3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jubilejné 25. Marikovské folklórne slávnosti
Jubilejné 25. Marikovské folklórne slávnosti

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Jubilejné 25. Marikovské folklórne slávnosti

25. 07. 2017
Horná Mariková

Marikovské folklórne slávnosti patria k úspešným a vyhľadávaným podujatiam nielen pre obyvateľov Marikovskej doliny, ale aj pre širokú odbornú a laickú verejnosť regiónu Považia, ale i iných lokalít Slovenska i Moravy. Tak tomu bolo aj tento rok, priaznivé počasie, obzvlášť keď si všetci pamätáme ako nám minulý rok lialo počas celého dňa, prilákalo v nedeľu 16. júla do Hornej Marikovej viac ako 2000 návštevníkov, milovníkov folklóru a jedinečnej autentickej atmosféry tejto známej javorníckej obce.

Ozajstným sviatkom folklóru na Považí sa stal práve tento jubilejný 25. ročník. Pred štvrťstoročím vznikla na podnet vtedajšieho starostu obce Horná Mariková Františka Máčka myšlienka na prezentáciu folklórnych zvykov nášho regiónu a tradícia slávností sa nielenže zachovala podnes, ale priniesla mnohé novinky  a zlepšenia.

Po privítanke domácej folklórnej skupiny Žrnovanka sa v úvode MFS predstavili deti z DFS Podžiaranček pásmom hier NA ZÁHUŇÍ a z DFS Mladosť z Považskej Bystrice pásmom HRNCOVÝ. S programom ROK NA DEDINE - sme postupne spoznali viaceré tradičné zvyky obcí regiónu. Vďaka skupine LIMBORA z Prečína ako v minulosti, ešte aj dnes funguje fašiangová obchôdzka po dedine nazývaná Chojenie po kláce, slamený dzedo a baba v uliciach Prečína. Členovia folklórnej skupiny Podžiaran z Papradna nás vtiahli do atmosféry veľkonočných príprav, keď dievčatá zdobili jedľovú vetvičku mašľami z krepového papiera a chodili s ňou na Kvetnú nedeľu vinšovať po domoch, za čo dostali vajíčka, aby mali čo dať šibačom a spievali si pri tom pieseň Prišól Pán Boh z jasličék do Jeruzalema. A tiež ako nosili so sebou handrového panáka - Emíľa, chodili po dedine od domu k domu, spievali a robili rôzne huncúcstvá. Z rozveselenej nálady nás domáca folklórna skupina Žrnovanka vtiahla do atmosféry domácnosti, kde rodina rieši prípravu sobáša, na ktorý už nezostáva veľa času, treba stihnúť PYTAČKY a vychystať svadbu ako sa patrí v Hornej Marikovej. Ako bývalo na dožinkoch a ako sa odovzdával dožinkový veniec gazdovi sme sa dozvedeli v pásme - Dožinky od folklórnej skupiny Ledničanka z Lednice.
Mladá nevesta - mladucha sa osýpala na dvore pri dome rodičov pred odchodom na sobáš. Osýpanie žitkom, cukrom... robievala široká - čiže krstná mať. Podľa týchto starých zvykov sa ešte aj dnes v Podmaníne v mnohých rodinách tento zvyk pri svadbe zachováva a v Hornej Marikovej nám ho prestavila FSk Manínec s nádhernými piesňami a sviatočnými krojmi. Neboli však len veselé chvíle v živote našich predkov, ale často sa stávalo že muži na vojnu odchádzali a túto ťažkú chvíľu nám užasným sólovým spevom  sprostredkovala ĽUBKA HÁRONIKOVÁ z FS Považan. Virvostol mi pod okjankom hrebíček a Už ten mvoj mužíček to boli piesne, pri ktorých sa celý amfiteáter stíšil a divákom až husia koža v úžase naskakovala...
Pre folklórny súbor Bystričan z Považskej Bystrice choreoraficky spracoval v roku 1982 František Máček známu pochôdzku obcou na prelome starého a nového roka - BABIARI. Potancovali, pošpásovali a rozihrali žilky týmto známym marikovským zvykom v scénickom spracovní, ktoré v tejto podobe odznelo na doskách amfiteátra po prvýkrát.
Po skončení programovej časti ROK NA DEDINE - starosta obce Ing. Miroslav Hamar odovzdal ocenenia obce 4 významným členkám FSk Žrnovanka: Viere Braciníkovej, Helene Žiačikovej, Sidónii Panákovej,
Júlii Hehejíkovej.

Obľúbenou piesňou Ferka Máčka EJ VEJE VIETER PO OVSENEM KLASE sme ešte raz spoločne všetci vyjadrili radosť, že tradícia Marikovkých slávností má význam a naďalej sa udržiava.
FSk Hájiček z Chrenovca-Brusna je originálnou skupinou na Slovensku aj vďaka využívaniu signálnych nástrojov - pastierskych trúb alebo trombít, ktoré si skupina vďaka zručnosti svojich členov vyrába a zadovažuje sama. FSk a jej vedúci Emil Trgiňa tiež v minulosti veľmi radi spolupracovali s Ferkom Máčkom, a tak prijali pozvanie práve na jubilejné 25. MFS. Trombity a spevy na omši v kostole i pásmo NA MLYNSKOM MOSTE a krásne kroje z handlovskej doliny boli výrazným spestrením slávností.

Spracovávanie regionálnych  tradícií do javiskovej formy už patrí k rukopisu FS POVAŽAN z Považskej Bystrice, a tak sa nám predstavil aj v nedeľu s piesňami a tancami zo Štiavnickej doliny (zbojnícky tanec, starodávny, dupaný čardáš) v choreografii NEDEĽNÁ MUZIKA V ŠTIAVNIKU.  Ako spestrenie sme si mohli vychutnať tanečné číslo v BALOGU PRI MUZIKE a záver už tradične patril temperamentným kostoleckým čardášom v choreografii SPOZA MANÍNA.

Čerešníčkou na torte 25. MFS bol bezpochyby spevák Ján Ambróz z Telgártu a ľudová hudba Borievka z Banskej Bystrice. Čarovný hlas tohto významného interpreta horehronských ľudových piesní sa niesol amfiteátrom i celou dolinou ľahúčko ako pierko a nikto sa ani trošku nehneval, že sa program skoro o pol hodinu predĺžil lebo takéto unikátne číslo sa ešte nadlho vryje do pamäti návštevníkov slávností.

Folklórny súbor Vršatec z Dubnice nad Váhom už 63 rokov reprezentuje tradičnú ľudovú kultúru Slovenska nielen doma, ale aj v zahraničí. Počas svojej existencie získal mnoho ocenení a úspechov. Inak ako s folklórnym súborom Vršatec sme si nevedeli predstaviť záver 25. ročníka Marikovských slávností. Unikatnym Tancom z Očovej, lahodným spevom Michala Pagáča  a majstrovskej ľudovej hudbe a pri zmesi tancov v bloku SENKOVINY sme sa nestíhali ani nadýchnuť. A keď v poslednom čísle rozčirkali ostrožky v tancoch z východného Slovenska, v programovom čísle RASLAVCE, z pódia sa len tak prášilo,  sukne točili ako rozkvitnuté kvety na lúke keď slnko najviac svieti a bolo nám všetkým jasné, že Vršatčiari sú naozaj jedničky, že folklórne tradície regiónu i celého Slovenka sú tak silné, že prežijú a budú môcť tešiť aj ďalšie generácie. Naši predkovia to v živote mali často neľahké, vedeli si to však v piesňach a tancoch vypovedať a prežili tak až do dnešných čias. Máme sa stále čo učiť a s z čoho čerpať a za to sme vďační im i všetkým, ktorí sú nositeľmi týchto tradícií.

Popri hlavných programoch bol 25. ročníka MFS doplnený i o sprievodným program: POKLADY Z TRUHLICE - výstava krojov z Lednice, Podmanína, Prečína, Papradna na obecnom úrade. Ako aj výstava 25 rokov Marikovských folklórnych slávností. Počas folklórnych slávností si detskí návštevníci, ale aj odvážni dospelí mohli opäť zaspomínať, ako sa voľakedy hrali vonku na lúkach, či na priedomí alebo spoznať a vyskúšať si ornamentálnu krásu krojových výzdob, zahrať nové drevené folklórne PEXESO, pritĺcť klinec, skákať vo vreci, hádzať vrecom plným sena na cieľ, či zapliesť vrkoč previazaný farebnou stužkou. Mohli sa stretnúť s ľudovými remeselníkmi, navštíviť Tradičnú Marikovskú drevenicu - expozíciu Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, ochutnať z  tradičných jedál udičskej, lednickej, podmanínskej a marikovskej kuchyne a zaujímavých starých receptov. Doma si zaspomínať a začítať sa do bulletinu 25 rokov marikovských slávností a Marikovská brána sama sa otvára... ktoré aj pre budúcnosť v reprezantívnej forme zachýtávajú piene, zvyky, fotografie, históriu FSk Žrnovanka, obce Horná Mariková i samotných marikovských slávností.

Organizácia tak rozsiahleho podujatia predpokladá i získať dostatočné množstvo finančných prostriedkov. Významnú pomoc poskytli: Fond na podporu umenia, Ministerstvo dopravy a výstavby SR Trenčiansky samosprávny kraj,  Okresná organizácia cestovného ruchu v Považskej Bystrici, a ďalší sponzori z radov podnikateľov, úspešných rodákov i občanov Hornej Marikovej. Chceme poďakovať všetkým účinkujúcim i tým, ktorí sa podielali na zabezpečení slávností ako organizátori.

Organizátori:
OBEC HORNÁ MARIKOVÁ, POVAŽSKÉ OSVETOVÉ STREDISKO  V POVAŽSKEJ BYSTRICI
V ZRIAĎOVATEĽSKEJ PÔSOBNOSTI TRENČIANSKEHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA
Hlavný partner projektu - FOND NA PODPORU UMENIA - Z verejných zdrojov podporil   Fond na podporu umenia
S finančnou podporou TRENČIANSKEHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA
S finančnou podporou OOCR HORNÉ POVAŽIE
Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky   v rámci projektu Za rozmanitosťou podujatí Horného Považia
Mediálni partneri: MY POVAŽSKÝ OBZOR, TV POVAŽIE, FOLKLORISTA, JANKO HRAŠKO, PBn

Text: Ing. Dana Mahútová, POS PB
Fotografie: Mgr. M. Kadlec, Ľ. Bašová, Ing. D. Mahútová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Zemplin Michalovce

Tarhovisce, Morovjany, Rakovec

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV