3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Osobnosti  >  Štefan Nosáľ
Štefan Nosáľ

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Štefan Nosáľ

20. 01. 2012
Hriňová

Štefan Nosáľ sa narodil 20. januára 1927 v Hriňovej. V rokoch 1947–1953 vyštudoval Fakultu Inžinierskeho staviteľstva na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave.

Vzťah k ľudovému umeniu získal v rodnom kraji, kde vždy bolo silné folklórne zázemie. Od roku 1949 pôsobil ako tanečník, postupne umelecký vedúci tanca a choreograf skupiny Odzemkári, neskoršej zložky Lúčnice, kde sa v roku 1951 stal umeleckým vedúcim a choreografom súboru.

Na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) začal v roku 1953 študovať choreografiu. Štúdium ukončil v roku 1957 a ďalej sa venoval choreografii. V rokoch 1972–1992 bol vedúcim katedry tanečnej tvorby na Hudobnej fakulte VŠMU v Bratislave. Získal hodnosť docenta a v roku 1980 ho vymenovali za profesora pre odbor choreografie.

Na poste choreografa a umeleckého vedúceho ovplyvnil umelecké smerovanie Lúčnice, vytvoril svojský štýl prekomponovávania pôvodných ľudových tancov a ich umeleckej javiskovej štylizácie. Pod jeho vedením tancovali stovky tanečníkov a vychoval viac ako tridsať profesionálnych choreografov. Jeho choreografie patria k najvýznamnejším umeleckým výtvorom v oblasti scénickej štylizácie ľudového tanca. Vyznačujú sa rešpektovaním autentickosti folklórneho materiálu pri umeleckej štylizácii tanca, výraznou priestorovou kresbou, výtvarným cítením a vyváženou diferenciáciou sólistov a zboru.

Medzi jeho posledné tančené choreografie patria 50 rokov krásy (1998), Pieseň a hra (2001) a 55. výročie (2003).  Choreograficky spolupracoval aj so Slovenským národným divadlom (SND) v Bratislave, Národným divadlom (ND) v Prahe a Belgickou kráľovskou operou v Antverpách.

Legendárne Na skle maľované, na ktorom autorsky spolupracoval, malo v SND 640 repríz, čo je absolútny rekord v slovenskom divadle. Autorsky spolupracoval s Československým štátnym filmom, Československou televíziou, Laternou magikou, televíziou Spolkovej republiky Nemecko (SRN). Spolupracoval na filmoch Rodná zem a Rok na dedine.

Tvoril s folklórnymi súbormi doma i v zahraničí. Režíroval programy folklórnych festivalov v Strážnici, vo Východnej, v Detve. Na konte má aj niekoľko publikácií.

Štefanovi Nosáľovi udelili titul Zaslúžilý umelec (1968), titul Zaslúžilý pracovník kultúry (1978) a titul Národný umelec (1989). Vo februári 1997 mu prezident SR udelil za celoživotné dielo štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. V roku 2002 získal Krištáľové krídlo v kategórii hudba a tanec. V januári 2007 mu prezident SR udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj SR.

Zdroj: hnonline.sk

Foto: JankoHrasko.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Pacerky z Budkovec

Komanička trava

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV