3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Vlkolínec

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 4 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Vlkolínec

11. 04. 2012
Ružomberok, Vlkolínec

Pred štyridsiatimi rokmi sme podnikali výlety za krásami Slovenska s fotoaparátmi a s nádejou, že objavíme krajinu neobjavenú, civilizáciou neporušené miesto, taký tichý zapadák, kde líšky dávajú dobrú noc a kde končia aj prašné cesty. Hľadali sme miesta, aké nachádzal majster Karel Plicka a tak trochu sme mu aj závideli (nielen jeho majstrovstvo a kumšt, ale aj miesta, ktoré navštívil a zobrazoval na svojich fotografiách), miesta, kde netrčali stĺpy a stožiare, kde nepretínali oblohu elektrické drôty, slovom miesta, kde sa civilizácia krajiny nedotkla. A bolo to ťažké. Doba nás predbehla.

Ale našli sme niečo krajšie. Pri Ružomberku, na úpätí vrchu Sidorovo sme našli drevenú dedinu – Vlkolínec. Pod dedinou na vlkolínskych lúkach ženy seno hrabú, znejú trávnice a echom sa od blízkej hory odrážajú, na kraji lúky kolíska na troch nôžkach a v nej malý synček. Nebol to obraz ako Benkove maľby, ale nevdojak mi navodil slová básnika Andreja Sládkoviča: „Mať žne a kto to dieťa čičíka? šum lístia storočných dubov, a k akej piesni chlapča privyká?...“ Chlapča v kolíske z konopného plátna spokojne odpočíva a nevdojak vníma šum lístia neďalekého lesa, pieseň hory, trávnice a spev vtáctva. Vlkolínec, ojedinelá lokalita drevených stavieb rodinných domov bola raritou, Pánu Bohu za chrbtom, kde naozaj líšky dávajú dobrú noc a kde treba robiť od vidíš do nevidíš.

Obec, ktorej vznik sa datuje do 14. storočia, má dnes 17 obyvateľov, 73 objektov a okrem kostola, školy a jedného (asi omylom povoleného) rodinného domu sú všetky domy drevené. V roku 1993 bol Vlkolínec zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho a  prírodného dedičstva UNESCO. Najvzácnejším objektom je drevená zvonica z roku 1770 a studňa z roku 1860, hlboká 12 m, ktorá bola kedysi jediným zdrojom pitnej vody. Rím.-kat. kostol zasvätený Navštíveniu Panny Márie pochádza z roku 1875.

Vlkolínec bol dlhé roky odrezaný od sveta, zabudnutý a zanedbávaný. Potom, keď ho objavili „chalupári“ trochu ožil, ale aj život chalupárov narušil kolobeh a ráz života domácich. Nebolo jednoduché zblížiť sa s domácimi, lebo – ako povedala jedna babka: „o desiatej ma pozdravia, že dobré ráno. Aké ráno, keď ja už mám kopu roboty za sebou“. Nechápali a nechceli chápať, že tie domy nie sú na leňošenie, ale na robotu. Ani turistov v dedine neradi videli, boli len na oštaru a zvedaví. Len robota a robota, ani televízor nepoznali, vraj najlepší televízor je pohľad do blízkej hory, na lesnú zver, sadneš si do trávy na konci záhrady a pozeráš ako sa pasie a naháňa na kraji hory, to je obraz, ktorý sa nezunuje.

Dnes je už všetko trochu inak. Vlkolínec má čo ukázať. Drevené domy sú udržiavané vo vzornej opatere, vymaľované,  novým šidľom pokryté strechy, nájdete tam dom s ukážkou niekdajšieho bývania, v bývalej škole je múzeum ľudových tradícií s ukážkami ručných prác, dedinu na začiatku strážia Jánošíci a Jurošíci (z dreva)  a keď ju chcete navštíviť, musíte zaplatiť vstupné. No nie je to veľa, ale na podporu a údržbu tohto nášho vzácneho dedičstva je to potrebné.

Prechádzka po Vlkolínci je nezabudnuteľná. Stredom dediny potôčik z blízkeho prameňa čistej vody, vynovený a čisto udržiavaný kostol, staručký cintorín so vzácnymi kovovými krížmi, chyža s pôvodným zariadením tak ako sa kedysi bývalo. Sidorovo stráži tento kút a bráni ho proti poveternostným podmienkam ako môže. Pohľad z príjazdnej cesty na okolitú krajinu je nádherný.  Pozerám na vlkolínske lúky, kde kedysi v kolíske ležal Janko Babál. Dnes je to už veľký chlap a mne ostávajú už iba spomienky na prekrásnu krajinu a vzácnu domovinu.

Text a foto: Milan Hlôška


Kontaktné údaje

Adresa:Informačné centrum Vlkolínec
E-mail:info@vlkolinec.sk
Telefón:+421 918 596 432
Web:www.vlkolinec.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vršatec

Naprostred Kokavy

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV