3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Východná 2017
Východná 2017

Ohodnoť článok hráškami


(7.5/10 hráškov, hlasovali 2 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Východná 2017

30. 06. 2017
Východná, Amfiteáter

... a tak sme sa tu, pod Kriváňom, opäť po roku stretli, aby sme si vychutnali festivalovú atmosféru. Čaká nás bohatý program. Čriepky z neho vám budeme po tri dni prinášať nielen prostredníctvom nášho rádia.

Poďte s nami do Východnej, vitajte!

 

PIATOK 30.6.2017


V školách dnes porozdávali koncoročné vysvedčenia a deti sa rozbehli zo školských lavíc za prázdninovými zážitkami. My všetci s diagnózou "folklór pozitív" sme sa zišli vo Východnej, kde je tento víkend najväčšia koncentrácia folklóru na území Slovenska. Všetci netrpezlivo sledujeme predpovede počasia, ktoré sa nám už týždeň vyhrážajú búrkami aj ďažďom. Mnohí poznamenajú, že Východná minimálne bez prehánky by ani nebola Východnou. Nuž ale príjemnejšie to iste bude bez tých kvapiek z hôry. Uvidíme.

Pozvánka na festival od programového riaditeľa FF Východná 2017 Pavla Pitoňáka

 

 

Festivalový areál ožil spevom a tancom už včera večer, keď aj diváci RTVS mohli sledovať priamy prenos z programu "Zem spieva pod holým nebom". Piatok priniesol zábavu pre skalných festivalových hostí už od 10. hodiny dopoludnia. Návštevníci mohli ochutnať tradičnú liptovksú kuchyňu, zatancovať si s finalistami relácie Zem spieva, či si pozrieť vernisáž zo školského  majálesu z Liptovských Sliačov v Etnodome. Čo ešte môžete vidieť a zažiť v Etnodome počas nadchádzajúcich dní vám napovie Margita Jágerová z katedry etnológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

 

Prvý piatkový program na Veľkej scéne patrí už tradične Žilinskému ragiónu. V tomto, s názvom "Keď ja pôjdem, povandrujem..." sa predstavili kolektívy z Liptova i Kysúc. Najlepšie vám o ňom trochu porozpráva jaho autorka,  Mirka Palanová.

 

 

V programe účinkovala aj speváčka Janka Holeštiaková, ktorá vás tiež pozýva do Východnej:

 

 

V nasledujúcich chvíľach už pred plným hľadiskom defilujú účinkujúci v programe "Zemplín, ľubojsc moja", ktorý je venovaný "Ujovi" - Milanovi Hvižďákovi, tohtoročnému jubilantovi. Autori programu pripravili oslávencovi aj prekvapenia, ktoré rozochveli nielen iba jeho osobne.

A my vám prinášame aj krátku výpoveď MIlana Hvižďáka:

 

Jedným zo spoluautorov programu bol aj Kristián Dufinec, ktorý tiež posiela svoj pozdrav:

 

My, ktorí sa pohybujeme v zákulisí, máme možnosť nasávať nuancie atmosféry aj mimo oficiálnej scény (a teraz je to myslené bez dvojzmyselností prosím ...). Priala by som vám všetkým zažiť tú radosť, neoklamanú živelnosť a energiu. Neočakávané aj dohodnuté stretnutia, objatie po rokoch ... jednoducho - niečo také je možné zažiť iba na festivaloch.

Ďaľších 15 minút programu patrilo štyrom krásnym dámam s podmanivým hlasom. Andrejka Rendošová spojila ženy z rôznych kútov Slovenska v zimomriavkovom bloku. Každá jedna z nich - Andrea Jágerová (Likavka), Barbora Fecková (Spišské Podhradie), Martina Ťasková-Kanošová (Pohorelá) či Svetlana Kolláriková-Zaujcová (Nitra) - zaspievala tak, že jednoducho ... rozochveli srdiečka. Škoda, že začínajúci dážď tak trocha prekazil atmosféru, ale mňa osobne ani dažďové kvapky za krkom nedokázali odtrhnúť od tohto zážitku. Mimochodom - nedalo mi a počas programu som sa opýtala priamo "Rendošky", prečo tam nie je aj ona - kto ju aspoň raz počul spievať, iste pochopí moju otázku. Ona, verná svojmu naturelu, s úsmevom odpovedala, citujem: "Ja som šéfka."

Áno. Je to šéfka (smajlík). A dodržala presne (!!) minutáž svojho programu (smajlík).

... a momentálne sa javisko chveje pod nohami tanečníkov maďarského národného súboru, ktorí tiež neostávajú nič dlžní svojmu národnému naturelu. Jednoducho - vo Východnej to žije! Ale: možno málokto si uvedomuje, koľko mravčej práce a manažmentu zahŕňa príprava takejto veľkej akcie. Funkcia, nefunkcia - aj najväčší šéf, či šéfka musí niekedy vziať do ruky napríklad metlu a urobiť, čo treba. Každý autor programu zažíva nebo aj peklo zároveň - vyjde to, či nevyjde? Zatlieska publikum? Nezatlieska....?

A ja sama osobne by som rada touto cestou poďakovala Paľkovi Pitoňákovi, programovému riaditeľovi festivalu. Naozaj mám rada jeho hodnotenia a výstupy pre ďaľšie fungovanie festivalu. A nielen to. Jednoducho - klobúk dolu, Pali.

A kým sa hodnotili dnešné programy, mládežníci z FS Mladosť z Banskej Bystrice si v zákulisí zaspievali len tak, sami pre seba, ale i pre ostatných, ktorí boli nablízku... veď sa započúvajte:

 

 

Poďme sa teda ešte zabaviť alebo sa umyť, pomodliť a spať (smajlík). Vidíme sa ráno, milí priatelia!

Fotografickú reportáž môžete priebežne sledovať na našom facebookovom profile. 

 

 SOBOTA 1.7.2017

Nerada to hovorím, ale predpovede počasia sa tentoraz nemýlili. Moja stará modrotlačová sukňa z Komjatnej už po druhý raz zažíva fázu sušenia sa a dáždniky sú v neustálej permanencii. Vonku chvíľami prší, chvíľkami leje. Ale ako to už chodieva na takýchto akciach - miestami je síce mokro, ale zato veselo. Na hlavnej scéne bežia generálky, mnohí účastníci sa ešte stále snažia dostať z festivalovej "únavy" spoločenskej a všetci svorne vzhliadame k výšinám a snažíme sa nájsť na oblohe aspoň kúščik inej farby ako sivej. No čo už.

Na miestach, ktoré sú pod strechou, bežia ale programy podľa plánu. A my pre vás budeme stále prinášať nové informácie a rozhovory.

A tu sú prvé sobotné pozdravy od folkloristov Jána Karabína, Márie Strakovej, Jany Zákopčanovej a Jána Vajdu:

 

 

A stali sa veci nevídané. Ako sme si mysleli, že dnes bude v areáli FF Východná poloprázdno, opak je pravdou. Vyčasilo sa. Slnko postupne vysúša mláky, len rozbahnená, ehm ... gastrozóna a priľahlé trávnaté plochy naznačujú, že ešte pred pár hodinami sa tu príroda vybláznila. A je tu doslova hlava na hlave. Na Malej scéne sme už stihli potleskom odmeniť víťazov a laureátov Šaffovej ostrohy 2017, plus laureátov celoštátnej postupovej súťaže hudobného folklóru dospelých. Bolo sa na čo pozerať! Z najlepších. Tak znel aj názov programu, ktorý zostavil Štefan Kocák.

Sobotňajšie popoludnie vždy patrí sprievodu folklórnych kolektívov, a našťastie - počasie dovolilo túto krojovú promenádu zrealizovať. Priznám sa dobrovoľne - tento rok som miesto sprievodu Hore Východnou sama sebe naordinovala obchôdzku pomedzi remeselníkov, majstrov ÚĽUV. Za tie roky sme si s mnohými z nich vytvorili pekné priateľstvá a kamarátske vzťahy, čiže bolo pre mňa nesmiernym potešením sa s nimi opäť stretnúť a porozpávať o tom, ako ide život. Okrem toho - ich krásne ručné práce sú pre mňa vždy potechou oka a duše.

Pod réžijným vedením Romana Malatinca sa medzitým na Malej scéne odohrával program s názvom "Hraničiari", čiže vystúpenie folklórnych skupín z obcí a miest v príhraničných oblastiach, ktoré sú súčasťou našej krajiny a boli a sú ovplyvňované aj kultúrami iných národov. Milý Roman a milí moji účinkujúci ... bolo to parádne! Úsmev mi nezmizol po celý čas z tváre a jednoducho - tá hodinka mi urobila dobre, ďakujem (smajlík).

A pomaly sa budeme pripravovať na večerný program ...

Ten začal na Hlavnej scéne o 18:00 a predstavil región tešínskeho Sliezska z pohľadu poľskej národnostnej menšiny. Keď sa účinkujúci členovia súborov z Českej republiky pripravovali na svoje vystúpenie a promenovali sa po chodbách zákulisia, mala som chvíľami pocit "deja vu". Mojim rodiskom je totiž Havířov a čeština, potažmo jazyk tzv. "kratkych zobaku" je mojim jazykom rodným. 

Včera sme mali možnosť si na javisku vypočuť 5 výnimočných hlasov počas 15 minút. Dnes sme si v tejto rýchlej 15-minútovke pozreli slovenské ľudové tance v podaní výnimočných sólistov tanečníkov, 5 chuťoviek vo Východnej : Vlado Kendra tancoval Višnovského verbunk, Peťo Vajda vyčapášoval vlašiko z Petrovian, Fredo Lincke dal Čierny Balog, Mikuláš Szabo predstavil Gemer a Janko Matuška vycifroval Detvu.

Na ďalší program sa už pripravovali aj muzikanti. V ľudovej hudbe Hlaváčovci svorne hrajú súrodenci a tu je ich pozdrav:

 

 

Čo je dobré, nie je zlé. Alebo : "Každá forma prezentácie ľudového tanca je správna a dobrá, keď je dobrá" - ako sa vyjadril Štefan Nosáľ. Nuž, je to vec názoru a diskusie. Každopádne - pri generálnej skúške ma v zákulisí zaujal dievčenský hlások, ktorý celkom jasne a čisto zaspieval  Na Kráľovej holi.

A tu je jej pozdrav ešte pred programom - Katarína Poňová:

 

 

A vo chvíli, keď som ho počas večerného programu začula znova, tentoraz priamo z Hlavnej scény, bežala som sa pozrieť zo zákulisia, komu ten hlások patrí. A videla som toto: copaté dievča stojí na vyvýšenom pódiu, bez trémy spieva folklórnu hymnu, všetci účinkujúci, ale aj diváci sú na nohách otočení tvárou k nej a jedným hlasom spievajú všetkým tak známe a silné slová. Ufff. Zimomriavky. Fascinujúci zážitok.

Po skončení programu sme si odchytili ešte niektorých protagonistov a tu vám prinášame ich pozdravy. Alena Petrasová z FS Vagonár:

 

 A vychýrený to muzikant Michal Noga z Košíc:

 

 

A ako bodku tohto večera nám FS Vranovčan "naservíroval" svoje vyjadrenie hlbokého rešpektu k tomu najcennejšiemu, čo máme - k ľudskému životu.

Jedna z účinkujúcich vás tiež pozýva do Východnej - Emília Krišťanová:

 

 

Vranovčan nemusí nikomu z nás dokazovať, že jeho členovia naozaj VEDIA tancovať. Dokonca sme sa už všetci presvedčili o tom, že tanečné divadlo s veľkou témou vedia Kocákovci ukočírovať a divák odchádza zážitkovo naplnený a ešte dlho na tieto pocity spomína. Keď som predstavenie "Zbohom" videla v bratislavskom Zrkadlovom háji, bola som nesmierne zvedavá, ako si decká z Vranovčanu poradia s veľkou scénou a festivalovým publikom. Nestíhala som si ísť sadnúť do hľadiska východnianskeho amfiteátra a tak som celé dvojhodinové predstavenie stála v tieni zvukárskej búdy na javisku a ... posmrkala som celý balíček vreckoviek, pokúšal sa o mňa infarkt, smiala som sa aj plakala zároveň a zimomriavky mi behali hore dolu po celom tele. Takto "zdevastovaná" som sa pokúšala dopísať túto reportáž ešte v noci po predstavení až do konca, ale ... dostala som sa iba do bodu "pri zvukárskej búde". Add 1 som už nevládala udržať prsty na klávesnici v tej pokročilej nočnej hodine, add 2 som mala hlavu plnú myšlienok a srdce plné pocitov, ktoré potrebovali svoj čas. A tak teraz  už panuje vonku pomerne krásne nedeľné ráno, Pribylina sa pomaly prebúdza k ďaľšiemu júlovému dňu a ja tu sama sedím za stolom a píšem. Píšem o tom, ako FS Vranovčan rozburácal publikum vo Východnej, ako porazili svojim programom ďaľšiu métu a zároveň rozmýšľam, čo bude ďalej. Peťo Kocák so svojim otcom posúvajú "latku" stále vyššie a vyššie a je pravda, že ja sa výšok bojím a mávam závrate. Ale je mi jasné, že s týmito ľuďmi budem kľuďne absolvovať výstup do výšok kedykoľvek (smajlík). Pri každej nasledujúcej priečke mám totiž istotu, že to stojí za to. Momentálne majú okolo seba partiu ľudí, ktorí v zákulisí, na prvý pohľad, sa nezdajú byť nikým výnimočným, tanečníci, mladí ľudia, pekné devy, švárni mládenci ... ale oblečú sa do kroja, vyjdú na javisko a! ... už vás majú (smajlík) Máte pocit, že tancujú len tak mimochodom, ich pohyby nenaznačajú žiadnu veľkú námahu a vy získavate dojem, že toto predsa zvládne každý. Ale - vieme, že to tak nie je, však? je za tým veľa veľa driny, nácvikov, vystúpení a hlavne talentu každého jednotlivca. Včera som na javisku chvíľami mala dojem, že tanečné páry, ktoré spolu fungovali v tak dokonalom súlade, tvoria pár aj v osobnom živote - viem, že v mnohých prípadoch to tak aj v skutočnosti je - a ako zvyknem hovoriť : tancovali ako manželia po 20 rokoch skvelého manželstva. Krájali s ľahkosťou javiskový priestor, tvorili jeden celok a vysielali do svojho okolia toľko energie! Niektorých tanečníkov registrujem ešte z doby, kedy boli, s prepáčením, mladí šušniaci. A momentálne jednoducho musím žasnúť. Vyrástli z nich TANEČNÍCI, ktorí vedia dokonale tancovať a aj dať publiku veľké emócie. Ja osobne som mala knedľu v krku niekoľkokrát a srdce mi cestovalo tak vysoko, že išlo vyskočiť. Bavila som sa na nuanciách, ktoré som si predtým nevšimla a vychutnávala si veci, ktoré som už poznala a očakávala som ich. Znova sa mi potvrdilo, že dievky z Vranovčanu sú veru veľké "herečky", aj keď mi bolo povedané jedným zástupcom mužského pokolenia, že: "To nie sú herečky, to sú naše dzifky..." Ale ste fantastické, naozaj! A vždy dokonale upravené do kroja, palec hore. Uvedomila som si v tomto momente, že som doteraz nespomenula vynikajúcich muzikantov, ktorí svojim výkonom podporili všetko o čom som doteraz písala. Viem, že niektorí z nich už majú čo to odohraté, ale nie vždy je samozrejmosťou, aby muzikanti fungovali s tanečníkmi v takom súlade. A mohla by som takto pokračovať ďalej a ďalej, rozoberať scénu po scéne, napríklad keď si mladí regrúti doslova "vytancovali" svoj výcvik a krutú bitvu za strhujúceho zvuku bubnov alebo keď mladá žena spievala absolútne úžasným spôsobom svojmu dieťaťu uspávanku pri kolíske a obecentsvo ani nedýchalo a ja aj teraz nevidím na monitor, lebo ma zalievajú slzy už len pri spomienke na túto scénu ... a v konečnom dôsledku by tento článok bol nekonečný a mohli by sme tu byť až do ďalšej Východnej (smiech).

Tak už len posledné - mám vás naozaj rada, FS Vranovčan a po včerajšku sa pred vami všetkými skláňam.

... a teraz hajde sa vykrojiť a čaká nás posledný festivalový deň vo Východnej.

 

NEDEĽA 2.7.2017

 

... a ten dnes celý patrí deťom a ich rodičom. Na Malej aj Veľkej scéne sa vystriedalo nespočet detských interprétov - tanečníkov, muzikantov či speváčikov. Na oblohe sa preháňali mračná v divokých tancoch a silný vietor im v tom statočne pomáhal. Našťastie nespŕchlo a my sme si mohli ešte v kľude vychutnať napríklad najlepšiu kávičku s medom a teplú medovinu u pána včelára Bolyoša z Trebeľoviec alebo si urobiť festivalovú momentku vo Fotomate. Určite stálo za to aj vystáť si šóru na najlepšie bryndzové halušky, ktoré v Kolibe varili šuhajovia a devy z Dobrej Východnej. Nezastavili sa celé tri dni, varili halušky v troch veľkých kotloch a aj tak bolo málo (smajlík). Alebo ste si mohli kúpiť darčeky a suveníry na poslednú chvíľu či jednoducho si sadnúť a sledovať programy.

Tu vám prinesieme ešte pozdravy remeselníkov - výrobcov ÚĽUV, lebo práve od nich ste si mohli nakäpiť nádherné suveníry.

Je pravda, že oproti sobote bolo dnes podstatne menej ľudí, ktorí prišli do areálu FF Východná a možno, že niektorým ešte chýbala "Galaprogramová bodka" za detským programom na Hlavnej scéne ... Mne osobne tiež. Stále mám pocit, že Východná toho roku vlastne ani poriadne neskončila ...

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH DATELINKA KRIVAN

A vy hory, cierne hory

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV