3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Obľúbené miesta  >  Baďan, dedina ako maľovaná
Baďan, dedina ako maľovaná

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Baďan, dedina ako maľovaná

19. 08. 2014
Baďan

Prejdeme cez tri hory, cez tri doly a štvoro potokov a ocitneme sa  na južnej strane Štiavnických vrchov. Tam, kde vládne ticho a pokoj na svahoch hôr, kde počuť iba spev vtákov a trávnice, tam nájdeme Baďan. Dedinka, kde vlastne každá cestička je vo svahu, kde nenájdeme rovinu, kde všade musíme šliapať do kopca.

  Býva zvykom vítať hostí chlebom a soľou. V susednom Tekove tiež, ako napísal Andrej Chudoba v knihe „Od Tekova vietor veje“: „U nás vás vítame chlebom a vínom a ešte soľou a nožom. Tým nožom ešte dedo chlieb prežehnával v mene Božom...“  V Baďane nás vítala starostka Ľubica Kuková slivovicou. Možno preto, že sliviek sa tu viac urodí ako obilia, ale bolo to také isté srdečné, ako chlebom a soľou.

  Prechádzku po dedine sme museli absolvovať pomaly a pokojne, vychutnať si pohľady na staré chalupy, ale i na nové domy s peknými predzáhradkami. V takom kúte, kde líšky dávajú dobrú noc, sme mohli očakávať prašné cesty, ale cesty sú tu upravené a vydláždené. Dve kamenné srdiečka nájdené popri ceste ku kostolu symbolizovali dvoch mladých ľudí, sediacich na kraji cesty, ktorí majú k sebe blízko. Bolo to očarujúce. Z kostolného návršia sme mali pekný výhľad na strechy domov, chúliacich sa medzi zeleňou stromov. Vedľa cesty pumpa pod strieškou a okolo nej staré chalúpky, uchované v pôvodnej podobe. Vydali sme sa po cestičkách, ktoré nás vedú po dedine a jej tajomných, zelených zákutiach a upravených priestoroch.

  Cestičky, ktoré nás privedú do chalúp s vôňou podymníkov a iných dobrôt, chodníky ktoré nás privedú aj do pajty – stodoly, v ktorej sa nadýchame všetkých ročných období a všetkých poľných vôní. Je tu zvezený všetok čas z polí, nájdeme tu o dvere opreté vidly vyhladené rukami starých otcov, ale aj kosák zaseknutý do brány stodoly, ktorým stará mať ešte chodila sekať žihľavu pre húsatká a kurence. Ale nájdeme tu ešte aj staré pajty či stodoly, v ktorých visia žatevné vence a v ktorých sa v kúte chúlia staré mašiny: sečkáreň a rajtár, staré náradie trlica, hambár, putňa, čerieslo. Na dvore mláťačka na obilie, oplen a šintuvák, na stene zavesené jarmá a krošňa, nástroje, zdedené po predkoch.

  Všetky tieto dávne veci hovoria o Honte a o Baďane zvlášť. O veciach, vyhladených ľudskými rukami, v ktorých nachádzame najvernejšie záznamy o živote našich predkov. Preto z čírej úcty a vďaky zachraňujeme čo najviac a uchovávame pre radosť a potešenie ďalšej generácii, lebo človek bez úcty k tradícii je ako strom bez koreňov, ktorý bez opatery môžu vyvrátiť prívaly a búrky.

  V Baďane, kde žije niečo viac ako 200 obyvateľov si svoje tradície ctia a vážia. Staré chalupy svedčiace o zručnosti svojich majstrov si zveľaďujú a udržujú. Vracajú sa k svojím tradíciám usporiadaním Podsitnianskych folklórnych slávností  s orientáciou  na život svojich predkov. A toto podujatie je sprevádzané nielen štedrosťou, srdečnosťou a pohostinnosťou Baďančanov, ale aj prostredím, do ktorého prídeme. Treba si len sadnúť na lavičku a snívať, hľadieť do blízkych vrchov, medzi ktorými dominuje bájne Sitno a s pôžitkom vnímať čistý vzduch a ticho. Možno, že nám pohľady na malebné domčeky pripomenú naše detstvo, naše mladé roky strávené vo svojom rodisku a že nám prinesú pokoj a poľahobu. Tak zapôsobí na nás dedinka, ktorá dostala titul „ako maľovaná“. Sedíme na námestí v strede dediny a hľadíme do okien s červenými muškátmi a pred nami krásna vysadená zeleň. Pohľad naozaj ako maľovaný.

  V dedine vládne čistota na ulici i čistota a srdečnosť v ľudských vzťahoch, ktoré na nás pôsobia upokojujúco. Ďaleko od civilizácie, kde si ľudia žijú svoj život ako jedna rodina.

Text a foto: Milan Hlôška

 


Kontaktné údaje

E-mail:obec.badan@gmail.com
Telefón:045/672 66 24
Web:http://badan.webnode.sk/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FSk Hrochotan

Vichodi, vichodi, ponad Hrochot hviezda

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV