3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  LIDOVEC mal hostí
LIDOVEC mal hostí

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

LIDOVEC mal hostí

20. 11. 2017
Solčany, Dom kultúry

Súmrak sadol na dedinu, keď sa podujatie LIDOVEC a hostia začalo v Dome kultúry v Solčanoch. Mužská spevácka skupina, ktorá nesie meno po neďalekom kopci pri Solčanoch, na ktorom kedysi pásli husi aj kravy a na ktorom stvárali detské pestvá, si pozvali do Domu kultúry hostí na spoločné vystúpenie. Účinkovali dnes výlučne muži. Mužské spevácke skupiny sa stretávajú pri príležitosti iných vystúpení v akciách po Slovensku ba dokonca i na Morave. Nadväzujú kontakty a dohodnú si spoločné vystúpenie. Solčanci, ktorí si len nedávno vytvorili mužskú spevácku skupinu, prenikli do povedomia milovníkov folklóru a ľudovej piesne svojím profesionálnym prejavom a dnes sú žiadaným telesom na rôzne kultúrne podujatia. Tých 6 mužov, ktorí zatúžili po takomto spoločnom telese, prizvali ďalších mužov do kolektívu a dnes tvoria skupinu, ktorá má cveng. Ale, to nie je iba o speve, to je aj o rozdávaní krásy a spevu svojim doma, v Solčanoch. A okrem toho je to aj o dobrom mene obce, ktorá si to váži a podporuje ich úsilie a prácu.

Byť účastníkom a svedkom pri týchto ich podujatiach, ako hostiteľov iných speváckych skupín mi bolo dopriate vari bez prestávky. A môžem dnes povedať, resp. napísať, že kvalita týchto podujatí z roka na rok rastie. Lidovci (ako im hovoria) si v tomto roku pozvali na svoje vystúpenie jubilantov. Mužskú spevácku skupinu CHOTÁR z Hornej Súče, ktorá práve v tomto období oslavuje svoje 10. výročie vzniku a mužskú spevácku skupinu HNOJŇAŇE z Michaloviec, ktorí oslávili v tomto období svoje 40. výročie. Tým tretím hosťom boli Trombitáši FSk Javorník z Lúk (pod Makytou).

Sála Domu kultúry bola preplnená a napätá v očakávaní, veď Solčanci vedia prijímať krásu v kroji i krásu v speve. Na úvod sa z dvoch strán rozozvučali mohutné hlasy fujary-trombity, ktoré zaburácali veľkou sálou a oznamovali začiatok predstavenia. Bolo to veľkolepé, až nám po tele zimomriavky prechádzali. To bol zároveň aj oznam, že na javisko prichádza domáci LIDOVEC, aby uviedol niekoľko svojich piesní. Až potom sa ujal slova moderátor večera Mgr. Július Krajčík. Odovzdal priestor Mužskej speváckej skupine CHOTÁR z Hornej Súče. Zazneli tu spevy mužov, sprevádzané hlasmi heligóniek a podporované ozembuchom piesňami od Trenčína. Potom sa ujali svojich fujár trombitáši. Na začiatok chlapci rozplieskali na javisku svoje korbáče s obavami, či neodletí niektorý mikrofón, ale vydržali. Fujary – trombity sa rozozvučali a ich hlas burácal sálou Domu kultúry, podporované cvengotom zvoncov, ktoré ovládali chlapci. Zaznela aj píšťalka, aj valaška a krásne hlasy mužov od Trenčína.

Lidovec si popri svojej speváckej činnosti začína pripravovať aj nových členov z radov mládeže. Omladzuje a tak sme videli a počuli spev a harmoniku tých najmladších. Bez trémy a bez rešpektu nastúpili chlapci, zaspievali a zahrali a odmenou im bol balíček sladkostí okrem veľkého potlesku. Lidovec zaspieval ďalšie piesne, ktoré boli venované ľuďom za odmenu. Tým ľuďom, ktorí podporovali činnosť speváckej skupiny a akýmkoľvek spôsobom sa pričinili o ich úspechy. Bola to milá a vzácna odmena pre tých, ktorí pomáhali Lidovcom.

Mužská spevácka skupina HNOJŇAŇE z Michaloviec ukončila programovú štruktúru večera spevmi zo Zemplína, pri ktorých si aj zakrepčili tak po východniarsky. Ich hlasy sa niesli sálou Domu kultúry a keď skončili, odmenou im bol burácajúci potlesk, že museli pridávať. Záver patril vzájomnému odovzdávaniu darčekov a diplomov a celkom na záver zaznela ľudová hymna Na Kráľovej holi, ktorú zaspievali všetci účinkujúci. Bol to prekrásny záver podujatia, ktoré nám ostane nadlho v srdciach ukryté.

Priznám sa, že prísť do Solčian na akékoľvek podujatie je pre mňa sviatkom. A tak aj teraz. To nie je len sviatkom alebo sviatočným dňom v kalendári, to je aj postojom a prístupom ľudí, ktorí vás prijmú ako svojich priateľov a ktorí rozdávajú svoje srdce a potešia iných. Do takéhoto prostredia sa človek vždy rád vracia a spomienky ostávajú v srdci.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Starosvetske

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV