3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Hudobné a iné nosiče  >  Z našej klenotnice, slovenské ľudové piesne z Vojvodiny (Srbsko)
Z našej klenotnice, slovenské ľudové piesne z Vojvodiny (Srbsko)

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Z našej klenotnice, slovenské ľudové piesne z Vojvodiny (Srbsko)

17. 04. 2010
Vojvodina

Názov: Z našej klenotnice, slovenské ľudové piesne z Vojvodiny (Srbsko)

Vydavateľstvo: SKUS Pavla Jozefa Šafárika, Nový Sad

Vydané: 2010

Účinkujú:

Dievčenská spevácka skupina
Chlapčenská spevácka skupina
Pavel Tomáš - primáš
Vladimír Kabas - husle
Ljubica Vujanić - husle
Anna Zorňanová - husle
Irena Burai - violončelo
Šandor Röthele - cimbal
Vladimír Turčan - viola
Ervin Malina - kontrabas
Dušan Janković - drumbľa

Popis:

Počas uplynulých desaťročí sa v spolku Pavla Jozefa Šafárika striedali mnohí umeleckí vedúci, ochotníci prichádzali a odchádzali, ale v povedomí auditória vždy zostávali synonymom veselého, rozospievaného a roztancovaného kolektívu. Takým sa javí aj CD -čko, ktoré nám dnes Šafárikovci predkladajú. Je na ňom polhodinka peknej hudby, ktorú spievajú dievčenská a chlapčenská spevácka a hrá Ľudový orchester spolku.

Dievčenská a chlapčenská spevácka skupina SKUS P. J. Šafárika už pár rokov patria medzi naše najlepšie spevácke skupiny. Obe skupiny, možno viacej dievčenskú, krášli mimoriadne efektný a citlivý prednes náročných piesňových predlôh. Práca s týmito talentovanými mladými ľuďmi určite bola podnetná a preto ani výsledok nevystal. Zrejme sa na jednom mieste zhrnuli k spevu nadaní ľudia, mnohí z nich sa dokonca vyskúšali aj ako sólisti, čo k náročnejším požiadavkám v predvedení iba prospelo. Škoda, že sa aj spev sólistov nezaradil do programu CD-čka, určite by to ku kvalite prispelo a v neposlednom rade by doplnilo a predĺžilo iba polhodinovú, teda krátku zvukovú predlohu.

Hudobné čísla, ktoré spracovali a nacvičili Ján Zorian a Marína Kováčová sú vlastne úspešné prednesy laureátov, respektíve na vysokej priečke umiestnené spevy z posledných ročníkov festivalu Tancuj, tancuj, ktoré nás tak ako vtedy, pri prvom počutí uchvátia. Piesne v jednohlasnom, prípadne jednoduchom dvojhlasnom prednese sú naskutku klenoty našej ľudovej hudobnej tradície, ktoré sa dnes už len zriedkavo spievajú v banátskych vojvodinských slovenských osídleniach / v Jánošíku, Padine, Vojlovici/. Dramaturgicky sú skladby premyslene upravené, niektoré úpravy sa dokonca odchyľujú od tradičného prednesu a smerujú k súčasnejším etno formám. Výber piesní, ktoré mali na starosti Marína Kováčova (chlapčenská spevácka skupina) a Katarína Mosnáková (dievčenská spevácka skupina) /staré, nevyspievané, neznáme piesne, zvlášť prekrásne balady ako sú napríklad Pri brode na brode, Pri varadínskej kasárni, Sedí ftáča, alebo žartovné a beťárske - Sedí straka na kope, Močila som konope/, ale aj dobrá hudobná dramaturgia piesní a zmesov sú vlastne najväčším kladom CD platne Z našej klenotnice.
Mgr. Art. Kvetoslava Benková

Obsah:

1. Pri varaďinskej kasárni, Mám frajera pekniho, Na hore na doľe
2. Moja milá čierne oči mala, Zamilovau som si ďiouča
3. Keď pojdeš poľa nás
4. Konopa, konopa, Močí ďiouča konope, Sedí straka na kope, Močila som konope
5. Pri broďe na broďe
6. Sedí ftáča, Ťaško je to, Čí to domček
7. Na Dunaji šati praľi, Páňi, páňi, Pred ďedinou mosťík

Cena:  3 € + poštovné a balné

Objednávky:

SKUS Pavla Jozefa Šafárika
Vuka Karadžića 2a
21 000 Nový Sad
E-mail: webmaster(zavináč)safarik.org.rs

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Skalican

Skalicki pan, Ti skalicki pani

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV