3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Hudobné a iné nosiče  >  Helingónkári 11 - Peter Purdek a jeho hostia
Helingónkári 11 - Peter Purdek a jeho hostia

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Helingónkári 11 - Peter Purdek a jeho hostia

18. 06. 2008

Názov:  Helingónkári 11

Interprét: Peter Purdek a jeho hostia

Ukážky: ukážka1, ukážka2

Vydavateľstvo: AKCENT AT, s. r. o., (e-obchod vydavateľstva)

Nahraté: 4. apríla 2008

Účinkujú:

 • Heligónkári: Peter Purdek st. - 1,2,4-7,10-14,17-22, Peter Purdek ml. -4,8,15 a Dušan Danko - 3,4,9,16
 • Spievajú: Peter Purdek st. - 1,5,7,12,14,18, Katarína Pudeková st. -2,7,8,10,17, Katarína Purdeková ml. - 8,15 Dušan Danko - 3,9,13,16,21,22
 • Ženská spevácka skupina KMOTRY z Detvy: (6,12,19,22) Iveta Bystrianska, Viera Bystrianska, Anna Gavuríková, Mária Golianová, Anna Gondová, Anna Hudecová, Alena Kucejová, Anna Ostrihoňová
 • Spoluúčinkuje: Peter Konôpka - husle (21,22)

Popis:

Peter Purdek (1956) z Detvy, ktorého prostredníctvom tohto albumu chceme predstaviť širšej verejností, je na Podpoľaní známy a uznávaný heligónkár. Tento skromný, dobrosrdečný a priateľský človek patrí k najštýlovejším interpretom strednej generácie, akých vo svojom okolí poznám. Zaujme nielen vynikajúcim ovládaním - heligónky, ale aj bohatým repertoárom, v ktorom majú svoje miesto aj menej známe piesne. Naučil sa ich najmä od svojho otca a starších Detvanov, ale aj na páračkách, regrútskych odprávačkách, či pochôdzkach po detvianskych lazoch, kde sa ľudia dodnes radi zabávajú. Z tohto okruhu čerpal piesne aj pri zostavovaní albumu.

Heligónka mu učarovala, keď mal pätnásť rokov. A ako si spomína na svoje začiatky? „Keď najstarší brat Jano priniesol svoju prvú beligónku, zaujala ma tak., že som nechal gitaru, na ktorej som si občas brnkal, a začal som sa učiť hrať na heligónke. Za týždeň som zvládol prvých päť pesničiek. Po týždni som vyšiel a hrajúci som sa pustil hore Detvou. To bolo moje prvé vystúpenie. Už ako chlapcovi sa mi páčilo, keď starší mládenci (Štefan Chebeň, či bratia Krekáčovci) hrávali na heligónkach. Keď sa po lazoch, či dvoroch Detvy ozývali hlasy heligóniek, malo to neopakovateľné čaro. Pätnásť rokov som hrával aj vo folklórnom súbore Podpoľanec. V tom čase bolo v súboroch málo heligónkárav, postupne sa objavovali tí mladší, ktorí sa učili aj od nás..."
Peter Purdek má vlastný štýl hry dosť odlišný od iných podpolianskych heligónkárov, pripomínajúci starších detvianskych interpretov, ktorí často hrávali „z prvého radu". Základom jeho hry je vlastné variovanie melódie, „prepletenie", ozdobovanie, zmeny tempa. Táto ornamentika je u Petra Purdeka, ale aj u ďalších dvoch heligónkárov - syna Petra a kamaráta Dušana Dánka, ktorým je vzorom a s ktorými sa prostredníctvom albumu stretávame - zaujímavá a bohatá. Vychádza z regionálneho koloritu podpolianskych muzík a je dokladom technickej vyspelosti interpretov. Z tohto hľadiska je určite zaujímavé aj zakomponovanie huslí s heligónkou, v podaní huslistu Petra Konôpku z Detvy Krného, známeho podpolianskeho predníka.

Peter Purdek je spievajúci heligónkár. V jeho vokalno-inštrumentálnom prejave sa snúbi jeho skromná povaha s originalitou a krásou piesní, ktoré interpretuje. Istým charakterovým kontrastom oproti nemu je spevácky prejav Dušana Dánka, typický pre podpolianskych rozkazovačov. Zaradenie dievockých a ženských piesni v podaní Katky Purdekovej a jej dcéry a ženskej speváckej skúpim Kmotry z Detvy, je spestrením albumu a malou ukážkou z nespočetného množstva piesní spievaných pri heligónke.

Veríme, že melódie a piesne z Detvy v podaní Petra Purdeka a jeho hostí, si zásluhou edície hudobného vydavateľstva AKCENT zameranej na predstavenie významných heligónkárov, nájdu svoje miesto vo fonotékach priateľov dobrej ľudovej hudby.

Text: Anna Ostrihoňová

CD obsahuje 22 piesní:

 1. Cez zelený, cez hájiček
 2. Tie detvianske starie ženy
 3. Ej, dostal som ja prežalostnú novinu
 4. Detvianske nôty
 5. Včera večer som si diouča zamilovau
 6. Jaj, bože môj, prebože môj
 7. V zelenom hájičku
 8. Jaj, Anička, Anička, Anička
 9. Čo to tam, čo to tam
 10. Kým som lásku nepoznala
 11. Vrchárske vypletanie
 12. A tam dolu na Tárky
 13. Už som slúžiu tri mesiace aj týždeň
 14. Videu som si moju milú v kostole; Od Poľany vietor veje; Frajerôčka, ako sa mi mávaš
 15. Pri detvianskom kostole
 16. Ej, keď vojačik na tú vojnu rukoval
 17. Keď som išla na studničku na vodu
 18. Čože som porobiu na tej Detve ženám; A na tom Kriváni záhradôčka
 19. Číže to mládenec hore Detvou spieva
 20. Podpolianske cifry
 21. Keď som išiel hore Poľanou
 22. Nad tou Detvou čierny oblak

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Zemplin Michalovce

Okolo Laborca (muzsky spev z Nizneho Hrabovca)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV