3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Hudobné a iné nosiče  >  Čo sa stálo v Šándore na bráňe, slovenské ľudové piesne z Jánošíka (Srbsko)
Čo sa stálo v Šándore na bráňe, slovenské ľudové piesne z Jánošíka (Srbsko)

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Čo sa stálo v Šándore na bráňe, slovenské ľudové piesne z Jánošíka (Srbsko)

05. 05. 2010
Šándor

Názov: Čo sa stálo v Šándore na bráňe, slovenské ľudové piesne z Jánošíka (Srbsko)

Vydavateľ: KUS Jánošík z Jánošíka

Vydané: december 2009

Účinkujú:

Katarína Mosnáková - spev
Ľudový orchester Rádio-televízie Vojvodiny
Ondrej Maglovský - hudobná úprava

Popis:

CD nosič pod názvom Čo sa stálo v Šándore na bráňe obsahuje 14 slovenských ľudových piesní z Jánošíka (starší názov dediny je Šándor) zo Srbska, ktoré v tejto lokalite zozbierala a na CD intrepretovala jánošícka rodáčka Katarína Mosnáková. Je to výsledkom jej dlhodobej činnosti na poli slovenského folklóru, ktorému sa sústavne venuje. Vedľa sólového spevu K. Mosnáková sa zaoberá aj tancom, zostavovaním choreografií pre deti a skupinovému spevu v troch slovenských kultúrno-umeleckých spolkoch, kde častokrát robí aj výber piesní. Najmä vďaka ich autentickosti a špecifickému a precítenému štýlu prednesu tieto piesne sú vždy vysoko ocenené na rôznych prehliadkach v Srbsku (Festival slovenských ľudových piesní V pivnickom poli v Pivnici, Folklórny festival Tancuj, tancuj a pod.) a za ne aj sama K. Mosnáková viackrát získavala ceny odbornej poroty pre autentickosť, ako aj ceny pre interpretáciu.

Význam zachovávania pôvodných jánošíckych piesní zdôrazňoval aj Ondrej Maglovský, hudobný redaktor slovenskej redakcie Rádia Vojvodiny, skladateľ a špičkový akordeonista, ktorý sa s ľudovou hudbou z Jánošíka prvýkrát stretol v roku 1990, keď v tunajšom kultúrno-umeleckom spolku začal nacvičovať spevácke skupiny. Z jeho iniciatívy a za podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (Bratislava) tie najzaujímavejšie, doposiaľ nenahraté a takmer neznáme piesne boli na CD Čo sa stálo v Šándore na bráňe v roku 2009 aj zaznamenané.

Do repertoára sú tematicky zaradené ľúbostné, žartovné, dievčenské, roľnícke, regrútske a svadobné piesne. Dramaturgicky sú skladby premyslene a kvalitne upravené, zvuková réžia je na vysokej úrovni. Zvlášť sa príjemne počívajú prekrásne balady ako sú Ednu sťe ma mamko, Keď si ja zaspievam a Ej, pójďem do kostola, ale na milovníkov slovenskej ľudovej hudby určite nechajú dojem aj čardáše ako sú Pomaľi sa krúťia, Ďe si bola, ti Aňička a V Jánošíku jest tri ďiouke. Texty sa prevažne viažu na reálie príznačné pre dannú lokalitu a predvádzané sú jánošíckom nárečí. Z toho dôvodu sú i názvy piesní na obálke CD foneticky transkribované.

Obsah:

 1. Čo sa stálo v Šándore na bráňe
 2. Pomaľi sa krúťia
 3. Kolárova mašina
 4. Keď si ja zaspievam
 5. Prší dážď
 6. E,j pójďem do kostola
 7. Jaj, bože moj
 8. Ďe si bola, ti Aňička
 9. Prisňiv sa mi fčera večer sňíčok
 10. Ednu sťe ma mamko
 11. V Jánošíku jest tri ďiouke
 12. Pančouská kasárňa
 13. Povedzže mi, ti moj miľí
 14. Pekňe krásňe si spievajú

Cena: 4 € + poštovné a balné

Objednávky:

Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov
Ul. Njegočova 16/II
21 000 Nový Sad

E-mail: kmosnakova(zavináč)slovackizavod.org.rs

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Partizan Slovenska Lupca

Rozkazovačky z Hrochote

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV