3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Obľúbené miesta  >  Skanzeny a múzeá vo voľnej prírode na Slovensku
Skanzeny a múzeá vo voľnej prírode na Slovensku

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 4 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Skanzeny a múzeá vo voľnej prírode na Slovensku

20. 02. 2012
Slovensko

 

Kam za spoznávaním ľudovej architektúry? Ponúkame vám hneď niekoľko možností! Okrem toho poradíme, kde na Slovensku hľadať keltskú osadu, ruiny rímskej pevnosti alebo skúmať taje banského podzemia.

Západné a južné Slovensko

Kedysi sídlil na území dnešnej Bratislavy v časti Rusovce rímsky vojenský tábor Gerulata. V areáli Múzea Antická Gerulata sa nachádzajú základy stavieb, pochádzajúce z 2. až 4. storočia. Zvyšky kastela a rímskej osady Kelemantia sú k zhliadnutiu neďaleko Komárna v Rímskom tábore 2 km od obce Iža, vybudovanom za čias Marca Aurelia. Oba tábory, v Rusovciach aj Iži, sú súčasťou Limes Romanus – dômyselného pevnostného systému Rímskej ríše.

Poľnohospodársky skanzen v Nitre predstavuje ojedinelý súbor ľudovej architektúry (33 objektov aj s prehliadkou interiéru), vystavené sú tu tiež rôzne poľnohospodárske stroje a zazrieť môžete i živé kone, kozy, či bažanta. Obzvlášť vzácnym unikátom múzea je úzkokoľajná parná poľná železnica.

Stred a sever Slovenska

Tu sa nachádza rozlohou najväčší skanzen na Slovensku (15,5 ha) – Múzeum slovenskej dediny v Martine. V skanzene je sústredené ľudové staviteľstvo a zachytený spôsob života regiónov Orava, Turiec, Liptov a Kysuce-Podjavorníky na prelome 19. a 20. storočia.

V blízkosti Ružomberka leží dedinka Vlkolínec s typickou historickou architektúrou severných častí Slovenska, patriaca do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vlkolínec je čiastočne obývaný, žije tu cca. 35 obyvateľov. Oplatí sa vidieť zrubovú zvonicu (1770), zrubovú studňu (1860), barokovo – klasistický kamenný rímsko-katolícky kostol Navštívenia Panny Márie (1875) a muzeálny objekt – Roľnícky dom. Originálny historický nábytok a zariadenie nájdete tiež v dome č. 15 z roku 1886.

Na Liptove odporúčame navštíviť Múzeum Liptovskej dediny Pribylina alebo Keltské múzeum Havránok – archeologicky významné miesto z doby železnej. Obdivovať môžete zrekonštruované keltské stavby a typické keltské obydlia aj so zariadením. Boli tu nájdené kosti siedmich ľudí, pravdepodobne obete keltských náboženských rituálov. Obetná šachta s odkrytými pozostatkami a oltárikom sa nachádza pri druidskej svätyni z 1. storočia pred Kristom.

K najväčším atrakciám Banskej Štiavnice patrí Banské múzeum v prírode. Návštevníkov priťahuje najmä možnosťou fárania do bane. Vyzbrojení plášťom, prilbou a lampou sa pri podzemnej expozícii dozviete viac o banskej práci, technike a technológii. Nemenej zaujímavá je i povrchová expozícia.

Východné Slovensko

Na východnom Slovensku je tiež výber široký. Či sa už rozhodnete pre Skanzen v HumennomĽubovniansky skanzen alebo Skanzen vo Svidníku, všade bude čo pozerať. Bardejovský skanzen je najstarším na Slovensku a prezentuje ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva z regiónu horného Šariša a severného Zemplína v 19. a 20. storočí.

Ďalšie skanzeny a múzeá na Slovensku.

Zdroj: http://www.mycentrope.com

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Furmane Trebisov

Amerika zem siroka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV