3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Spievali si pre radosť 2017
Spievali si pre radosť 2017

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Spievali si pre radosť 2017

18. 10. 2017
Machulince, Kultúrny dom

V Machulinciach pri Zlatých Moravciach si zase spievali pre radosť. Už po ôsmykrát, v nedeľu 15.okt. 2017 sa stretli v kultúrnom dome domáci Kamienok i Kamenec so svojimi hosťami, aby si zaspievali a aby z tohto podujatia urobili tradíciu. Ponajprv maličký Detský folklórny súbor Kamienok vystúpil so scénickou detskou hrou na princa a princeznú a po nich starší Kamienok zahral pytačky pred svadbou a s tým spojené problémy, ktoré sa napokon vyriešili k spokojnosti oboch strán. Svadobný sprievod prechádzal sálou KD a družičky posypali cestu lupienkami kvetov. Bolo to vydarené vystúpenie, ktoré rozosmialo návštevníkov, lebo malí aktéri napodobnili starších v riešení predsvadobných problémov. Menší i väčší Kamienok zahrali svoje úlohy tak zanietene a oduševnene, že to vyzeralo ako naozaj. Machulinčania zapojili do folklóru najmenších, aby v nich vzbudili záujem o ľudové tradície, spev a tanec a zdá sa, že sa im to darí. Lebo vekový priemer dospelých vo Folklórnej skupine Kamenec narastá a omladinu folklór neoslovil. Takto hádam získajú nasledovníkov.

Po mladých nadšencoch sme už potom počuli piesne známe i menej známe v podaní domácej Folklórnej skupiny Kamenec, potom Podzoborskí heligonkári z Výčap-Opatoviec to svojím svižným podaním rozihrali a v tomto rezkom podaní pokračovala aj Folklórna skupina Černičanka z Černíka a Folklórna skupina Požitavan zo Sľažian. Bola to zmes ľudoviek i populárnych piesní, ktoré rozihrali žilky návštevníkov a s účinkujúcimi si aspoň zahmkali a podupkávali. Celkom sa naplnil zámer a titul podujatia, kde sme si spievali pre radosť a potešenie, ktoré podporovalo aj prekrásne jesenné počasie. Slniečko hrialo a na stromoch a kríkoch sa listy farbili do krásnych, pestrých farieb, v ktorých vynikalo divé hrozno vo svojej tmavo červenej farbe. Ako by si brali z neho vzor pre tvorbu detského machulinského kroja.

Odchádzali sme z podujatia plní dojmov a zážitkov, ktoré sa dajú získať len v kruhu dobrých priateľov a v príjemnom prostredí.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Svadobne piesne

Track 14

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV