3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Obľúbené miesta  >  Dekýš, dedinka v údolí
Dekýš, dedinka v údolí

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Dekýš, dedinka v údolí

14. 07. 2012
Dekýš

Starou štiavnickou cestou, po ktorej kedysi putovalo zlato a striebro, ale aj súdky s dobrým vínom, sa dostaneme z bátovskej kotliny do pohoria Štiavnických vrchov, do lona dolín a údolí, ktoré ukrývajú mnohé tajomstvá a bohatú históriu. V jednej doline obklopenej krásnou prírodou, pod Jabloňovským Roháčom leží obec Dekýš, malá dedinka, ktorá má len niečo cez 200 obyvateľov, ale pri pohľade na malé okienka starých domov zacítite šero v pitvore, vôňu hliny, dymu a ohňa a starú hlinenú pec, v ktorej stará mamka piekla chutný domáci chlieb. Vojdeme medzi tieto domy, ako by sme padli do náručia mamy a zacítili tuhé otcovské objatie. Vrátiť sa späť do rodného, to je objavovanie zabudnutého a strateného. Keď vojdeme do zadnej izby, ešte zacítime dym zo starej petrolejky, zavesenej na klinci na stene, možno ešte nájdeme lavicu, na ktorej sme sedávali a v kúte katolícky kalendár, z ktorého sme si čítavali. Cesty a chodníky nás povedú po dedine, sem-tam ešte nájdeme na vrátach stodoly veľký rebrík alebo opreté zabudnuté sane či zarigľovaný chliev, v ktorom sa už nič nechová. Stodola nám ponúkne vône všetkých ročných období a všetkých poľných vôní. Voľakde v kúte nájdeme ešte staré hrable a vidly vyhladené rukami našich mám a otcov aj kosu s agátovým kosiskom. Možno dakde nájdeme aj mamin kosák zaseknutý do brány a zacítime vôňu krájanej žihľavy.

Všetky tieto veci hovoria o Dekýši viac, ako staré kroniky. Zostávajú po nás, aby sme ich zase my odovzdali ďalšej generácii. Nachádzanie drobných prvkov v starých domoch je pre nás poznatkom o živote a svete, v ktorom žili Dekýšania a kam sa už viac – menej vracajú iba chalupári, túžiaci po tichom a pokojnom živote v lone hôr a dolín. A práve títo zachovávajú domy a staré artefakty pre mladých, aby poznali svoje korene a svoj pôvod.

Vidíme to na prechádzke dedinou, v ktorej objavujeme staré domy s charakteristickou architektúrou, domy chátrajúce i zachránené, ale krásne vo svojej škaredosti i vo svojom zveľadení. Je to architektúra Tekova i Hontu, obe sú si blízke a navzájom sa doplňujú a obohacujú prvkami a riešeniami. Zdalo by sa, že susedstvo s banskými mestami ovplyvňovalo aj ľudovú architektúru, ale opak je pravdou, táto inklinovala skôr k poľnohospodárskemu regiónu Tekova i Hontu. K takémuto riešeniu sú odsúdené práve dediny v okrajovom susedstve bývalých žúp, o ktorých je tu reč.

Aj keď Dekýš nie je príliš známy a nie je na frekventovanej trase, našiel som si ďalšie svoje obľúbené miesto, miesto tiché, voňajúce lesom a presvietené slnkom, miesto, ktoré vo vás zanechá veľmi silné puto.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Roberta Puskara

Neorem, nesejem

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV