3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Idú hrať
Idú hrať

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Idú hrať

26. 05. 2017
Topoľčianky, Kultúrny dom

Krajská postupová súťaž a prehliadka choreografií folklórnych kolektívov nitrianskeho kraja sa uskutočnila v Kultúrnom dome v Topoľčiankach v sobotu 21. mája 2017. Do krajského kola sa „prebojovali“ kolektívy z  regonálnych súťaží: FS JELENČAN z Jelenca, FS BELLŐ z Hurbanova, FS PONITRAN z Nitry, FS VOLOSÁN z Pukanca, FS ZOBOR z Nitry, FS MLYNČEK z Kolárova a FS FURMANI z Nitry. Ako hosť podujatia vystúpil Foklórny súbor HORNÁD z Košíc.

Jelenčania sa predstavili choreografiou Aj u nás sa tancuje s piesňami a tancom z vlastného výskumu z Branova, kde prezentovali málo známu folklórnu oblasť Požitavia. FS Bellő z Hurbanova uviedol choreografiu Za vôňou Gemera, kde predstavili tance zo života gemerského ľudu, ktorými sa mladí muži lúčili po zverbovaní na vojnu. FS Ponitran sa v choreografii Z Podzoboria inšpiroval prejavmi ľudovej kultúry Podzoboria, z obcí okolia Nitry spätých s maďarskou minoritou. FS Volosán z Pukanca uviedol choreografiu Čo je v piesni, to sa kliesni, kde prezentovali jednu ľúbostnú pieseň Sedí vtáča, na ktorú tancovali čardáš obohatený o miestne tanečné prvky. FS Zobor z Nitry uviedol pásmo Gdo sťe víno slopať, mosí vinicu kopať. V choreografii figuruje tematika remesiel a cechových tancov Tekova, Požitavia a Ponitria. FS Mlynček z Kolárova uviedol choreografiu Zahrajme sa na svadbu s tancom odrážajúcim prvky a zvyky z prostredia obce Branovo. Furmani z Nitry uviedli choreografický blok Regrútska rozlúčka z Podzoboria so zábavou pred odchodom regrútov na vojnu, ktorý vznikol z výskumu v obci Dolné Obdokovce.

Odborná porota mala vybrať najúspešnejší kolektív, či kolektívy, ale aj napriek sprevádzajúcej tréme niektorých vystupujúcich bolo rozhodovanie veľkým otáznikom. Aj keď sa zúčastnené súbory zaradili medzi neprofesionálne, odhliadnuc na sprevádzajúcu trému, boli so svojím vystúpením blízko profesionálom. Ale tak to už pri takýchto podujatiach chodí.

Po skončení súťažnej časti podujatia sa nám predstavil hosť programu Folklórny súbor HORNÁD z Košíc. V choreografi Maľovaní nám predviedli spracované autentické zápisky umelca, impresionistického maliara J.T. Moussona, ktorý začiatkom 20. storočia prišiel učiť do Michalovec. Mousson bol očarený krásou krojovaného Zemplína, jeho obyvateľstva a tradičnej kultúry, ktoré spracovával a stvárňoval na plátne. Vzniklo nespočetné množstvo obrazov s tematikou ľudí v krásnych krojoch na trhoch a jarmokoch, aj pri náboženských obradoch. A práve táto časť jeho tvorby inšpirovala tvorcov programu k vytvoreniu choreografie, s ktorou sa súbor zúčastnil aj súťaže Akademická Nitra v roku 2016 a stal sa víťazom. Podujatie plné spevu a tanca a krásnych krojov urobilo bodku za krajskou prehliadkou choreografií folklórnych súborov nitrianskeho kraja. Podujatie zorganizovalo Krajské osvetové stredisko Nitra za podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja a obce Topoľčianky.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

KATKA HOLOSKOVA

Po doline tichy vjetrik poviva

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV