3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Osobnosti  >  Štefan Siváň a jeho betlehem
Štefan Siváň a jeho betlehem

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Štefan Siváň a jeho betlehem

27. 12. 2010
Babín, Orava

Pred rokmi, v mladšom veku sme hľadali na Slovensku miesta, kde nevkročila civilizácia príliš ráznym krokom, kde nekrížili obraz elektrické či telefónne drôty, kde nerušili prostredie stĺpy vedenia, kde nerušili chalupy a drevenice televízne satelitné antény, ale hľadali sme aj obraz jednoduchých ľudí nepoznačených dobou. Ťažko bolo nájsť miesto, kde by civilizácia nebola vkročila a kde by ľudia nezapadli do všednosti doby a prostredia. Industrializácia Slovenska zanechala svoju pečať a mnohé diela vytŕčali z obrazu krásnej prírody a nútila nás zvykať si na nové podmienky.

Bol august v roku 1972 a na našich cestách sme sa ocitli v Babíne na Orave. V tejto oravskej dedinke žil a tvoril Štefan Siváň, ľudový umelec - rezbár. Chýr o jeho ľudovej tvorbe sa niesol po celom Slovensku a my sme boli zvedaví na jeho činnosť a na jeho tvorbu. Privítal nás jednoduchý, malý šťúply človek veľmi prívetivo a milo a keď sme mu predniesli náš záujem, ochotne vyniesol všetky svoje diela na dvor a urobil nám prehliadku svojho umenia. Nebolo treba ho nútiť do rozhovoru, veľmi intenzívne predstavoval a komentoval svoje sochy, či už to bol Jánošík, husár, dieťa alebo Pieta a ďalšie.

Napokon vyniesol na dvor hokerlík, na ktorý postavil svoj betlehem. Predstavil nám ho v cestovnej úprave - zavretý a potom ho otvoril. Vlastnoručne vyrezávané postavičky troch kráľov, pastierov a pútnikov, osadené pri kaplnke, v ktorej boli postavičky božieho narodenia. „S týmto betlehemom som chodieval vinšovať Vianoce nielen tu doma, ale po širokom okolí", povedal nám. Rozhovoril sa o ňom tak zanietene, tak oduševnene, že sme skoro zabudli aj fotografovať. Bola to jeho pýcha, bola to jeho viera, ktorej sa nevzdával. Rozprával o svojich postavičkách, o svojej tvorbe, o svojom betleheme tak zanietene, že sme mali Vianoce už v auguste. Iba sneh nám chýbal do celkovej atmosféry.

Podmienky na fotografovanie sme nemali najlepšie a aj fotografie sa nám nevydarili tak ako sme si predstavovali, ale vďačili sme Bohu, že sme sa stretli s človekom, ktorý pre svoju tvorbu žil, ktorý sa nevzdal svojho presvedčenia a vianočného vinšovania ani v tej krutej dobe, keď svoj názor nemohol verejne prejaviť a prezentovať. Bolo to dávno, Štefan Siváň už nie je medzi nami, ale jeho spomienka žije v mojom vedomí a v týchto dňoch vianočného pokoja si vždy spomeniem na jeho betlehem a jeho vianočné vinšovanie.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

S.Morozová a T.Andrejcová

Moja maty

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV