3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Starý Klíž

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Starý Klíž

02. 01. 2013
Nezadané

Na severovýchodnom úpätí pohoria Tribeč, v údolí potoka Vyčoma leží neveľká dedina Veľký Klíž. Kedysi pozostávajúca z dvoch obcí Klíž a Klížske Hradište, dnes spojené do jednej obce s názvom Veľký Klíž. Historicky zaznamenané, že názov obce pochádza od slova Clus, čo mala byť krajinská brána (claustrum) a z tohoto slova sa odvíjal aj názov dediny do terajšej podoby.

Keď vojdete do Veľkého Klíža v časti Klížske Hradište, akoby ste vošli do náručia hôr. Roztvorená náruč lesov vás privíta a ovanie čistým vzduchom, vôňou listnatých stromov, živicou a spevom vtáctva v korunách stromov. Tu na konci dediny na svahu sa rozprestiera osada domov ľudovej architektúry s rampou, bránou a vartášskou búdkou, nad ktorou čnie nápis: Starý Klíž. Gabriel Rehák je tým nadšencom, zberateľom a realizátorom ľudovej architektúry a to nielen z okolia Topoľčian.

Prechádzame sa po cestičkách a chodníkoch Starého Klíža, vnímame krásu doby a jej obrazy. Pod odkvapom narúbané a naukladané polienka dreva na kúrenie, ktoré len toť nedávno starý otec prichystal, lebo zima býva niekedy krutá a studená. Na lavičke na podstienke si stará mať odložili hrnček s obilím pre sliepky a za domom ešte stojí neuprataný voz pred šopou, na ktorom boli starý otec v chotári pre kukuricu. Domy ohradené plôtikom, len tak, aby sa vedelo odkiaľ – pokiaľ je naše, dýchajú storočím a tichom. Vnútri na stole ešte možno leží bochník chleba, z ktorého sme si krájali na raňajky, prikrytý obrúskom a do šporáka stará mať prikladajú polienka, aby nevyhaslo. Sadáme si na lavicu za stôl a vnímame ticho a poľahodu starej chalupy. Postoj chvíľa, si vzácna, aká to vzácnosť posedieť si na starej lavici, na ktorej v kúte bývali poukladané svätovojtešské kalendáre, do ktorých si starý otec zapisovali počty o gazdovaní, lebo bolo napísané: kto počtuje, ten gazduje.

Odchádzame zo Starého Klíža s nostalgiou, z kopca venujeme pohľad okolitým horám, pokocháme sa ich krásou a vchádzame do časti dediny pod nami. Posledný pohľad na staré chalupy a spúšťame sa dolu do dediny.

Tu, takmer na konci sveta dýcha na nás  história opradená tajomstvom, zanechávajúca nám  pamiatky, ktoré dnes obdivujeme. S úctou a pokorou hľadíme na kamenné dielo z 12. storočia, unikátnu stavbu kostola sv. Michala Archanjela postavenú v roku 1130, ktorá stojí na miestnom cintoríne ako pomník doby. Valcová veža dominuje stavbe z južnej časti, zadná časť pozostáva z polkruhovej apsidy. Kamenná stavba s malými okienkami si zachovala svoju podobu niekoľko storočí a čnie nad cintorínom ako strážca zosnulých.

Rozhliadame sa po cintoríne, pietnom mieste a nachádzame tu aj hrob vzácneho človeka, významného slovenského spisovateľa, majstra Ladislava Ťažkého, ktorý zomrel v januári 2011 ako takmer 87 ročný a tu našiel miesto svojho posledného odpočinku. Pokloníme sa jeho pamiatke a zaspomíname na stretnutia s ním na besedách v Literárnom klube Janka Jesenského v Nitre.

Malá prechádzka centrom dediny nás zavedie k jazierku nazvanom Lázeň. Lázeňský potok vyviera pod hradbami kostola a v jazierku ponúka miesto divým kačičkám, ktoré tu žijú v symbióze s domácim obyvateľstvom. Posedíme pri studni, obdivujeme upravené okolie jazierka a zabavíme sa pohľadom na vystrájajúce kačičky. Odtiaľto je tiež krásny výhľad na Starý Klíž, na súbor starých chalúpok, ktoré držia krok so svojou dobou, z ktorej nikdy neodišli. S príjemným pocitom v srdci i na duši odchádzame, ale myseľ nám akosi nevdojak ostáva na tomto krásnom a posvätnom mieste.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JAN BERKY MRENICA

Ocovsky tanec

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV