3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Brodzany

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Brodzany

11. 09. 2012
Brodzany, Slovanské múzeum A.S.Puškina

Keď prídete do parku v Brodzanoch, akoby ste sa ocitli v histórii. V pekne upravenom priestore so vzácnymi drevinami, pretínajúcom vyregulovaným potokom so stupňami vás stretávajú busty slovenských a ruských spisovateľov. Môžeme sa porozprávať s Andrejom Sládkovičom o Maríne či detvanovi alebo s Pavlom Országhom Hviezdoslavom o bačovej žene či posedieť s Dostojevským, Majakovským a ďalšími alebo môžeme len tak sedieť a počúvať spev vtákov v korunách stromov. Pomedzi koruny stromov presvitá modrá obloha a biele obláčky a nútia vás snívať. Snívať o minulosti, ktorá sa zapísala do histórie tejto obce.

Núti nás k tomu pohľad na kaštieľ, v ktorom je Slovanské múzeum A.S.Puškina. Ešte v 14.storočí to bola zemianska kúria Brogyanyiovcov, ale v 17. stroročí už bola prestavaná  na renesančný kaštieľ. Od roku 1844 sa tento majetok dostáva do rúk rakúskeho diplomata v Petrohrade baróna Gustava Friesenhofa a od roku 1852 tu žije jeho druhá manželka Alexandra Nikolajevna Gončarovová, staršia sestra Puškinovej manželky. Mali spolu dcéru Natáliu, ktorá celý život prežila práve tu v Brodzanoch. Vzdelaná a charizmatická Natália dala vysadiť okolo zámku park so vzácnymi drevinami. V neďalekej hore v roku 1895 vybudovala kaplnku s rodinnou hrobkou Friesenhofovcov a v roku 1911 neďaleko kaplnky letohrádok, kde sa stretávali jej priatelia – umelci. Puškinova manželka bola častým hosťom kaštieľa v Brodzanoch aj s deťmi.

A tomuto obdobiu je venovaná expozícia múzea s dobovým zariadením a drobnými zachovanými doplnkami majiteľov. Výzdobu múzejných miestností tvoria aj obrazy dcéry Natálie a ďalších umelcov. Chodíme po priestoroch múzea s úctou a pietou a zanecháva v nás nevšedný dojem a zážitok.

Nad obcou v blízkej hore na kopci vyčnieva medzi korunami stromov vežička kaplnky s hrobkou bývalých majiteľov Friesenhofovcov. Náročným a strmým chodníkom do kopca sa trápime, kaplnka v nedohľadne, stromy zakrývajú výhľad, ale ideme. S dlhšími prestávkami na oddych, lebo telo nevládze. Konečne sme sa dostali na takmer hrebeň hory a medzi stromami sme zhliadli múry kaplnky. Krásna gotická stavba zakrytá vysokými stromami. Tu v hrobke pod kaplnkou leží aj sestra Puškinovej manželky Alexandra Gončarová Friesenhofová, aj jej dcéra Natália. Neďaleko kaplnky stoja pozostatky letohrádku, ktorý dala postaviť dcéra Natália. Národnú kultúrnu pamiatku sa pokúša obnoviť nový majiteľ.

Cestu do dediny z hory sme si zvolili po pohodlnejšej, ale dlhšej prístupovej ceste, po ktorej možno kedysi vozili kočiare majiteľov a ich priateľov na stretnutia v letohrádku, na  rozhovory o umení a o živote. A pokúšame sa pochopiť život z pred storočia, baróna a barónky a ich dcéry, ktorá bola pre tunajších ľudí vzácnym človekom, ochotným pomáhať a prispievať tak k lepšiemu životu obyčajných dedinských ľudí.

 

Autor a foto : Milan Hlôška

                                                                                             

 

 

                                                                                             

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Hrochotan

Povecte, povecte

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV