3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Obľúbené miesta  >  Ľubovnianskym skanzenom.
Ľubovnianskym skanzenom.

Ohodnoť článok hráškami


(9/10 hráškov, hlasovali 3 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Ľubovnianskym skanzenom.

12. 02. 2013
Stará Ľubovňa

Na kopci  pod hradom Stará Ľubovňa je prechádzka ako minulými storočiami. Ocitneme sa medzi drevenicami a drevenými stavbami, domčeky roztrúsené pod lesom zobrazujú dedinu, dejiny, rody a spoločenstvá. Prinášajú nám obraz doby, v ktorej žili naši predkovia.

Pri vstupe dominuje drevený gréckokatolícky kostol sv. Michala archanjela z Matysovej, v ktorom sa počas významných cirkevných sviatkov ešte konajú aj liturgie v staroslovienskom jazyku. Na lúke nás víta skupinka ovečiek, spásajúcich zelenú trávu. Zamračené počasie je impulzom na návštevu dreveníc,  v okienkach kvitnú muškáty a na stole sa pripravuje k obedu. Bochník chleba a košík  prekrytý vyšívaným uterákom s obedom, ktorý gazdiná nachystá na prestretý stôl. Stôl stojí v kúte, steny povešané obrazmi svätcov, ako to bývalo od nepamäti. V druhom kúte posteľ s bohatou nástielkou vankúšov a duchien, svedčiaca o nie celkom chudobných majiteľoch domu. Aj šporák s pieckou v treťom kúte spríjemňuje tento priestor svojím obyvateľom. Na platni vyhasnutého šporáka hrniec s polievkou, len ju trochu ohriať a naložiť na taniere.

Vchádzam dom za domom do pitvorov, chyží a komôr, dotýkam sa drevenej tunky, sudov,  koryta, zbonky na maslo a predstavujem si mamku starú ako po dojení preciedza nadojené mlieko zo šechtára. Tá vôňa čerstvo nadojeného mlieka je úžasná a  pripomína mi detstvo prežité na dvore starých rodičov.

 V jednej z izieb stoja tkáčske krosná, tkáčka práve odskočila nakŕmiť hydinu, priadky v kúte pradú konopné nite, do ktorých sa pretkáva bavlna, v kútoch trlica, brdá, snice a návojce, chyžou sa nesú spomienky na bosorky a krížne cesty, pospomínajú lásky neláskavé, smutné i veselé, až naskakuje husia koža. Rozprávajú o mladej rodičke, ktorá na posteli za kútnou plachtou prežívala šestonedelie,   prvé týždne po pôrode, o šťastí v nešťastí, o úrode a neúrode, o suchách a povodniach, o bohatstve a biede. To bývali témy na priadkach a páračkách, ktoré deti na peci počúvali s natrčenými ušami a malou dušičkou.

Vošiel som aj do školskej triedy. Drevené lavice, na ktorých sme drali nohavice sú vyšúchané, na jednej lavici ešte zavesená plátená kobeľka, v ktorej sme nosili šľabikár a desiatu,  na lavici tabuľka na písanie a gríflik, ktorým sme sa učili písať prvé písmená.

Na okraji skanzenu vidieť aj dom, v ktorom bola stolárska dielňa, na inom mieste mlyn s vybavením, tiež kováčsku vyhňu, to všetko akoby v podhradí Ľubovnianskeho hradu, ktorý bdie nad celým skanzenom. Všetky tie veci svedčia o našom bytí a nebytí, o živote a o robote. Krásne drevené maľované truhlice so  vzácnymi artefaktmi minulosti a staré drevené postele s vankúšmi a vysokými duchnami, ktoré ukrývajú svoje tajomstvo. Aj domy majú svoje tajomstvá a svoju históriu o tom, aké rodiny v nich bývali, koľko detí sa v nich narodilo, koľko svadieb vystrojili a tiež koľko obyvateľov v nich zomrelo.

Prechádzka Ľubovnianskym skanzenom -  to bolo poznávanie niečoho, čo bolo a čo už odchádza do nenávratna.  Vyvolala v nás nostalgické spomienky na život, ktorý sme prežili  my, naši rodičia a starí rodičia.

                                                                                                         

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

MYJAVSKA CIMBALOVKA

05

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV