3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podoby veľkej noci
Podoby veľkej noci

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Podoby veľkej noci

29. 03. 2017
Žilina, Makovického dom

Veľkonočné sviatky sú jednými z najväčších sviatkov v roku. Pre kresťanov sa nesú v znamení osláv zmŕtvychvstania Ježiša, iní sa tešia na tradičnú veľkonočnú oblievačku. Rovnako každý z nás považuje za symbol Veľkej noci niečo iné. Maľované vajíčko, veľkonočný zajac, rozkvitnuté bahniatko či vŕbový korbáč s uviazanými stužkami. Veľká noc má mnoho podôb a práve tieto podoby si pozreli návštevníci počas vernisáže výstavy Čas veľkonočný, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok 23. marca 2017 o 16. hodine v Makovického dome v Žiline.

Rôznorodosť materiálov, výrobných postupov, techník a samotných výrobkov s veľkonočnou tematikou ponúklo 47 vystavujúcich autorov, medzi ktorými nechýbali remeselné stálice ako umelecká drotárka Mária Porubčanská, Vít Pieš, ktorý prvýkrát na verejnosti predstavil vzácne okované vajíčka s čičmianskymi vzormi, Daniela Daníková s tradičnými obrazmi a výrobkami zo slaného cesta, Otília Kadašiová s tkanými kobercami, medovnikárka Miriam Valicová, či Jozef Rakovan s pôsobivou figurálnou drevorezbou. Do výstavy sa však zapojilo aj množstvo nových autorov, ktorí do tradičného ľudového remesla vniesli nové nápady a techniky. Časť výstavy je venovaná jedinečnej tvorbe 4 generácií domanižských krasličiarok, na počiatku ktorej stála Štefánia Dudáková (nar. 1912), jedna z prvých ľudovoumeleckých majsteriek pracujúcich pre ÚĽUV. „Moja babka začala písať kraslice ako 8 ročná. Bola veľmi zručná, učila aj dievčatá z dediny a neskôr začala viesť i kurzy pre deti. Pomáhali sme jej celá rodina. Dedko Ondrej jej dokonca vymyslel pomôcku – špirálu na rýchlejšie a jednoduchšie farbenie vajíčok. Aj ja si pamätám ako som jej pomáhala a chodil po všetkých školských jedálňach, zháňal biele vajíčka a potom som ich vyfukoval.“ spomína Juraj Kulich, vnuk Štefánie Dudákovej. Zdobeniu alebo písaniu domanižských kraslíc sa táto rodina venuje už 4 generácie, zachovávajú nielen techniku písania trubičkou, ale aj pôvodné vzory, ktoré boli a sú výnimočné aj tým, že pani Štefánia mala pre každý jeden svoje pomenovanie. Slniečko, pavúk, kostelačka, cagaňa či jolanka. To sú len niektoré z viac ako 70 vzorov vytvorených Štefániou Dudákovou.

Spomienky a duchovné bohatstvo, ktoré sa niesli vernisážou podčiarklo aj vystúpenie DFS Lieska zo Žiliny, ktorý slávnostne otvoril vernisáž a hudobno-tanečným pásmom predstavil veľkonočné zvyky a tradície z okolia Žiliny. Riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline počas vernisáže srdečne poďakovala všetkým 47 vystavujúcim autorom. Vďaka bola obojstranná, za všetkých remeselníkov organizátorovi výstavy, Krajskému kultúrnemu stredisku v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, poďakovala dlhoročná remeselníčka, vystavujúca autorka a predovšetkým známa čipkárka Mária Hnidková: „Ďakujeme za možnosť vystavovať v priestoroch Makovického domu, ktorá nás motivuje k tomu, aby sme tvorili stále niečo nové. Veď vďaka jeden druhému neustále rastieme.“

Tohtoročná veľkonočná výstava teda v seba spája hodnotné tradičné ľudové umenie, duchovné posolstvo a bohatstvo, ale i nápaditosť a nové techniky. Predovšetkým nás však uisťuje, že zručnosť a umelecké cítenie je v nás zakorenené a pretrváva doteraz.

Predajnú výstavu Čas veľkonočný si verejnosť v Makovického dome môže pozrieť do 12. apríla 2017 v pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami Krajského kultúrneho strediska aj v inom ako uvedenom čase).

 

Mgr. Daniela Srnanková

Krajské kultúrne stredisko v Žiline

www.krkszilina.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

KATKA HOLOSKOVA

Islo dievca pre vodu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV