3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Lóťanské folklórne slávnost
Lóťanské folklórne slávnost

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Lóťanské folklórne slávnost

28. 08. 2018
Veľké Lovce, Ľudový dom

Vo Veľkých Lovciach pri Nových Zámkoch sa konali tradičné folklórne slávnosti v netradičnom prostredí. V humne Ľudového domu. Stojí na jednej z ulíc Veľkých Loviec a pripomína históriu. Vstupujem do dvora domu a predo mnou sa otvára moje detstvo. Vstúpiť do jedných z dvier domu je ako vstúpiť na posvätnú pôdu. Predo mnou je pitvor skrášlený maľovanými taniermi na stene a za ním sa otvárajú dvere zadnej izby, chyže, v ktorej v kúte pri oknách stojí stôl s lavicami a na stole taniere k obedu. A býva tam aj obrusom zakrytý bochník chleba s nožom. U nás vás vítame chlebom a vínom a ešte soľou a nožom. Tým nožom ešte dedo prežehnával chlieb v mene božom. (Andrej Chudoba). Na stene visí petrolejka, z ktorej cítiť dym a v šporáku dohorieva oheň.

Cestou do humna mi mysľou prebehlo celé moje detstvo na dvore u starého otca. Iba pach z chlievikov stojacich na dvore tu chýbal lebo sú prázdne a iba dokumentujú svoj účel a dobu. Cestou do humna sme míňali stoly remeselníkov s ich výrobkami, maľovanými medovníkmi, ručne vyrábanými nožmi s koženými púzdrami, ručne maľované tkané kabelky a ešte inšie. V humne pripravené lavice pre návštevníkov, za nimi rozvoniavali pripravované jedlá, guľáš a pečené mäso. Ale aj iné dobroty a špeciality. Slávnosti ohlásila moderátorka a pán Jozef Galbavý ich slávnostne zahájil. Rozbehli sa tance a spevy účastníkov slávností. FS Matičiarik z Nových Zámkov zaspieval piesne, ktoré boli zrejme čerpané z Tekova a k spevu pridali aj tance. Po nich sa predstavila FSk Krakovčanka z Krakovian s ich ľudovou rozprávačkou Ozefou Omáčkech. Rozosmiala a potešila publikum svojimi veselými a nestarnúcimi príbehmi. Ženy z pod Rozsutca z Terchovej priniesli z Oravy za hrsť piesní a o ďalšie vystúpenie sa postarala Lóťanská dolina, domáci súbor, ktorý sa snaží udržiavať svoje tradície, piesne a tance. Záverečné vystúpenie patrilo Folklórnemu súboru FURMANI z Nitry, ktorí roztancovali pódium a rozjasnili oblohu. Slnko sa začalo predierať medzi mrakmi a deň začal byť príjemnejší. Ale nielen slnko urobilo pohodu v humne Ľudového domu, ale aj prítomní návštevníci tým, že každý s každým tu bol známy a takmer ako rodina. Vládla tu poľahoda, na tvárach prítomných sa javil jemný úsmev a dvor s humnom sa akosi nevyľudňoval.

Medzi vystúpeniami súborov bol do programu zaradený bod programu – ocenenie. Domáci Lóťania na čele so starostom Ing. Liborom Kráľom zagratulovali pani Terézii Pavlatovskej k jej významnému výročiu narodenia za všetko, čo v dedine urobila a robí. Venovala sa, zbieraniu ľudových zvyklostí a piesní, ktoré boli obnovené vo folklórnom súbore, ktorého bola spoluzakladateľkou v roku 1972. Za jej neúnavnú prácu jej zablahoželal aj pán Jozef Galbavý, kolegyne a spolupracovníčky a tiež riaditeľka Regionálneho osvetového strediska v Nových Zámkoch pani Marta Šimo-Svrčeková. Dojatá pani Pavlatovská sľúbila, že ak jej zdravie dovolí, že bude nápomocná pri ďalších projektoch obce na poli osvetovej práce.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LUCNICA BRATISLAVA

11

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV