3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Dražovce spievali 2017
Dražovce spievali 2017

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Dražovce spievali 2017

27. 11. 2017
Dražovce - kultúrny dom

V tomto roku si v Nitre-Dražovciach pripomínajú 110. výročie prvej návštevy skladateľa a zberateľa ľudových piesní Bélu Bartóka v Dražovciach. Béla Bartók je významný svetový hudobný skladateľ, ktorého zaujala ľudová pieseň natoľko, že sa jej začal venovať vážnejšie a začal po dedinách ľudové piesne zbierať a nahrávať. Zozbieral a zaznamenával ľudové piesne nielen na Slovensku (nazbieral 3200 piesní), ale aj v Maďarsku (3700) a Rumunsku (3500). V rokoch 1907 – 1909 navštívil aj Dražovce, vtedy ešte samostatnú obec pri Nitre a keď počul spievať Dražovčanov, na nejaký čas sa u nich usadil a piesne si nahrával. Sám o tejto atmosfére povedal: „Počasie ma strašne oklamalo. Zdanlivo jarné počasie sa zrazu premenilo na snehovú metelicu. A ja tu stojím bez kožucha a bez čižiem. Ale aj tak sa veľmi teším na dedinu, na ľud, na staré piesne. Milý národ. Ako sa zhromažďujú okolo môjho fonografu, ako sa usilujú, aby som nahral čo najviac piesní do tej mašiny. Zaujíma ich predovšetkým veľká „trúba“. Aké nevyčerpateľné je tunajšie piesňové bohatstvo a Dražovce sú pritom celkom malá obec. Bývam a zbieram v jednom sedliackom dome. Začali ku mne prichádzať okolo štvrtej. Veľkí i malí. A prúd pesničiek sa valil. Medzitým sa odohrali aj milé epizódky. Postavil som pred fonograf urasteného chlapa, on si úctivo zložil klobúk“. Nebol pre neho problém komunikovať s Dražovčanmi, perfektne ovládal slovenčinu (jeho matka bola slovenka) a tak bola pre neho zaujímavá aj oblasť ďalej okolo Nitry (Koniarovce, Sokolníky, dnes Podhorany a ďalšie obce). Toto bola oblasť, ktorá bola pre muzikológov mimoriadne príťažlivá, práve pre stretávanie sa maďarského a slovenského etnika. Folklórna skupina Tradícia v Dražovciach si veľmi cení Bartókov počin a z jeho zbierky piesní aj čerpá pre náplň svojej programovej štruktúry. Dnes v programe Dražovce spievajú venovali celý program piesňam, ktoré zozbieral Béla Bartók v Dražovciach práve pred 110. rokmi.

Pri tejto príležitosti FSk Tradícia pred zahájením predstavenia odhalila Bélovi Bartókovi pamätnú tabuľu na budove kultúrneho domu. Po krátkom oboznámení so životom Bélu Bartóka vedúcou FSk Tradícia Ing. Miroslavou Zaujcovou, pamätnú tabuľu odhalili poslanci mestského zastupiteľstva Pavel Varga a Ing. Miroslav Hatala - predseda VMČ Zobor-Dražovce. Po odhalení tabule zaznela pieseň Bélu Bartóka Na dražovskej veži, ktorú zaspievala FSk Tradícia.

Program na javisku kultúrneho domu začal uvedením živého obrazu podľa dobovej fotografie. Chlapi, ženy, dievky a deti v krojoch pred domom v očakávaní majstra. Potom sa spustil tok piesní, ktoré Béla Bartók zaznamenal. Počuli sme piesne Keď ja pôjdem pod dubinu orať, Kde si holubienka lietala, Červené jabĺčko, Na dražovských lúkach, Ale je to láska zlá, Keď som išiel kolo mlyna, Sedí vrabec na kostole a  ďalšie. Prúd neznámych piesní sa valil jedna za druhou, spievali ženy, muži, ale i deti, budúca nádej folklórnej skupiny, ktorú si vychovávajú sami. A z uvedenia detí na javisku bolo vidieť, že ich to zaujalo, že to semienko nebolo zasiate darmo. Pavlínka Kolláriková spieva krásne a zanietene, veď to má v rodine. Jej mamička Svetlana i babička Miroslava naspievali hromadu piesní do archívu slovenského rozhlasu. Je to veľká nádej.

Piesne doplnené javiskovými pohybovými kreáciami dozneli. Program, ktorý bol autorstvom vedúcej FSk Tradícia Ing. Miroslavy Zaujcovej bol prevedený s radosťou i potešením účinkujúcich a záujem a potlesk návštevníkov je ich zaslúženou odmenou.

Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LASCIAKOVA DARINA

Šípková ružička

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV