3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Pukanec

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Pukanec

22. 07. 2012
Pukanec

Na úpätí Štiavnických vrchov, na okraji bátovskej kotliny, leží Pukanec, bývalé slávne banské mestečko, ktorého záznam o prvej písomnej zmienke sa datuje v roku 1075. Vznik Pukanca ovplyvnili nemeckí kolonisti, ktorí tu hľadali zlato a striebro a tak boli Pukancu v roku 1323 kráľom Karolom Róbertom z Anjou udelené výsady slobodného kráľovského banského mesta. Toto obdobie dalo základy aj pre vznik vzácnej kultúrnej pamiatky – kostola svätého Mikuláša v gotickej architektúre a jeho bohatej a vzácnej výzdoby vnútorných oltárov. Vidieť všetky tieto skvosty je zážitok.

Vojdete do hlavnej lode kostola a ovanie vás ticho a pokoj. Prechádzate po koberci k hlavnému oltáru a nevychádzate z údivu nad krásou gotických vitrážových okien, nad dokonalosťou sieťovej klenby hviezdicového rebrového stropu hlavnej lode, zrak sa vám zastaví nad mnohými bočnými oltármi, aj nad hlavným oltárom a nad majstrovstvom ich zhotoviteľa. Zahľadíte sa na sochy a výjavy a ako by ste videli dielo majstra Pavla z Levoče.

Hlavný oltár Trpiaci Kristus zobrazuje výjavy zo života Ježiša Krista: na Hore olivovej, zajatie Krista, bičovaný Kristus, nesenie kríža, výjav ukrižovania a ďalšie obrazy, pred hlavným oltárom, na pravej strane víťazného oblúka je kazateľnica bohato vyzdobená soškami svätých tak na rečnisku ako ja na baldachýne. Vpravo od kazateľnice je oltár 12 apoštolov v hlavnej nike s postavou Krista Salvátora. Pozoruhodné sú dva krídlové tabuľové oltáre, oltár Korunovania Panny Márie a oltár Panny Márie s plastikami korunovania a pri zatvorení s maľbami zo života Ježiša Krista. Pod nimi vzácna krstiteľnica so sochou sv. Jána Krstiteľa. Vo vedľajšej, severnej lodi nájdeme oltár sv. Jozefa a barokový oltár sv.Jána Nepomuckého. Vznik týchto oltárov sa datuje do 15. storočia, iba barokový oltár sv.,Jána Nepomuckého pochádza z druhej polovice 18. storočia. Výzdobu kostola dotvára maľba na priečelí víťazného oblúka so sv. Mikulášom, patrónom kostola.

Obdivujem tieto skvosty s úctou a pokorou a nemým úžasom. Už si len sadnúť na chvíľu do lavice a aspoň trochu rozjímať nad svojím svedomím a nad svojím životom. V tichu sa pohrúžiť do svojho vnútra a otvoriť dušu nesmrteľnosti.

S pokojom v duši odchádzam z kostola sv. Mikuláša, bohatší o poznanie krásnych a vzácnych artefaktov. No nielen kostol sv. Mikuláša patrí do zoznamu zaujímavostí Pukanca. Na námestí stojí aj kostol ev.a.v. cirkvi a pri viniciach je otvorený náučný chodník, ktorý vás povedie po bývalých banských štôlňach pukanských baní. Zašlú slávu Pukanca nám pripomenú aj zachovalé hradby, ktoré kedysi chránili mesto pred dobyvateľmi.

Pukanec je známy mnohými remeslami, preto sa tu každý prvý júlový víkend konajú remeselné trhy a v samotnom Pukanci ešte stále žije a prosperuje hrnčiarstvo a debnárstvo. Je požitok sledovať prácu pri hrnčiarskom kruhu s jemným tvarovaním mokrej hliny a vytváraním nového výrobku. Spisovateľ Andrej Chudoba, žijúci v Pukanci sa k hlinenému džbánu vyjadril básňou:

Ten džbán mi pripomína čiesi boky

a metaforu ženy známo-neznámu

a pijem z neho, pijem, pokým

smrť neotvorí bránu sezamu,

ten džbán má pohľad modrooký

a symboly z vešteckého zoznamu

veštia, že z neho budem píjať, pokým

sa krídla mojich veršov nezlámu,

v tom džbáne kamienok je modrooký,

ten drobný mi raz hodíš do hrobu,

keď Boh raz zráta moje kroky

a rozbije svoju nádobu.

Nielen pôžitky ducha nám ponúka Pukanec, ale aj pôžitky tela. Na úpätí Štiavnických vrchov, vo vychýrených viniciach sa pestuje hrozno, z ktorého sa robí výborné víno a dozrieva v starých pivniciach. Treba spomenúť aj vzácnu čiernu morušu, ktorá je pýchou Pukanca a liečivým prvkom pri niektorých chorobách.

Krásny je výhľad z pukanských viníc na bátovskú kotlinu, rozliehajúcu sa južným smerom a smerom na východ zas impozantný pohľad na majestátne Sitno.

Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Juraj Liska

Potulky Slovenskom.mp3

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV