3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Krajanské súbory, skupiny a združenia  >  Folklórny spolok Lipa z Maďarska
Folklórny spolok Lipa z Maďarska

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny spolok Lipa z Maďarska

04. 01. 2008

Folklórny spolok Lipa sa založil v roku 1990 pri Slovenskej škole pod menom Ústredný Slovenský tanečný súbor Prameň.

Umelecká vedúca bola Zuzana Hollósyová. V roku 2003 si súbor zmenil meno na Lipu a predsedníčkou sa stala Monika Szelényiová. Umelecká vedúcaka je Eva Subová Szilágyiová. Za hlavnou úlohou si vytýčil rozširovanie slovenskej kultúry Slovákov žijúcich v Maďarsku. Najdôležitejším cieľom je pozbieranie a spracúvanie tanečných prvkov tu žijúcich Slovákov, preto v roku 1993 sa vydala videokazeta Slovenské detské hry a tanečné prvky Slovákov v Maďarsku".

Okrem ľudových tancov súbor vydal aj zbierku slovenských ľudových piesni Maďarska pod menom KONOPE. Spolok dvakrát vydal aj kalendár pod názvom Slováci v Maďarsku a Slovenské nevesty. Súbor trikrát organizoval Antológiu slovenského ľudového tanca, kde okrem slovenských súborov z Maďarska sa zúčastnili súbory zo Slovenska ba aj iných krajín ako, z Belgicka z Vojvodine a z Rumunska. Spolok Lipa začal pracovať v dosť ťažkých podmienkach, keďže počas troch rokov nemal miestnosť na skúšky.

Od septembra 2006 pravidelne skúšame v Slovenskej škole týždenne raz ale niekedy aj dvakrát. Spolok sa zúčastnil na rôznych medzinárodných festivaloch v zahraničí na Slovensku v Detve a v Piešťanoch,v Českej republike v Rožňove pod Radhoštem a v Karlových Varoch v Juhoslávii v Kysáči ale aj v Poľsku, v Belgicku a v Holandsku ,ako aj na území celého Maďarska a hlavne v Budapešti. Vo svojom repertoári sú tance zo Slovenska, ale najme slovenské tance z Maďarska.

Robili pre súbor choreografie:

  • Tibor Pintér z Békéšskej Caby: Békéšske, novohradské, maglodske tance,
  • Eva Subová: zemplínske tance,a tance z okolí Galgy,
  • Vladimír Urban zo Slovenska: Parchovianske, šarišské a zamutovské tance.

Ak nám financie dovoľujú tak každoročne organizujeme tanečný tábor na Slovensku, kde denne 6 hodín cvičia tanečníci, naučia sa nové choreografie a pri tým sa oboznamujú aj so Slovenskom. Peniaze získavame z rôznych konkurzov na kroje a na obuv. Členovia spolku sú vekove od 15 až do 29 rokov. Najstarší členovia, ktorým patrí veľká vďaka za ich obetavú prácu a pomoc sú František Dobrai a Ladislav Gyökeres.

Ďalej sú to tanečníci, ktorí síce vynechali niekoľko rokov lebo chodili na vysokú školu v iných mestách, ale po skončení sa vrátili k nám, lebo vraj bez tanca nevydržia. Sú to Marianka Pappová a Martin Hubacsek. V tomto roku Zsolt Szilágyi urobil aj našu webovú stránku: www.lipafolklor.atw.hu.

Spolok je veľmi dobrý kolektív držíme sa ako jedna rodina. Preto je tu veľká radosť pracovať.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Borievka Kosice

Demade dukhade

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV