Názov:Slovenské ľudové hudobné nástroje
Autori: V.Kyseľ, D.Luther, J.Hamar, B.Garaj
Vydali: Koordinačné centrum TĽK NOC a Slovenské centrum pre tradičnú kultúru.
Multimediálny edukačný projekt:
Základ výberu tvorí 63 ľudových hudobných nástrojov, ktoré možno považovať za reprezentatívnu vzorku slovenského ľudového inštrumentára. Z hľadiska konštrukcie, tvorby tónu a spôsobu hrania ich delíme na štyri nástrojové skupiny a ich zastúpenie je takéto:
63 vybraných ľudových hudobných nástrojov predstavujeme v textovej, zvukovej i filmovej podobe. Každý nástroj je doplnený aj o fotodokumentáciu. Nosič je vhodný pre deti aj dospelých.
Ministerstvo školstva ho zaradilo do zoznamu učebných pomôcok a je vhodný aj ako podporná literatúra na vyučovanie prierezovej témy „Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra".
Cena: 10.- € + poštovné, 30% zľavu majú základné a stredné školy.
Multimediálny projekt Slovenské ľudové hudobné nástroje sa zrodil v rokoch 2007 - 2009 s cieľom pripraviť vzdelávací materiál, ktorý by bol vhodný ako významný zdroj informácií o slovenskej ľudovej nástrojovej tradícii pre potreby základných a stredných škôl. Koncepcia projektu bola determinovaná zámerom predstaviť slovenské ľudové hudobní nástroje využitím rôznych formátov dokumentačných materiálov: zvukové nahrávky, krátke filmové ukážky, fotografie a komentáre.
Zvukové nahrávky
Inšpiráciou zvukovej dokumentácie bol starší projekt, ktorý bol publikovaný vo vydavateľstve OPUS
Bratislava v roku 1981 ako trojalbum gramofónových platní pod názvom Slovenská ľudová nástrojová
hudba Antológia. Boli v ňom použité zvukové nahrávky Oskára Elscheka. S láskavým súhlasom
autora nahrávok sme použili 51 záznamov, z ktorých podstatná časť pochádza zo 70. rokov minulého
storočia z lokalít a v podaní interpretov, ako ich uvádzame. Výnimkou sú 4 nové zvukové nahrávky,
ktoré realizoval Vladimír Kyseľ v spolupráci s Jurajom Dubovcom a Borisom Dobišom.
Filmové ukážky
Výsledkom filmovej dokumentácie Vladimíra Kyseľa, Daniela Luthera, Juraja Hamara a Bernarda Garaja je 76 krátkych filmových ukážok, ktoré sú zamerané prednostne na zachytenie vonkajšieho tvaru hudobného nástroja a spôsobu hry na ňom. Strih záznamu dvoch kamier, z ktorých jedna snímala celok a druhá detail, však sprostredkúva aj informácie o výtvarnom prevedení nástroja, o materiáli, z ktorého je zhotovený, o počte a usporiadaní strún, hmatových otvorov a pod. Cieľom filmovej dokumentácie bolo zachytiť nielen hudobné nástroje, ale aj ich výrobcov a interpretov, a to - pokiaľ to bolo možné - v prirodzenom domácom prostredí a s minimálnou snahou o štylizáciu obrazov. (Preto sú napr. hudobníci v civilnom oblečení a nie v kroji, nahrávky sú nakrúcaní v prostredí prirodzenom pre používanie nástrojov, napr. garáž výrobcu gájd, trieda v škole s poskladanými stoličkami a pod.) Z dôvodu jednoduchšej časovej i finančnej realizácie projektu osobitnú skupinu interpretov tvoria multiinštrumentalisti Milan Rusko a Juraj Hamar, resp členovia detského folklórneho súboru Matičiarik z Banskej Bystrice (Tereza Melicherová, Zuzana Bienska, Matúš Druga, Matúš Kovačech, Jozef Hudák, Soňa Jágerská), a to najmä v súvislosti s prezentáciou detských hudobných nástrojov. Zvukové i filmové ukážky zaznamenávajú charakteristické zvuky toho-ktorého nástroja, resp. inštrumentálne prejavy a piesne z regiónov, s ktorými je hudobný nástroj spojený.
Fotografie
Najväčšia časť fotografií pochádza od Vladimíra Kyseľa (98) a dokumentuje ľudové hudobné nástroje počas nakrúcania filmových ukážok, ale aj nástroje z Literárneho a hudobného múzea pri Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici, zo súkromnej zbierky Svetozára Stračinu a z archívu autora. Významnú časť tvorí fotodokumentácia Tibora Szabóa (55), ktorá dokumentuje ľudové hudobné nástroje, výrobcov a hudobníkov z obdobia 70. - 90. rokov minulého storočia. Ďalšími autormi fotografií sú Monika Velšicová (26), Bernard Garaj (5), Stanislava Ľuptáková (5) a Zuzana Jendrichovská (3). Napriek snahe o presnú identifikáciu, na niektorých starších fotografiách sú interpreti, ktorých mená nám zostali neznáme.
Komentáre
Súčasťou projektu sú komentáre Bernarda Garaja k slovenskému ľudovému inštrumentáru, nástrojovým skupinám a jednotlivým ľudovým hudobným nástrojom. Vzhľadom na poslanie projektu majú poskytovať základné informácie napr. o ich konštrukcii, akustických vlastnostiach, spôsobe hrania, repertoári, historickom vývoji, resp. o ich mieste v našej tradičnej ľudovej hudobnej kultúre. Odkazy na odbornú literatúru sú určené pre tých záujemcov, ktorí by o problematike chceli vedieť viac.