3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Starý Tekov

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Starý Tekov

24. 06. 2012
Starý Tekov

Dnes to už ani nie je pravda a mladá generácia mi vari ani neuverí, keď si zaspomínam, že pred 68 rokmi pred Vianocami zastala sovietska armáda pred Hronom, usadila sa v Starom Tekove a blízkom okolí a vytrvala tu celé 3 mesiace. Dedina žila svoj každodenný život, kým sa tu neusadil strach, streľba, hrozba nečakaných výpadov, potom evakuácia a vyrabované domy. Najstaršiu Tekovskú ulicu s domami pokrytými slamenou strechou Nemci spoza Hrona zapálili a domy vyhoreli. Keď koncom marca ruské vojská prerazili front bolo treba začať odznova. Dedina sa zviechavala z následkov len ťažko. A nebolo to po prvýkrát, veď v minulých storočiach niekoľkokrát Turci napadli Starý Tekov a tento kraj, rabovali, podpálili, nivočili.

Keď dnes prídem do Starého Tekova, pociťujem akúsi posvätnosť miesta, kde som sa narodil, kde som prežil svoje detstvo a svoju mladosť až do dospelosti. Tu sa formoval môj život a tu som vstrebával do seba zvyky a obyčaje, ktoré sme s dôslednosťou dodržiavali a svätili ich. Sú zapísané hlboko v srdci a v našej duši.

Chodím po uliciach dediny a obzerám sa po starých domoch, ktoré ešte ostali z pôvodnej ľudovej architektúry, s drevenými štítmi do ulice, s malými okienkami a červenými muškátmi. Vo dvore sú hlinené portále-žudrá do pitvorov. Už iba málo domov s charakteristickými prvkami tekovskej zástavby sa zachovalo, ustupujú novým trendom a novým prvkom.

Pri socializácii dediny v rokoch päťdesiatych sme mali zabudnúť na všetko, čím dedina dovtedy žila, na kroje, zvyky a obyčaje. Kroje sa odkladali do truhlíc a takmer sa na ne zabudlo, iba niekoľko „tvrdohlavých“ žien si ich ponechalo a nosia ich dodnes. Ale to sú už staršie ročníky, ktoré vymierajú. Takmer sa zabudlo na bývalú slávu Tekova, keď ženy v tekovskom kroji vzbudzovali pozornosť a obdiv, keď sa dochovávali husi a pripravovala sa chýrna husacina a predávala sa na trhoch v Leviciach. Skoro v každom dvore gagotal veľký kŕdeľ husí, na nedeľnom obede nesmela chýbať husacina, dnes je to už skoro vzácnosťou.

Prišiel však rok 1966 a hŕstka nadšencov (s požehnaním vrchnosti) sa rozhodla zorganizovať folklórne slávnosti v Starom Tekove pod názvom „Tekov tancuje a spieva“. Na hostinu, ako my hovoríme, v polovici augusta. Bolo že to radosti a nadšenia, v Starom Tekove by jablko neprepadlo na zem, provizórny amfiteáter pred školou bol malý, ľudia nadšení pri pohľade na naše krásne, skoro zabudnuté kroje. A keď v ďalšom roku pripravili tradičnú tekovskú svadbu, s mladuchou v párte na hlave, ženíchom na koni pri prenášaní nevesty, svadobníci v krojoch s košmi plnými koláčov, tradičný radostník, bola to paráda. Slzy v očiach, dojemné pohľady, boľavé spomienky. Vtedy sme si pomysleli: toto všetko sme mali zavrhnúť, o toto všetko sme mali prísť a zabudnúť. A tak sa odvtedy v Starom Tekove poriadali Tekovské folklórne slávnosti pod názvom „Tekov tancuje a spieva“ na novom amfiteátri pod bujačňou. Aj keď boli krízové roky, ktoré tekovskému folklóru nepriali a slávnosti tak trochu absentovali, dnes môžeme povedať, že ich sláva a charakter ožíva a znova sa dostávajú do povedomia folkloristov a milovníkov ľudovej kultúry. Tekovčania sa rozhodli organizovať ich každý rok. A tak sa môžeme tešiť že v polovici augusta na amfiteátri zaznejú znova piesne a tance Tekova, mládenci a dievky zatancujú tekovské tance a predvedú sa tekovské kroje.

Ale nielen folklórom žije Starý Tekov. Rieka Hron ukrýva množstvo zákutí, tajomnými rozprávkami opradený Čertov kút či Starý Hrôn, miesta, ktoré upútajú milovníkov prírody a kde nájdu pokoj na chvíle oddychu návštevníci tohto kraja. Neodmysliteľnou raritou Starého Tekova je kompa cez rieku Hron, ktorá už niekoľko desaťročí preváža ľudí na druhý breh Hrona, ale ktorá má už vari spočítané svoje hodiny, pretože ju nahradí nový most medzi Starým a Novým Tekovom.

Text a foto: Milan Hlôška


Kontaktné údaje

E-mail:starytekov1111@stonline.sk
Telefón:036/6311 194
Web:http://www.starytekov.sk/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

HELIGONKARI Z HRINOVEJ

A pod pecou...

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV