3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Stretnutie priateľov južnej Moravy 2018
Stretnutie priateľov južnej Moravy 2018

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Stretnutie priateľov južnej Moravy 2018

31. 07. 2018
Břeclav - Pod zámkom

Stretnutie priateľov južnej Moravy, ktorého iniciátormi a organizátormi sú otec František a syn Ján Záhoroví sa konalo už po tretíkrát, teraz v Břeclavi. Organizátori pozvali všetkých milovníkov a priaznivcov ľudových krojov nielen z Moravy a Čiech, ale aj zo Slovenska na stretnutie, na ktorom sa ukážu vo svojom krásnom kroji, aby sa stretli s priateľmi a známymi a aby nadviazali nové priateľstvá a nové kontakty. Stretnutia sa mohli zúčastniť aj folklórne súbory a ponúknuť návštevníkom svoje ľudové tance a spevy.

Břeclavské ulice dávali prednosť krojovaným. Tí sa sústredili pred Gymnáziom T.G.Masaryka odkiaľ šiel sprievod krojovaných do areálu Pod zámkom, kde sa konala akcia. Tu v krásnom prostredí v blízkosti hradu a zimného štadióna bol cieľ účastníkov sprievodu. Tu prebiehali vystúpenia folkloristov a výstupy tanečníkov verbunku, ale aj detské akcie. Za krásneho a veľmi teplého počasia sa tu stretli majitelia, milovníci a nadšenci krásnych krojov, moravských i slovenských, ktoré akoby boli práve z pračky vytiahnuté, vybielené, vyžehlené a naškrobené, belejúce sa v plnej svojej kráse a nádhere. Zišli sa tu, aby sa tu stretli s ľuďmi rovnakého záujmu, aby tu nadviazali nové priateľstvá plné lásky a obdivu k folklóru, ale hlavne k našim krásnym ľudovým krojom. Bolo dojímavé sledovať devy v kroji z Podlužia či Kyjovska, Horňácka či Dolňácka a ďalších častí Moravy, v ktorých sa ukázali ako pávice. V ladných pohyboch a dôstojne sa predvádzali pred návštevníkmi, vedomé si svojej dôležitosti a krásy. Ale videli sme aj mužov v krojoch z Kútov, statných to mládencov zo súboru Kúcané, videli sme tiež mládež z DFS Čakanka z Nového Mesta nad Váhom, kroje z Myjavy, Detvy a ďalších oblastí Slovenska. Bola to krása nevídaná, priam trblietajúca sa v iskrivom peknom prostredí. Pútali na seba pozornosť nielen návštevníkov, ale hlavne množstva fotografov, ktorí vari ani nestihli obehnúť všetky kúty, kde sa krojovaní usadili. V programe bolo aj vyhlásenie súťaže o najkrajší pár v  kroji, videli sme tam aj kreslenie ornamentov na chodník z piesku, starý dobrý zvyk, ktorý už vymiera. Na dobrú náladu a do tanca vyhrávali dychové a ľudové hudby. Jedným slovom – poľahoda.

V priestore pod zámkom rozmiestnené množstvo stánkov ukrývalo okrem občerstvenia aj ľudových remeselníkov, výrobcov všeličoho, čo nám pripomínalo minulosť. Videli sme robiť drevené formičky na medovníky, videli sme krásne maľované tričká a tašky z textilu, vyornamentované v plnej svojej kráse. A ešte všeličo iné. Mohli sme si oči nechať na tej nádhere.

Podujatie to bolo vydarené, ktoré zanechalo v nás neskutočné dojmy. Pohľad na krásu bieloskvúcich krojov sa neunaví a pozvanie organizátorov na budúci ročník sa ani nedá odmietnuť.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Cardas z Abova

Nezalub se, dzivce

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV