné tradičné ľudové umenie, duchovné posolstvo a bohatstvo, ale i nápaditosť a nové techniky. Predovšetkým nás však uisťuje, že zručnosť a umelecké cítenie je v nás zakorenené a pretrváva doteraz.
Predajnú výstavu Čas veľkonočný si verejnosť v Makovického dome môže pozrieť do 12. apríla 2017 v pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami Krajského kultúrneho strediska aj v inom ako uvedenom čase).
Mgr. Daniela Srnanková
Krajské kultúrne stredisko v Žiline
www.krkszilina.sk