3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Hudobné a iné nosiče  >  Svetom, moje svetom ... - FS Rovňan
Svetom, moje svetom ... - FS Rovňan

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Svetom, moje svetom ... - FS Rovňan

13. 11. 2008

Názov:  Svetom, moje svetom ...

Interprét: Folklórny súbor Rovňan

Vydavateľstvo: Musae Polymnia 

Nahraté: 2008

Účinkujú: Folklórny súbor Rovňan a hostia (Ján Patrnčiak - 1. husle, spev; Jozef hajný - spev; Marián Majtán - heligónka; Michal Majtán - heligónka)

Popis:

S radosťou oznamujeme všetkým milovníkom folklóru, že FS Rovňan vydal svoje prvé CD pod názvom Svetom, moje svetom... (staré drotárske zvykoslovie po narodení chlapca, ktorého položili na chlebovú lopatu a na nej ho vystrčili z okna hovoriac tieto slová; článok "Narodenie drotára").

Album bol vydaný pri príležitosti 600-tého výročia od prvej písomnej zmienky obce Veľké Rovné, ktoré obec slávi tohto roku 2008.

Krst CD sa uskutočnil na Drotárskych hodových slávnostiach, ktoré sa konali dňa 27.-28. septembra 2008. Krstným otcom sa stal sponzor albumu pán Ing. Alojz Škrkoň. Piesne sa nahrávali v KD Veľké Rovné, mixované a upravované boli v štúdiu MUSAE POLYMNIA. O nahrávky, mixáž a mastering sa postaral pán Peter Šíma.

Piesne v albume Svetom, moje svetom... sú prevažne piesne z Veľkého Rovného ale aj piesne z Terchovej, Horehronia a Myjavy. Posledná pieseň Páslo dievča pávy je bonusovou piesňou, ktorá je zahraná s čisto ľudovými hudobnými nástrojmi ale v upravenom postmodernom štýle. Touto piesňou sa chce priblížiť folklór aj mladším generáciam.
Dúfam, že sa Vám piesne z tohto albumu budú páčiť, a že Vám spríjemnia krásne chvíľky vášho života. Prajem príjemné počúvanie.

Text: Tomáš Truchlík

CD obsahuje 11 piesní:

 1. Svetom, moje svetom ...
 2. ja som drotár od Žiliny
 3. Neni také polečko; Muzikanti kemu hráte; Kto chce cez chotár; Kačenko Turanská; Zuzulienk, Zuzka
 4. Keď sa žítko zelenalo; Keby tá tmavá nocička; Keď sa hory zelenali
 5. Dobre mi je, dobre
 6. Náš Janenko ništ nerobí
 7. A ovečky moje
 8. Pri trenčianskej bráne; Keď som ja šiel
 9. Hoc aj Pohorelá; Šuhaj, šuhaj z druhej strany; Vyhorela lipka; Rozkvitali červené jahody; Chcela stará mladú byť; Ej, hop, hop, hop
 10. Drotári, drotári a drotárka
 11. Páslo dievča pávy

Folklórny súbor Rovňan.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV