3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Obľúbené miesta  >  Baďan, dedina ako maľovaná
Baďan, dedina ako maľovaná

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Baďan, dedina ako maľovaná

19. 08. 2014
Baďan

Prejdeme cez tri hory, cez tri doly a štvoro potokov a ocitneme sa  na južnej strane Štiavnických vrchov. Tam, kde vládne ticho a pokoj na svahoch hôr, kde počuť iba spev vtákov a trávnice, tam nájdeme Baďan. Dedinka, kde vlastne každá cestička je vo svahu, kde nenájdeme rovinu, kde všade musíme šliapať do kopca.

  Býva zvykom vítať hostí chlebom a soľou. V susednom Tekove tiež, ako napísal Andrej Chudoba v knihe „Od Tekova vietor veje“: „U nás vás vítame chlebom a vínom a ešte soľou a nožom. Tým nožom ešte dedo chlieb prežehnával v mene Božom...“  V Baďane nás vítala starostka Ľubica Kuková slivovicou. Možno preto, že sliviek sa tu viac urodí ako obilia, ale bolo to také isté srdečné, ako chlebom a soľou.

  Prechádzku po dedine sme museli absolvovať pomaly a pokojne, vychutnať si pohľady na staré chalupy, ale i na nové domy s peknými predzáhradkami. V takom kúte, kde líšky dávajú dobrú noc, sme mohli očakávať prašné cesty, ale cesty sú tu upravené a vydláždené. Dve kamenné srdiečka nájdené popri ceste ku kostolu symbolizovali dvoch mladých ľudí, sediacich na kraji cesty, ktorí majú k sebe blízko. Bolo to očarujúce. Z kostolného návršia sme mali pekný výhľad na strechy domov, chúliacich sa medzi zeleňou stromov. Vedľa cesty pumpa pod strieškou a okolo nej staré chalúpky, uchované v pôvodnej podobe. Vydali sme sa po cestičkách, ktoré nás vedú po dedine a jej tajomných, zelených zákutiach a upravených priestoroch.

  Cestičky, ktoré nás privedú do chalúp s vôňou podymníkov a iných dobrôt, chodníky ktoré nás privedú aj do pajty – stodoly, v ktorej sa nadýchame všetkých ročných období a všetkých poľných vôní. Je tu zvezený všetok čas z polí, nájdeme tu o dvere opreté vidly vyhladené rukami starých otcov, ale aj kosák zaseknutý do brány stodoly, ktorým stará mať ešte chodila sekať žihľavu pre húsatká a kurence. Ale nájdeme tu ešte aj staré pajty či stodoly, v ktorých visia žatevné vence a v ktorých sa v kúte chúlia staré mašiny: sečkáreň a rajtár, staré náradie trlica, hambár, putňa, čerieslo. Na dvore mláťačka na obilie, oplen a šintuvák, na stene zavesené jarmá a krošňa, nástroje, zdedené po predkoch.

  Všetky tieto dávne veci hovoria o Honte a o Baďane zvlášť. O veciach, vyhladených ľudskými rukami, v ktorých nachádzame najvernejšie záznamy o živote našich predkov. Preto z čírej úcty a vďaky zachraňujeme čo najviac a uchovávame pre radosť a potešenie ďalšej generácii, lebo človek bez úcty k tradícii je ako strom bez koreňov, ktorý bez opatery môžu vyvrátiť prívaly a búrky.

  V Baďane, kde žije niečo viac ako 200 obyvateľov si svoje tradície ctia a vážia. Staré chalupy svedčiace o zručnosti svojich majstrov si zveľaďujú a udržujú. Vracajú sa k svojím tradíciám usporiadaním Podsitnianskych folklórnych slávností  s orientáciou  na život svojich predkov. A toto podujatie je sprevádzané nielen štedrosťou, srdečnosťou a pohostinnosťou Baďančanov, ale aj prostredím, do ktorého prídeme. Treba si len sadnúť na lavičku a snívať, hľadieť do blízkych vrchov, medzi ktorými dominuje bájne Sitno a s pôžitkom vnímať čistý vzduch a ticho. Možno, že nám pohľady na malebné domčeky pripomenú naše detstvo, naše mladé roky strávené vo svojom rodisku a že nám prinesú pokoj a poľahobu. Tak zapôsobí na nás dedinka, ktorá dostala titul „ako maľovaná“. Sedíme na námestí v strede dediny a hľadíme do okien s červenými muškátmi a pred nami krásna vysadená zeleň. Pohľad naozaj ako maľovaný.

  V dedine vládne čistota na ulici i čistota a srdečnosť v ľudských vzťahoch, ktoré na nás pôsobia upokojujúco. Ďaleko od civilizácie, kde si ľudia žijú svoj život ako jedna rodina.

Text a foto: Milan Hlôška

 


Kontaktné údaje

E-mail:obec.badan@gmail.com
Telefón:045/672 66 24
Web:http://badan.webnode.sk/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH JARA HAZLINGERA

Tichy vietor pofukuje

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV