3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Osobnosti  >  Jana Guzová Becková, Slovenský slávik
Jana Guzová Becková, Slovenský slávik

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Jana Guzová Becková, Slovenský slávik

03. 04. 2012
Žakarovce

Slovenský slávik, takto prezývali populárnu speváčku ľudových piesní Janku Guzovú-Beckovú

Narodila sa 4. 4. 1917 v ŽŽakarovciach na Spišši v chudobnej rodine baníka ako šštvrté dieťa zo siedmich, z ktorých však jedno zomrelo ešte v útlom veku. Otec Andrej Guza mnohopočetnú rodinu opustil tiež veľmi skoro, zomrel ako štyridsaťročný, a tak sa o deti obetavo starala matka a stará matka. Malá Janka vyrastala v rýdzo slovenskej dedinke, kde zneli krásne ľudové piesne, ktoré si tuž v detstve zamilovala. Piesne počúvala aj doma od otca, ktorý mal pekný hlas a všštepoval jej lásku k ľudu a k ľudovej piesni, a od starej mamy z matkinej strany, ktorá bola vychýrenou speváčkou a plačkou na pohreboch. Janka tiežž rada spievala, rada recitovala a hrávala ochotnícke divadlo. Po absolvovaní učiteľských ústavov v Levoči a v Spišskej Novej Vsi (1937 – 1941) pôsobila ako učiteľka na ľudových šškolách v Kluknave, Drienove, Krásnej nad Hornádom a v Košiciach a všade na svojich pôsobiskách spolu s demi zbierala a zapisovala piesne, typické pre tú-ktorú lokalitu. Neskôr sa tejto činnosti venovala aj ako pracovníčka rozhlasu a zozbierala asi 900 piesní z oblasti Spišša, Šariša a Zemplína, z ktorých mnohé naspievala a asi 150 vydala (s Pavlom Tonkovičom a Jankom Matuškom) v spevníkoch Spevy nášho ľudu a Janka Guzová spieva (1951). Reedícia oboch spevníkov, obohatených o 50 nezverejnených zápiskov z pozostalosti speváčky, vyšla roku 1995 pod názvom Spieva Janka Guzová.

Prvé verejné vystúpenie Janky Guzovej ako speváčky bolo v živom vysielaní prešovského rozhlasu roku 1942. Odvtedy sa datuje aj jej spolupráca s prešovským a neskôr i s koššickým rozhlasom, kde sa podieľala na viacerých zvykoslovných a hudobno-slovných reláciách. Roku 1949 ju Janko Matuška prizval na spoluprácu pri tvorbe relácie Spevom k srdcu do Československého rozhlasu v Bratislave, kde pôsobila ako programová referentka a prvá redaktorka oddelenia ľudovej hudby vôbec až do roku 1952. Po narodení dcéry ŽŽelmíry odišla z rozhlasu a pôsobila ako umelkyňa v slobodnom povolaní (1952 – 1969). Počas svojej umeleckej kariéry absolvovala asi 1600 koncertov a žpríležitostných vystúpení doma i v zahraničí, úspešná bola na pravidelných vystúpeniach v pražskej Lucerne, ale najväčšíší úspech zažžila na Cyrilo-metodských dňoch na Devíne roku 1949, kde sa k jej spevu pridalo celé stotisícové publikum. Vo svojom repertoári mala zväčša žartovné a temperamentné piesne, ktoré najviac vyhovovali jej naturelu (A ja taka dzivočka, A ja taka čarna, A okolo Levoči, ŠŠalena ja bula, Mila moja, puššc me dnuka, Dunaju, Dunaju, Ej, čarny si jak cigaň a i.), ale obľubovala aj piesne lyrické, zádumčivé a ľúbostné.

Spolupracovala s poprednými cigánskymi kapelami B. Piu, J. Orgována, M. Tatára E. Farkašša a s ľudovými orchestrami Cimbal a Branisko. V 50. rokoch však začala byť pre vládnuce kruhy nepohodlnou pre svoje náboženské presvedčenie a ako málo spoločensky angažžovaná (odmietala spievať tzv. budovateľské piesne) mala zákaz spievať. Dokonca bolo vymazaných asi 150 rozhlasových nahrávok piesní v jej podaní. V 60. rokoch nastalo isté uvoľnenie, ale po roku 1968 a jej odmietavom postoji k vpádu okupačných sovietskych vojsk na naše územie a následných postihoch rozhodla sa v apríli 1969 len s dvoma kuframi najnutnejších osobných vecí a umeleckých nahrávok emigrovala s rodinou do Rakúska a následne do USA. Tu si manžžel Doc. RNDr. Július Beck, CSc. (pôvodne dekan na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave) po čase našiel adekvátne zamestnanie, dcéra vyšštudovala a stala sa farmaceutkou, ale Janka Guzová svoj krásny zamatový hlas v slobodnom svete veľmi neuplatnila. Nepochopiteľná nepriazeň určitých čelných predstaviteľov slovenských emigrantských kruhov a trenice okolo čiernych nahrávok firmy Apon, ktorá na platniach neuvádzala jej meno, snaha o jej izoláciu v širokej kultúrnej a umeleckej verejnosti jej uberala duševné i fyzické sily. Prvé veľké verejné vystúpenie mala až po šiestich rokoch emigrácie na plese v New Yorku, kde zaznamenala obrovský úspech, následne čoho dostala ponuku pracovať ako umelecká vedúca dievčenskej skupiny ľudového súboru Limbora.

Potom vystupovala ešte na niekoľkých významných podujatiach v USA, ale najmä v Kanade, kde ju Slováci prijali naozaj s otvorenou náručou a Kanadská Slovenská liga jej roku 1986 udelila Cenu slovenského srdca. Pri príležitosti významného životného jubilea a 50. výročia jej prvého profesionálneho vystúpenia jej v roku 1992 pripravili v Toronte veľkolepú oslavu, na ktorej bola ocenená pamätnými plaketami a medailami Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Matice slovenskej a i. Na tomto podujatí sa však užž pre zlý zdravotný stav nemohla osobne zúčastniť a ocenenia prevzala jej dcéra. Dlhodobý boj so zákernou chorobou, absolvovanie niekoľkých náročných operácií nakoniec jej srdce nevydržalo a dňa 20. 2. 1993 dotĺklo. Jej túžžba vrátiť sa na Slovensko sa naplnila teda až posmrtne, keď bola urna s jej popolom prevezená z New Yorku do Martina a uložená na Národnom cintoríne. Na jej počesť sa na Slovensku koná súťaž mladých interpretov ľudovej piesne o Cenu Janky Guzovej a v rodných Žakarovciach folklórny festival Dni Janky Guzovej.

Autorka: Mgr. Anna ŠŠourková

Foto: www.slovak.com

LITERATÚRA

  • Lexikón slovenských žien. Martin : SNK, 2003, s. 75

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Zuberec

Ej, piskali valasi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV