3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  11 rokov na trhu je veľká zodpovednosť.
11 rokov na trhu je veľká zodpovednosť.

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

11 rokov na trhu je veľká zodpovednosť.

10. 07. 2018
Bratislava

Ako ste sa dostali k portálu JankoHraško.sk?

Bolo to ešte v čase keď som bol stredoškolák a tancoval vo FS Turiec. Vtedy si s nami chodil zatrénovať aj Igor Hraško ktorý bol jeden zo spoluzakladateľov portálu spoločne z Jozefom Halcinom. Po skúške sme sa všetci tanečníci zabávali tak ako bolo zvykom a padlo tam niečo ohľadne rádia. Na druhý deň, som si na hodine informatiky naťukal stránku www.jankohrasko.sk a začal pozorne čítať. Vpravo na stránke bol inzerát, že hľadajú spolupracovníkov tak som napísal.

 

Aké boli začiatky?
Bolo to čarovné, krásne a hlavne šialené. 

 

Šialené?
S odstupom času áno. Vtedy sa iba začínalo a všetko bol pokus a omyl. Rádio nemalo žiadne servery, žiadnu databázu piesní. Vysielalo sa len pár hodín denne a fungovalo to spôsobom, ktorý bol čarovný  hlavne vďaka ľudom ktorí v tom čase tvorili družinu portálu. Najpoužívanejšia platforma bola SKYPE a WINAMP. Boli to časy keď nefungoval facebook ani instagram.

Ako sa teda vysielalo?
Fungovalo to tzv. preberaním vysielania. Maroš vo Svite vysielal zo svojho počítača rádio. Keď som mal ísť do vysielania ja, tak sme si cez skype odpočítavali sekundy, aby nepadlo vysielanie. Čarovné 3,2,1 ideš - idem bola niekoľko ročná alfa-omega celého vysielania. Už si to nepamätám presne, ale bolo nás asi 6 a takto sme si každé dve hodiny presúvali vysielanie po celom Slovensku vďaka čomu ľudia mali prísun k folklóru.

V tom čase fungovali relácie, ale teraz je to bez nich. Zmenilo sa niečo?
Portál JankoHraško.sk od začiatku fungoval a stále funguje na nekomerčnej báze. Boli sme partia nadšencov, bláznov, milovníkov folklóru ktorí chceli dať luďom to čo im chýba. Každý z nás pracuje v riadnom zamestnaní a portál bola naša záľuba. Viete ako sa vraví, že každý musi platit hypotéku. Prišlo obdobie, keď sme už nedokázali vytvárať relácie kvôli pracovnej vyťaženosti jednotlivých moderátorov. 

Ale tie relácie mali úspech, neodzrkadlilo sa to v počúvanosti?

Relácie boli nadčasové a myslím si povedať, že doteraz sú legendárne. Žiadna dramaturgia len chuť daného človeka davať ľudom radoť. Mali sme folklórnu hitparádu kde sa hlasovalo emailom. Najpopulárnejšie relácie boli Zážitky z festivalov a určite relácia o receptoch Z kuchyne starej matere. Začínali sme s počúvanosťou 13 ľudí na reláciu a teraz sa pohybujeme cez 150 000 poslucháčov mesačne.

 

150 000?

To číslo je vyššie, ale nevieme ho presne zmerať. Vysielame cez internet a vidíme každu IP adresu ktorá nás počúva. Tým, že sme na trhu už 11 rokov a jediný, tak nás priamo odoberajú aj veľký operátori a rôzne rádiové aplikácie. Aby ste to pochopili. Magio alebo Antik sú obrovskí providery internetových a televíznych služieb. Oni v rámci svojich balikov ponúkajú rôzne programy a súčaťou ich programu je aj rádio JankoHraško.sk. Povedzme, že majú 500 000 klientov a všetci si v jednom momente pustia naše rádio. Nám sa to zobrazí ako dvaja poslucháči.

 

Nemáte žiadneho zamestnanca? 
Nemáme ani sme nikdy nemali. Za tie roky sme mali veľmi veľa redaktorov ktorí urobili skvelú prácu za čo im patrí veľká vďaka. Reportáže, fotky, rozhovory. Mali sme všetky informácie ako prvý a ako jediný ich zverejňovali. Bolo obdobie kedy nás na projekte pracovalo 16. Teraz je to číslo podstatne menšie. Určite obrovská vďaka a hlboká poklona patrí riaditeľovi rádia. Tým človekom je Maroš Lištiak zo Svitu, ktorý má obrovské srdce a iba vďaka nemu nás ludia počujú na celom svete

 

Vaša stránka má už svoj vek. Neplánujete ju obnoviť?
My máme stovky plánov, ale ako to už býva zvykom je to len o peniazoch. Potrebujeme obnoviť web, potrebujeme platiť SOZU, platiť údržbu serverov a obnovovať techniku. Keď Vám poviem, že rádio vysiela 10 ročný počítač, tak mi asi neuveríte. Momentálne to financujeme z vlastného vrecka, ale dostali sme sa do momentu kedy je to už neúnosné. 

 

Určite máte dáky plán, alebo víziu.
Sputili sme projekt https://www.startlab.sk/projekty/443-folklor-bez-hranic/ Tento projket bude trvať 30 dní a uvídme, či nám ľudia budú chcieť pomôcť. Je to teraz o spolupatričnosti a vzájomnej sile komunity. Za 11 rokov sme spravili neuveriteľné množstvo práce. Radi by sme pokračovali, ale potrebujeme pomôcť. Ak chcem zachovať nekomerčnosť projektu, je to jediná cesta.

 

Fungujete aj na sociálnych sietiach. Má to na nich význam?
Samozrejme. Ale to je úplne iný spôsob fungovania. V každom prípade na facebooku počas sezóny festivalov dosahujeme miliónove čísla. Ešte raz - milionové a to len vďaka skvelej komunite a výbornej práci družiny JankoHraško.sk

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Zeleziar

Ulapila blichu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV