3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Osobnosti  >  Marta Daňová
Marta Daňová

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Tento profil pridal(a) ...

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Marta Daňová

20. 07. 2012
Petrovany, Šariš

Marta Daňová sa narodila sa v roku 1956 v rodných Petrovanoch, kde prežila svoju mladosť a kde už ako malému dievčatku z dediny sa zapáčil spev žien, ktoré si nôtili pri ručných prácach, alebo prácach na poli. Okrem piesní dodnes miluje i ľudové tance, kroje, zvyky a obyčaje no hlavne ľubozvučné nárečie šarišského regiónu. Ľudová pieseň jej ulahodila natoľko, že od svojich detských čias, už ako škôlkárka vystupovala a spievala na javiskách pri rôznych kultúrno- spoločenských akciách a hrala v rôznych scénkach.

Neskôr začala hrávať divadla a ako sama o sebe hovorí: ....bola som stále najmladšia herečka a zaujímavé bolo, že som hrala stále tie najstaršie postavy.

Aj po vydaji ako 24-ročná sa neprestala venovať ľudovej kultúre.

Počas svojho života vychovala päť deti, ale aj napriek starostiam a povinnostiam venovala sa folklórnemu životu naďalej v dedine Petrovany a práve tu začala účinkovať v speváckom súbore. V tejto malebnej obci na Šariši má ľudová kultúra bohatú tradíciu. Až ďaleko neskôr dali speváckemu súboru názov: Dfsk Jožka Príhodu z Petrovian. V tejto dedinskej folklórnej skupine účinkovala približne 27 rokov ako speváčka, tanečníčka, scenáristka divadelnej hry "VOHĽEDY ", ktorú odohrala spolu s kolektívom niekoľko desiatok krát v okolitých obciach no aj na Spiši, v Spišských Vlachoch.

Martu Daňovú sme mali možnosť vidieť účinkovať na rôznych folklórnych podujatiach, súťažných prehliadkach, oslavách obce, dedinských svadbách, na okresnej súťaži "Krása života", folklórnych festivaloch, aj pri natáčaní svadby Košickou televíziou v Petrovanoch.

V roku 2006 založila nový divadelný súbor "Džveredlo", kde vo svojich vystúpeniach odzrkadľovali herci, prevažne školská mládež ťažký no aj veselý život ľudí šarišskej dediny. V tomto kolektíve mladých ľudí, nachádzala Marta energiu a divadlo ju robilo šťastnou. Ale to nestačilo. Začala písať básne v šariščine v petrovianskom dialekte a je autorkou 25-tích diel prevážne humorno - ladených básni, ľahučkého žánru na pobavenie poslucháčov.

V súčastnosti sa Marta Daňová zúčastňuje folklórnych podujatí pokiaľ jej to čas dovolí ako diváčka, milovníčka folklóru ale aj ako bývala tanečníčka, speváčka, scenáristka a svoje znalosti sa snaží odovzdávať v súčasnej dobe mladšej generácii, ktorá neustále v Petrovanoch očakáva príchod na javisko vedúcej detského divadelného súboru a tejto takmer nenápadnej no skvelej ženy s veľkým srdcom pre všetko krásne a milé.

Prajeme Marte Daňovej veľa zdravia, elánu a energie, aby aj naďalej ostala šíriteľkou nášho kultúrneho dedičstva a učila naše budúce generácie spoznať lásku ku všetkému starodávnemu.

Naš dzeda Marta Daňová, Petrovany.

Za mlada že pejc frajirki maľi a našu babu ľem za nos trimaľi. Ja temu isce nerozumim, čom dzedo takoj ščerveneľi a baba še nazlosceľi, od zlosci ožeľeneľi....

Ale dzedo beťar veľki, takoj kriča... karčmarečko, daj paľenki, noľe uľej mojej starej, nebuj še ľem naľej, naľej....

Dzedo babu oblapeľi, čukoladu jim kupeľi, žebi še s nima uzmireľi a še s nima nevadzeľi. Ale i tak ja z calej rodzini mam najvecej dzeda rada, bo od nikeho mi tak nešmakuje jak od dzeda fajna čukolada.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS DRUZBA TRENCIN

Polky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV