3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
CHYNORANY

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

CHYNORANY

01. 05. 2013
Chynorany

Obec sa nachádza v okrese Partizánske medzi dvomi pohoriami takmer v strede žírnej nitrianskej doliny. Od východu ju lemujú Tribečské vrchy s najvyšším vrchom Tribeč v zo severu sa Inovecké vrchy .

Žiaľ typický chynoriansky kroj predčasne zanikol. Môžeme ho vidieť už len na rôznych predstaveniach, na ľudových slávnostiach ale najme v obecnom múzu.

Odev obyvateľov Chynorian bol jednoduchý, ale účelný na rôzne použitie. Delil sa na pracovný,  sviatočný a príležitostný pre zábavu a pohreby. Patril do národopisnej oblasti Topľčian – solčiansky variant.

K sviatočnému mužskému  odevu patla zrebná košeľa a gate, na nohách mali  muži obuté baganče, kapce alebo pantofle. Nezbytný bol širák na hlave. V zimných mesiacoch nosili kožuchy, kabane, súkenné, alebo plátené (glotové) nohavice – rajtky s košeľou, kabanicou. Obutí boli  v bačkorách, neskôr v čižmách s tvrdými sárami a s halenou prehodenou cez plecia. Hlavu mali pokrytú baranicou alebo širákom.

Ženy počas letných mesiacoch nosili spodník (randák),spodničky so štikerajom, rubáše s lajblikom a sukňu s nochtreglom. Sobodné ženy sa od vydatých  líšili grgulami, spletenými vlasmi, a vyšívanými čepcami, dupľovanými lacetkami, tzv. duple. Na barchetových sukniach mali ženy previazanú fertuchu (zástera z glotu). V neskorších dobách sa nosili skladané (plysirované) sukne. V lete nosili vyšívané blúzky a lajblíky (oplecka ). V zime nosili ženy rubáše, spodníky, teplé kabátiky a sukne, boli zababušené v čiernych vlniakoch. Bohatšie gazdovské ženy nosili kožuchy. Ženy si obúvali šnurovacie topánky alebo čižmy s mäkkými sárami (kordovánkami)

Deti do šesť rokov nosili cez leto dlhšie košieľky.

Z chynorianských špecialít spomeniem aspoň cesnakovicu, polievkové melence, demikát, šúľance(kocindáky,)Obľúbené boli aj rôzne kaše ako grísová, z jačmenných krúp tzv. žobrácka kaša a raz do roka pri zakáľačke u gazdu  sa robila zabíjačková..Mäso sa kupovalo iba raz do týždňa aj to len na ,,verdúnky“ (od 250 do 500 gramov).  Mlieko kravské a kozie  obsahovalo všetky potrebné látky pre rast mladého pokolenia. V dávnejšej minulosti nebolozriedkavosťou,že sa aj chlieb pred deťmi zatváral.Každý krajec chleba sa s úctou chránil. Koláče sa pekávali len na veľké sviatky –Vianoce, Veľká noc a na hody.

 

Anna Pitonakova,


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Anna Pitonakova, Margecany

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FSk Sumiacan

Na Kralovej Holi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV