3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Lóťanské folklórne slávnosti 2017
Lóťanské folklórne slávnosti  2017

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Lóťanské folklórne slávnosti 2017

21. 08. 2017
Veľké Lovce, Dom ľudového bývania

  V sobotné popoludnie 19.augusta 2017 sa dvor Domu ľudového bývania vo Veľkých Lovciach začína napĺňať návštevníkmi, milovníkmi folklóru. Už tradične v túto dobu v tomto dome prebehne podujatie, ktoré sa zapíše do análov folklórnych podujatí. A musím povedať či napísať, že sa zapíše veľkými písmenami. Je veľmi potešiteľné, že sa medzi ľuďmi nájdu aj takí, ktorí svoj záujem, kumšt a nadšenie venujú ľudovej kultúre a tradíciám. V dnešnej dobe konzumného života takýchto ľudí nie je veľa. Ale – myslím si – keď sa nájdu, tak to stojí za to. A jedným z nich je aj Jozef Galbavý z Veľkých Loviec, zanietený nadšenec, milovník tradícií, ľudového umenia a folklóru. Jeho zásluhou sa stal Dom ľudového bývania expozíciou ľudového tradičného bývania, kde pri nahliadnutí do jeho priestorov zavanie k nám duch starých čias. Sedíme na lavici za stolom pri okienku a sledujeme starú lampu visiacu z dreveného stropu nad stolom, z ktorej iba pred chvíľou dohorel knot z petrolejky. Lavice aj stoličky pamätajú nejaké tie roky, aj stôl je ešte  z doby poctivej ručnej roboty. V kúte naproti šporhelt s pecou, do ktorej sa z pitvora nakladalo a vo vedľajšom  kúte masívna posteľ s bohatou perinou prikrytá. Dvor ľudového domu sa začína napĺňať novými, ďalšími doplnkami gazdovského dvora ako sú chlievy, šopy a prístrešky, kdesi na konci sa ozýva hlas barana a vari už len gagot husí tu chýba. Celkový vnem tohto prostredia neunikol predstaviteľom okresu a kraja a tak sa vlastne začiatok dnešného folklórneho predstavenia ocitol v polohe udeľovania ocenení. Pán Jozef Galbavý dostal ocenenie svojej práce v podobe Ďakovného listu za dlhoročnú prácu pri uchovávaní ľudových tradícií, hodnôt kultúrneho dedičstva a rozvoja folklóru v obci Veľké Lovce, ktoré mu udelil Okresný úrad v sídle kraja Nitra.

  Potom už nastúpili na pódium domáce kolektívy, detský folklórny súbor FIALKA a dospelejší súbor RADOSŤ. Tance a spevy sprevádzali aj remeslá a či ručné práce, chlapci sa museli naučiť kosu nakovať, aby ich žatva neprekvapila. Po domácich folkloristoch prišla na pódium Vlasta Mudríková, mladá nežná žienka s heligónkou, s ktorou je jej život úzko spätý a zahrala a zaspievala krásne piesne svojho repertoáru. Jej prejav bol vysoko profesionálny, spev krásny a ľúbezný, bol to zážitok nad očakávanie. Folklórny súbor HÁJ z Novej Bane priniesol spevy a tance stredného Tekova a po nich FS SITŇAN z Banskej Štiavnice na klopačku klopal a do bane zvolával. Baníci prijímali nových adeptov do svojho cechu baníckeho a jedným z nich bol aj Jozef Galbavý. Splnil všetky tri podmienky a tak bol prijatý. Potom zazneli fujary a drumble, píšťaly, heligónky a gajdy. Nakoniec prišiel Folklórny súbor DEVÍN z Bratislavy, účastník mnohých festivalov a vystúpení doma i v zahraničí.

  Ani pochmúrny deň s tmavými oblakmi nad nami nenaštrbil na dvore Domu ľudového bývania atmosféru, Veľké Lovce sa tešili záujmu o spoločenské podujatie, na ktorom uzavreli vystúpenia chlapi z Mužskej speváckej skupiny VRBINA z Komjatíc.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Hanka Servicka

Dvanasta hodina

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV