3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Bátovský jarmok 2017
Bátovský jarmok 2017

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Bátovský jarmok 2017

09. 08. 2017
Bátovce

Bátovským jarmokom nazvali Bátovčania podujatie, ktoré predstavuje festival folklóru, kultúry a tradičných jedál. V začiatkoch, pred niekoľkými rokmi ho nazvali Bátovce otvárajú brány, ale keď k nemu pozvali remeselníkov a výrobcov ľudových remesiel, premenovali ho, už aj s ohľadom na starú tradíciu jarmokov, ktoré sa kedysi v Bátovciach konali. V tomto roku Bátovce oslavujú aj 980. výročie prvej písomnej zmienky a tak spojili tieto dve udalosti do jednej akcie, ktorá sa niesla vo veľkoleposti a gracióznosti. Bátovčania privítali svojich rodákov na ekumenickej bohoslužbe a na spoločnej prechádzke obcou, aby si pripomenuli dobu a časy svojho detstva. Námestie s Trojičným stĺpom na jednej strane a pomníkom padlým s reliéfom Milan R. Štefánika na druhej strane zaplnili remeselníci a predajcovia svojimi výrobkami a dodali mu punc niekdajších trhov. Horúcim námestím rozvoniavali pečené klobásy a mäso, guľáše, ale aj pukanské párance, lokše a kačacina a na gazdovskom dvore sa chystala prehliadka folklórnych skupín, aby potešili svojím vystúpením zúčastnené obecenstvo. Slávnosť otvoril starosta obce Ing. Peter Burčo, ktorý nás oboznámil s históriou Bátoviec, ich historických názvov a o udelení kráľovských výsad vtedajšími mocnými a na záver odovzdal ocenenie občanom, ktorí sa zaslúžili o rozvoj obce výraznejším spôsobom.

Potom už na gazdovskom dvore a jeho pódiu nastúpili folkloristi. Mužská spevácka skupina Bátovčan a detský súbor Pečeničan zaspievali piesne z Bátoviec a okolia. S nimi vystúpila a zaspievala aj dievčina zo Srbska ako hosť, slovenka z Dolnej zeme, zo Selenče v krásnom kroji. Jej predkovia presídlili na dolnú zem pred vyše 200 rokmi a udržujú si svoj pôvod po celú dobu. Ctia si svoje tradície a svoj nádherný kroj, ktorý stojí za obdiv. Po nich nám zaspievala FSk Baďančanka a Podjavorská muzika z Baďana v precíznom ustrojení, odetí v krásnych krojoch, na hlavách tradičné krásne čepce. FSk Borovica pri Klube dôchodcov v Bátovciach tiež priniesla niekoľko piesní zo svojho repertoáru a po nich už Detský folklórny súbor Tekovanček zo Starého Tekova s pásmom detských hier a tancov. Na začiatku sa nám predstavili malí muzikanti. Na husličkách zahrali, vari ešte iba škôlkári, ale v ich veku bolo čo obdivovať. A tá radosť, že ich vidia rodičia na javisku vystupovať... Vlastne, z celého repertoáru týchto slávností bolo viac spevu ako tanca, iba Tekovanček sa predviedol so scénickým pásmom detských hier, ale aj oni, resp. ich ľudová hudba zahrala a zaspievala krásne piesne zo svojho repertoáru.

A tak Bátovce otvorili svoje brány remeselníkom i folkloristom, spevu i dobrému jedlu, teplým slovám a dobrej nálade. Svoje pôvodné skromné pódium na gazdovskom dvore budú asi musieť trochu rozšíriť, pretože už asi nebude postačovať pojať toľkých účinkujúcich.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Zemplin Michalovce

Piesne z Parchovian

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV