3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Oponice

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Oponice

14. 09. 2012
Oponice

Keď vstupujete do oponického chotára z juhu, upúta vás zrúcanina hradu, ktorý stojí nad obcou, ako strážca tohto územia. Ale tak, ako prišiel strážca o svoju dominanciu, tak aj veľký renesančný kaštieľ v Oponiciach v parku prišiel o svoju krásu. Roky chátral v opustenom parku, dlhé obdobie nemal majiteľa a keď, tak nevďačného, až sa zdalo, že budú z neho iba ruiny. Park okolo kaštieľa zarastal, vznikala neprehľadná húština a zdalo sa, že celý areál zanikne. Ale tu prišiel zanietený investor, ktorý sa podujal z ruiny stvoriť nový kaštieľ. A podarilo sa.

 História zaznamenáva zemiansku rodinu Bartakovičovcov, ktorí boli majiteľmi malého renesančného kaštieľa, (dnes je tu múzeum) a v 19. storočí ho predali Apponyiovcom. Tí dali postaviť v 16-17.storočí veľký renesančný kaštieľ v rozsiahlom parku. Rodina Apponyiovcov bola veľmi naklonená knihám a tak vybudovali v kaštieli Apponyiovskú bibliotéku, ktorá obsahovala 30.000 kníh, jednu z najväčších v strednej Európe. Ale vášne a dlhy niektorých členov rodiny spôsobili predaj mnohých kníh a po druhej svetovej vojne ničenie samotnej knižnice a mnohých jej zväzkov. Nových majiteľov sa podarilo presvedčiť o nesmiernom bohatstve v tomto kaštieli a knižnicu pri renovácii kaštieľa znovu obnovili. Dnes je tu sústredených okolo 17.000 kníh a je pýchou tohto areálu.

Samotný kaštieľ dostal nový šat, upravené priestory okolo, záhony šípových ruží a park so vzácnymi drevinami, medzi ktorými nechýba ani ginko, je lákadlom pre oddych v oáze ticha a spevu vtáctva. Prechádzka po cestičkách parku a okolo rybníčka s rybičkami je príjemným balzamom. Lavičky popri chodníku vás nútia sadnúť si a vziať knihu na čítanie, len tak si posedieť a odpočinúť. Nikam sa neponáhľať. A vidieť samotnú zrenovovanú knižnicu v kaštieli je zážitok, ktorý by sme si nemali nechať ujsť.

 Veľký kaštieľ v Oponiciach dnes  poskytuje ubytovacie a stravovacie služby vyššieho štandardu v prekrásnych priestoroch, takže oddych si tu môžete plne vychutnať. Obnovu v Oponiciach zaznamenávame aj na námestí v strede obce. Okolie kostola sv.Petra a Pavla dostalo nový šat a stopy po Apponyiovcoch nachádzame aj tu. Je tu ich rodinná hrobka, kde sú pochovaní mnohí jej členovia a na nej je aj apponyiovský erb, vzácne dielo. Znaky po Apponyiovcoch sú aj v kostole, kde grófka Žofia Apponyiová dala v roku 1869 postaviť organ  a dnes sa tu konajú aj organové koncerty. Malý kaštieľ dostala obec od majiteľov ako náhradu za nezaplatené dlhy obecných daní a dnes je tu múzeum.

Oponice ležia na ceste medzi Nitrou a Topoľčanmi, ale nie je to hlavná cesta, je to cesta, ktorej hovoríme „popod horu“, vedie popod Tríbečské pohorie, takže premávka je tu trošičku menšia ako na hlavnom ťahu. Aj preto vari môžeme povedať, že je to obľúbené miesto, kam sa môžeme vrátiť.

Text a foto: Milan Hlôška

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH DATELINKA KRIVAN

Ci ta lipka v sirom poli

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV