3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Obľúbené miesta  >  Sebechleby – Stará Hora
Sebechleby – Stará Hora

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Sebechleby – Stará Hora

06. 04. 2012
Sebechleby, Stará Hora

Stará Hora v Sebechleboch je pamiatková rezervácia ľudovej architektúry vínnych domčekov a pivníc vyhlásená v roku 1981. Je to súbor hajlochov, ktorý si Sebechlebania opatrujú a chránia ako vzácne dedičstvo svojich predkov. Vznik niektorých zasahujú až do predminulých storočí.

Hľadím na tie domce či hajlochy, hlboko v zemi osadené, nad terénom vyrastené, z ktorých na mňa hľadia malé okienka ako dve oči, chránené kovovými okenicami. Veľké dubové dvere do pivnice, nad portálom štít s dátumom v kameni vytesaným, či do dubovej zárubne vyrezaným, to sú svedkovia doby a storočí. Hľadím na vysoké štíty domcov, ako sa pyšne pozerajú na kopce neďalekých Štiavnických vrchov. Tajomná história ukrytá medzi hrubými kamennými múrmi a v nich, v podzemných veľkých pivniciach schovaný vzácny mok sebechlebských vinohradníkov.

Kráčam po uličkách Starej Hory medzi hajlochmi, za okienkami skryté tajomstvá, možno radostné, možno bolestné. Veď vznik obce sa datuje do dvanásteho storočia a za tie storočia tu ľudia zažili všeličo. Aj nájazdy Turkov a ich plienenie dediny a okolia. Stará Hora ponúkla vari aj bezpečný úkryt pre prenasledovaných sebechlebanov a ich dievky, ktoré Turci lapali a odvlákali do Turecka. Sebechlebskí hudci tu vari vyhrávali pri víne, pri oberačkách aj pri oslavách sv.Urbana.

Obdivujem zárubne pivničných dverí z kameňa i okenných rámov, okná zaistené kovovou mriežkou a železnou okenicou, pod oknami lavica ma nabáda, poď, pútnik, sadni si a odpočiň si trochu, vzhliadni po okolitých kopcoch a pokochaj sa krásou tunajšieho kraja. Sadnem si aj pred kaplnkou sv. Urbana pod mohutnými gaštanmi, aby som mal pred očami celú tú krásu ľudovej architektúry, ktorá očarúva svet. Hľadím na námestíčko pred kaplnkou a vidím hudcov sebechlebských, vyhrávajú o dušu, rozihrávajú žilky, nohy sa nevdojak svojvoľne trndzujú do nôty, telom prebieha iskra a chce sa mi zakrepčiť.

Sebechlebania to vedia, preto poriadajú oberačkové slávnosti tu, na tomto mieste, kde hrajú aj iní hudci nielen sebechlebskí. Poriadajú nielen tancovačky, ale otvárajú aj pivnice, aby si návštevníci mohli glgnúť toho vzácneho moku a zajesť dobrej domácej klobásy, či slaniny. Tak bolo kedysi, tak je to i dnes. Nielen z amfiteátra, ale aj z pivníc sa ozýva spev, nálada stúpa, ten vzácny mok si nás podmanil a podrobil.

Odchádzam z tohto miesta potichu, s pietou a úctou, aby som nezobudil odpočívajúcich sebechlebských hudcov alebo zabudnutých duchov tureckých vojakov, ktorí sa skrývajú kdesi v kútoch hlbokých tufových pivníc. Odchádzam, aby som sa sem znovu vrátil, pokochal sa krásou tohto kraja, ochutnal z vínneho moku a nasal vzácnej atmosféry vínnych hajlochov a ich krásy.

Text a foto: Milan Hlôška a Jozef Halcin


Kontaktné údaje

Adresa:Sebechleby č.10, 962 66 Sebechleby, Slovensko
Kontaktná osoba:Občianske združenie OZ Sebechleby
E-mail:ozsebechleby@yahoo.com
Telefón:+421 915 212 575
Web:www.starahora.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Cardas z Abova

Nezalub se, dzivce

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV