3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Obľúbené miesta  >  Bátovce, mesto kráľovien
Bátovce, mesto kráľovien

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Bátovce, mesto kráľovien

06. 10. 2017
Bátovce

Na ceste, po ktorej kedysi putovalo zlato a striebro, ale aj dobré víno do Viedne a  Budapešti ležia Bátovce. Po nich sa zrejme pomenovalo aj územie, na ktorom ležia – Bátovská kotlina. Územie, kde končí pohronská nížina a začína Štiavnické pohorie. Bývalé banské mesto, významné centrum na rozhraní Hontianskej a Tekovskej župy, kedysi aj sídlo berného úradu a okresného súdu a ako sa dozvedáme z tabule na kamennom opevnení, aj mesto kráľovien. Prívlastok, ktorým sa nie každý môže honosiť. Bátovce patrili v rokoch 1543 – 1848 levickému hradnému panstvu tak, ako mnoho ďalších poddanských miest. V Bátovciach sa eviduje aj existencia cechov a v roku 1715 aj mlyn. V Bátovciach majú dva kostoly, ktoré boli postavené v dávnych storočiach. Katolícky kostol sv. Martina sa datuje od 13.storočia a bol barokizovaný v roku 1730. Evanjelický kostol bol postavený v roku 1873 a v dnešnom období dostal nový šat. K historickým objektom možno priradiť aj barokový kamenný most na potoku Sikenica z roku 1780 a tiež stĺp Sv.Trojice na námestí. Bátovce sa hrdia aj Boženou Nemcovou, ktorá ich v roku 1852 navštívila a tiež osobnosťami, ktoré tu žili a pracovali. Ján Weiss, učiteľ a entomológ a MUDr. Albert Škarvan, lekár, spisovateľ a prekladateľ.

Prechádzam sa po Bátovciach a hľadám identitu dediny, ktorou žila kedysi. Staré rodinné domy prislúchajúce k architektúre Tekova a Hontu, vzájomne previazanej prvkami, ktoré nám ju prezentujú. Štukové šambrány okolo okien na priečelí pomaly miznú a  nahrádzajú ich jednoduché úpravy. Iba málo starých domov sa zachovalo a tie čo ostali pomaly chátrajú a upadajú do zabudnutia. Niektoré ožívajú, snáď aj vďaka chalupárom a je na ne príjemný pohľad. Poteší dušu aj srdce, ten kto žil v takomto prostredí, ten to vie oceniť najlepšie.

Bátovce si pripomínajú aj svoju minulosť. V budove kúrie inštalovali pamätnú izbu, v ktorej sa prezentujú predmety domácej potreby kedysi. Je tu posteľ i kolíska, fióková kasňa i vysoká skriňa, sú tu pomôcky roľníka i ženy v domácnosti, tak sa žilo kedysi. Takto si Bátovce pripomínajú život v minulosti a dnes sa rozhodli ich trochu oživiť. Začali organizovať podujatie, ktoré by obec zviditeľnili. Začalo to podujatím Bátovce otvárajú brány, brány gazdovského domu, v ktorom sa stretli folkloristi z blízkeho okolia a ktoré pokračuje ďalším podujatím – Bátovský jarmok, ako festival folklóru, kultúry a tradičných jedál. Nezabudnuteľným zážitkom je návšteva vínnej pivnice v gazdovskom dvore, ktorá dýcha minulosťou.

Vari najväčšou pýchou a lákadlom Bátoviec je vodná nádrž Lipovina. Bola postavená hrádza na potoku Jabloňovka a v roku 1968 bola skolaudovaná. Bol som pri tom, keď sa stavba slávnostne ukončila a dala do prevádzky. Vodná nádrž láka priaznivcov rybárčenia i dovolenkárov, ale nie je povolený veľký rozsah chatárčenia. No zato mnohí návštevníci si nájdu v letných mesiacoch svoje miesto na oddych. Pohľad na okolité vrchy a vinice je priam náplasťou na dušu. To čo strácajú Bátovce chátrajúcimi starými domami, získavajú priehradou, ktorá láka návštevníkov a turistov. Pre milovníkov vody je to obľúbené miesto, kam sa pravidelne vracajú ako bociani na svoje hniezda.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV