3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ľudové tradície a kroje obce Bojná
Ľudové  tradície a kroje obce Bojná

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Ľudové tradície a kroje obce Bojná

09. 10. 2017
Bojná, Kultúrny dom

Obec Bojná v okrese Topoľčany je verejnosti známa, ba dokonca by som mohol napísať preslávená archeologickým výskumom a jeho významnými nálezmi, bronzové zvony a pozlátené plakety, ale v ľudových tradíciách a ľudových krojoch je tak trochu utiahnutá, skromnejšia. Málo sa o tejto oblasti vie, málo sa táto oblasť presadzuje na tomto poli a je trochu zatienená oblasťami známymi a frekventovanejšími, ako sú Piešťany, Trnava, Myjava, Trenčín a pod. Preto moja zvedavosť prerástla do záujmu a pripravované podujatie som navštívil, hoc aj v nevľúdnom počasí.

V kultúrnom dome nás vítali chlebom a soľou a s ponukou tradičných domácich predmetov a krojov na skromnej výstavke, ktorú doplnili dobovými fotografiami a mojimi fotografiami z nástenného kalendára „Čo vŕšok prejdeš...“ z okolia Topoľčian z roku 2014. Výstavka bola veľmi zaujímavá, boli tu odevy žien aj mužov z Bojnej a okolitých dedín a podľa dielov kroja by som tento kroj zaradil do oblasti stredného Ponitria v okrese Topoľčany. Vyšívané oplecká, riasené rukávce, krézel, mašle, vyšívané čepce, krásne zástery a sukne, to všetko dominovalo na výstavke, kde tomuto odevu kontrovali prvky domácností kedysi používaných v Bojnej. Na ľudových maľbách sú kroje Bojnej skromnejšie, bez použitia výrazných farebných prvkov. Aj poľnohospodárske náčinie sa tu prezentovalo, ale to skôr tejto výstave škodilo, ako pomohlo.

V sprievodnom programe podujatia vystúpil Detský folklórny súbor LIPKA, ktorý sa predstavil programom detských hier a po nich zaspievali domáci seniori. Potom nám predstavili kroj z Bojnej. Dievky v kroji, ktorý sa nosil v rôznych ročných obdobiach a bola nám predstavená aj nevesta v kroji s venčekom (partou) na hlave. Bolo vidieť, že týmto odevom dominuje červený pás zaviazaný na chrbte. Mali sme možnosť vidieť niektoré kroje aj na živých ženách a mužoch, nielen na figurínach. Potom už nasledovala škola tanca, na ktorej sme sa učili tancovať čardáš, ale aj českú polku. Učitelia tanca vysvetlili kroky a krokové variácie a zúčastnení návštevníci sa zapojili do „učiva“. Tancovali vo dvojici v páre, ale aj žena so ženou, lebo veď nie vždy bolo chlapov na výber. Tanečníkom hrala do tanca Ľudová hudba FS Zobor z Nitry a veru s decibelmi nešetrili. Bolo to na veľkosť sály príliš burácajúce, že sme si vlastného slova nepočuli.

Úsilie organizátorov – zverejniť a dať na vedomie, že aj v Bojnej majú krásny kroj a ľudové tradície, sa – myslím – že naplnilo. A že si ich ctia a vážia a chcú ich zachovať pre budúce generácie, aby sme vedeli, ako žili naši predkovia – v skromnosti, jednoduchosti a kráse. A tie kroje boli vyrobené ručne, výšivky vyšívané pri petrolejových lampách a malých okienkach, za čo im patrí náš veľký obdiv. Ak bol tento ročník nultým či prvým ročníkom, treba v tom pokračovať a hľadať priestor pre rozšírenie programového bloku o ďalšie kroje a oblasti, aby sa táto oblasť dostala do povedomia, ale aj do kalendárov. Pýtali sa ma, a prečo my nie sme v tom kalendári? Odpoveď by bola asi taká, že preto, že sa o nich málo vie.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Janosik Svit

Karicky - Parchovany

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV