3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Sviatok nového chleba 2018
Sviatok nového chleba 2018

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Sviatok nového chleba 2018

02. 08. 2018
Nezadané, Dražovce

Je horúce leto, v mnohých dedinách a mestách je po žatve a to je čas na bilanciu a oslavu. Kedysi sme mali dožinky, ktoré boli sviatkom poľnohospodárov, dnes tomu hovoríme Sviatok nového chleba. Oslavuje sa koniec jednej roboty, aby sa zároveň mohla začať robiť druhá.

Folklórna skupina TRADÍCIA v Nitre-Dražovciach mala v poslednú júlovú nedeľu sviatok, aby si uctili obdobie nového chleba. FSk Tradícia tak ako po minulé roky, aj tento rok si na oslavu chleba pozvala spevácku skupinu Lužiančanka z Lužianok, spevácku skupinu Chyzerovčanka z Chyzeroviec a z Maďarska pozvali spevácku skupinu z Piliscséru. Oslava nového chleba sa začala v kostole sv. Fr. Xaverského slávnostnou bohoslužbou, pokračovala návštevou Dražovského kostolíka sv. Michala archanjela a starou dražovskou ulicou prešiel alegorický sprievod zúčastnených kolektívov so žatevným vencom. Na čele sprievodu vyzdobený traktor a za ním spev žencov a žníc sprevádzaný hlasom heligónky, aby ukončili svoju cestu v kultúrnom dome. Potom už na javisku kultúrneho domu Dražovce folkloristi symbolicky ohlásili ukončenie žatvy predsedovi Poľnohospodárskeho družstva Čakajovce – Dražovce, odovzdali mu žatevný veniec z čerstvých klasov a požiadali ho o odmenu aj s povolením ukončiť žatevné práce zábavou, tak, ako to bývalo kedysi. Žatevné piesne a výstupy zúčastnených kolektívov sa niesli sálou kultúrneho domu, veselilo sa a zapíjalo sa a z pliec žencov a žníc sa symbolicky striasol prach z nového obilia.

A hoci boli výsledky žatvy veľmi priaznivé, predsa len sa prejavil problém zaberania poľnohospodárskej pôdy zastavaním priemyselnými halami. Pôdy ubúda a na tej čo ostane nebudeme stačiť dopestovávať poľnohospodárske produkty pre život občanov. Ostala iba nostalgická spomienka na časy, keď pôda slúžila na pestovanie obilovín a nie na výrobu áut. Z nášho života zmiznú lúčne kvety a klasy obilia a ostane iba betónová plocha.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Maria Macoskova

Oj, pôjdem ja, Zasej mi, Janíčko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV