3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Osobnosti  >  Jana Guzová Becková, Slovenský slávik
Jana Guzová Becková, Slovenský slávik

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Jana Guzová Becková, Slovenský slávik

03. 04. 2012
Žakarovce

Slovenský slávik, takto prezývali populárnu speváčku ľudových piesní Janku Guzovú-Beckovú

Narodila sa 4. 4. 1917 v ŽŽakarovciach na Spišši v chudobnej rodine baníka ako šštvrté dieťa zo siedmich, z ktorých však jedno zomrelo ešte v útlom veku. Otec Andrej Guza mnohopočetnú rodinu opustil tiež veľmi skoro, zomrel ako štyridsaťročný, a tak sa o deti obetavo starala matka a stará matka. Malá Janka vyrastala v rýdzo slovenskej dedinke, kde zneli krásne ľudové piesne, ktoré si tuž v detstve zamilovala. Piesne počúvala aj doma od otca, ktorý mal pekný hlas a všštepoval jej lásku k ľudu a k ľudovej piesni, a od starej mamy z matkinej strany, ktorá bola vychýrenou speváčkou a plačkou na pohreboch. Janka tiežž rada spievala, rada recitovala a hrávala ochotnícke divadlo. Po absolvovaní učiteľských ústavov v Levoči a v Spišskej Novej Vsi (1937 – 1941) pôsobila ako učiteľka na ľudových šškolách v Kluknave, Drienove, Krásnej nad Hornádom a v Košiciach a všade na svojich pôsobiskách spolu s demi zbierala a zapisovala piesne, typické pre tú-ktorú lokalitu. Neskôr sa tejto činnosti venovala aj ako pracovníčka rozhlasu a zozbierala asi 900 piesní z oblasti Spišša, Šariša a Zemplína, z ktorých mnohé naspievala a asi 150 vydala (s Pavlom Tonkovičom a Jankom Matuškom) v spevníkoch Spevy nášho ľudu a Janka Guzová spieva (1951). Reedícia oboch spevníkov, obohatených o 50 nezverejnených zápiskov z pozostalosti speváčky, vyšla roku 1995 pod názvom Spieva Janka Guzová.

Prvé verejné vystúpenie Janky Guzovej ako speváčky bolo v živom vysielaní prešovského rozhlasu roku 1942. Odvtedy sa datuje aj jej spolupráca s prešovským a neskôr i s koššickým rozhlasom, kde sa podieľala na viacerých zvykoslovných a hudobno-slovných reláciách. Roku 1949 ju Janko Matuška prizval na spoluprácu pri tvorbe relácie Spevom k srdcu do Československého rozhlasu v Bratislave, kde pôsobila ako programová referentka a prvá redaktorka oddelenia ľudovej hudby vôbec až do roku 1952. Po narodení dcéry ŽŽelmíry odišla z rozhlasu a pôsobila ako umelkyňa v slobodnom povolaní (1952 – 1969). Počas svojej umeleckej kariéry absolvovala asi 1600 koncertov a žpríležitostných vystúpení doma i v zahraničí, úspešná bola na pravidelných vystúpeniach v pražskej Lucerne, ale najväčšíší úspech zažžila na Cyrilo-metodských dňoch na Devíne roku 1949, kde sa k jej spevu pridalo celé stotisícové publikum. Vo svojom repertoári mala zväčša žartovné a temperamentné piesne, ktoré najviac vyhovovali jej naturelu (A ja taka dzivočka, A ja taka čarna, A okolo Levoči, ŠŠalena ja bula, Mila moja, puššc me dnuka, Dunaju, Dunaju, Ej, čarny si jak cigaň a i.), ale obľubovala aj piesne lyrické, zádumčivé a ľúbostné.

Spolupracovala s poprednými cigánskymi kapelami B. Piu, J. Orgována, M. Tatára E. Farkašša a s ľudovými orchestrami Cimbal a Branisko. V 50. rokoch však začala byť pre vládnuce kruhy nepohodlnou pre svoje náboženské presvedčenie a ako málo spoločensky angažžovaná (odmietala spievať tzv. budovateľské piesne) mala zákaz spievať. Dokonca bolo vymazaných asi 150 rozhlasových nahrávok piesní v jej podaní. V 60. rokoch nastalo isté uvoľnenie, ale po roku 1968 a jej odmietavom postoji k vpádu okupačných sovietskych vojsk na naše územie a následných postihoch rozhodla sa v apríli 1969 len s dvoma kuframi najnutnejších osobných vecí a umeleckých nahrávok emigrovala s rodinou do Rakúska a následne do USA. Tu si manžžel Doc. RNDr. Július Beck, CSc. (pôvodne dekan na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave) po čase našiel adekvátne zamestnanie, dcéra vyšštudovala a stala sa farmaceutkou, ale Janka Guzová svoj krásny zamatový hlas v slobodnom svete veľmi neuplatnila. Nepochopiteľná nepriazeň určitých čelných predstaviteľov slovenských emigrantských kruhov a trenice okolo čiernych nahrávok firmy Apon, ktorá na platniach neuvádzala jej meno, snaha o jej izoláciu v širokej kultúrnej a umeleckej verejnosti jej uberala duševné i fyzické sily. Prvé veľké verejné vystúpenie mala až po šiestich rokoch emigrácie na plese v New Yorku, kde zaznamenala obrovský úspech, následne čoho dostala ponuku pracovať ako umelecká vedúca dievčenskej skupiny ľudového súboru Limbora.

Potom vystupovala ešte na niekoľkých významných podujatiach v USA, ale najmä v Kanade, kde ju Slováci prijali naozaj s otvorenou náručou a Kanadská Slovenská liga jej roku 1986 udelila Cenu slovenského srdca. Pri príležitosti významného životného jubilea a 50. výročia jej prvého profesionálneho vystúpenia jej v roku 1992 pripravili v Toronte veľkolepú oslavu, na ktorej bola ocenená pamätnými plaketami a medailami Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Matice slovenskej a i. Na tomto podujatí sa však užž pre zlý zdravotný stav nemohla osobne zúčastniť a ocenenia prevzala jej dcéra. Dlhodobý boj so zákernou chorobou, absolvovanie niekoľkých náročných operácií nakoniec jej srdce nevydržalo a dňa 20. 2. 1993 dotĺklo. Jej túžžba vrátiť sa na Slovensko sa naplnila teda až posmrtne, keď bola urna s jej popolom prevezená z New Yorku do Martina a uložená na Národnom cintoríne. Na jej počesť sa na Slovensku koná súťaž mladých interpretov ľudovej piesne o Cenu Janky Guzovej a v rodných Žakarovciach folklórny festival Dni Janky Guzovej.

Autorka: Mgr. Anna ŠŠourková

Foto: www.slovak.com

LITERATÚRA

  • Lexikón slovenských žien. Martin : SNK, 2003, s. 75

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Kopaničiar

Pil som včera

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV