3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  DNI MAJSTROV ÚĽUV 2017
DNI MAJSTROV ÚĽUV 2017

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

DNI MAJSTROV ÚĽUV 2017

31. 07. 2017
Bratislava

Zruční majstri a ľudovoumeleckí výrobcovia z celého Slovenska prídu predviesť svoje majstrovstvo a ponúknuť najkvalitnejší sortiment svojich výrobkov. Hviezdoslavovo námestie sa tak pomyselne rozdelí na 3 kraje – na západoslovenský, stredoslovenský a východoslovenský, kde návštevníci môžu stretnúť hrnčiarov, kováčov, tkáčky, krasličiarky, paličkárky, drevorezbárov, drotárov a veľa iných výrobcov, ktorí sa usilujú o uchovanie tradičných remeselných výrob. 

Noví majstri vo svojom remesle

Festival Dni majstrov ÚĽUV je každoročne aj príležitosťou na udelenie titulu Majster ľudovej umeleckej výroby. ÚĽUVudeľuje ocenenie už od roku 1959 a do dnešného dňa udelilo 412 čestných titulov. Od roku 2014 udeľuje ocenenie spoločne s Ministerstvom kultúry SR. V rámci sobotňajšieho galaprogramu v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava bude ocenených šesť nových majstrov za rok 2017.   

Remeselné dielne a zábavky pre deti

V tomto ročníku chce ÚĽUV vytvoriť viac zábavy aj pre detských návštevníkov. V povestnej Škole remesiel si deti vyskúšajú prácu s hlinou, drôtom, šúpolím či textilom a na Primaciálnom námestí sa vyhrajú do sýtosti tak, ako kedysi naši starí rodičia. Nebude chýbať ani drevený kolotoč na ručný pohon, školička tanca, zapletanie vrkočov, vystúpenia detských folklórnych súborov, či bábkové divadlo.

S hudbou ide remeslo lepšie od ruky

A keďže remeslo ide lepšie od ruky pri dobrej hudbe, ÚĽUV aj tento rok sľubuje bohatý hudobno- tanečný program. Počas dvoch dní sa na Hlavnom námestí a v Altánku na Hviezdoslavovom námestí predstavia známe folklórne súbory, ako napr.: FS Marína, FS Technik, FS Mladosť a FS Ilosvai, spevácka skupina Trnki v sprievode ľudovej hudby Muzička, sólisti z úspešného programu RTVS Zem spieva: sestry Matákové, Peter Vajda a Miro Buzrla, interpreti world-music: obľúbená hudobná skupina Banda, Karpatské horké, a mnohí iní.

 Príďte na festival v kroji

Aj v tomto roku ÚĽUV vyzýva všetkých návštevníkov, aby prišli na festival odetí v kroji, prípadne v oblečení, ktoré je inšpirované tradičným odevom. Dni majstrov ÚLUV je udalosť, kedy sa všetci môžeme vyKROJiť z davu.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Sestry Sihelské

09 Akože ja pôjdem

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV