3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Hudobné a iné nosiče  >  Andrea Jágerová - Šecki sa peknie do jednieho...
Andrea Jágerová - Šecki sa peknie do jednieho...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Andrea Jágerová - Šecki sa peknie do jednieho...

27. 01. 2013
Likavka

Vadavateľstvo:  Rostislav Pavlík – PAVLÍK RECORDS

Vydané: 2009

Výber a zostava piesní: Andrea Jágerová

Hudobné spracovanie: Alžbeta Lukáčová

Účinkujú: Ľudová hudba pod vedením Jany Ambrózovej

Jana Ambrózová (prím, drumbľa), Andrej Turčin (1. husle), Miroslav Kapec (2. husle), Matej Šajgalík (kontra), Zuzana Chabanová (kontra), Deniel Bebej (kontra), Ján Kulfas (kontra), Marian Lihan (kontrabas), Peter Šoltés (cimbal), Alžbeta Lukáčová (cimbal), Branislav Bielik (violončelo), Peter Škoda (akordeón), Dušana Lehocká (flauta)

Mužská spevácka skupina Likava z Likavky

Ján Mudička ml., Ján Mudička st., Pavol Marton, Juraj Pšeno, Jozef Haluška, Eduard Hrčka, Jozef Nemček, Dušan Hušla, Stanislav Huba, Ján Mišovie

Ženská spevácka skupina

Andrea Jágerová, Margita Jágerová, Eva Gallová, Lucia Luptáková, Katarína Michňová

Sólo

Margita Jágerová (8, 14)

Popis:

... šecki sa peknie do jednieho... tak vravievala naša stará mama. Bola výbornou speváčkou. Málokto to o nej vedel, pretože sa nikdy neprezentovala na verejnosti. Nemala svoju obľúbenú pieseň, podľa nej bola každá pieseň pekná, keď sa pekne zaspievala.

PhDr. Andrea Jágerová

 

Veľmi si vážim prínos Andrey Jágerovej v oblasti výskumu piesňovej kultúry najmä z jej rodnej Likavky, ktorá vďaka nej znovu „ožila“ doteraz nepoznaným tradičným piesňovým repertoárom. Chcem vyjadriť poďakovanie a obdiv interpretke, zostavovateľke a zberateľke piesní, ktorá týmto náš región obohatila o zabudnuté melódie. Želám im, nech si touto cestou nájdu veľa prajných poslucháčov.

Mgr. art. Miroslava Palanová riaditeľka Liptovského kultúrneho strediska Liptovský Mikuláš

 

Dolný Liptov je pekný a bohatý kraj. A také sú aj jeho piesne – rozmanité vo svojej jednote. Vrtké na jednej strane a na tej druhej zvláštne nostalgické. Jedny sú starobylými nápevmi, druhé akoby ešte zneli v ružomberských tanečných lokáloch... Takúto variabilnú podobu dostalo i CD speváčky Andrey Jágerovej. Chceli sme, aby z neho bolo cítiť drsnú krásu hry starých muzikantov a nosnosť liptovských spevov. Pritom sme neváhali dať viacerým piesňam i nový, štylizovaný šat, ktorý bol však vytvorený v snahe vyzdvihnúť svojbytnú krásu piesní. Dobrodružstvo prípravy so všetkými skvelými a nadšenými spevákmi a muzikantmi nás pohltilo tak intenzívne ako samot- né piesne... Pre mňa bolo objavovanie dolného Liptova zážitkom.

PhDr. Alžbeta Lukáčová etnomuzikologička

 

„Dobrým“ rodákom nie je len ten, čo navždy ostane vo svojom rodisku a zveľaďuje ho, ale aj ten, čo naň napriek diaľke, ktorá ho od neho odlúčila, nezabúda a hrdo sa k nemu hlási. Aj tieto piesne sú toho dôkazom a všetci, ktorí sa podieľali na vzniku predkladaného CD, si určite prajú, aby naše likavské a dolnoliptovské piesne presiahli hranice svojho rodiska. PhDr. Margita Jágerová, PhD. etnologička, pedagogička na UKF v Nitre Ľudové piesne pochádzajúce z Likavky majú veľké šťastie, že nezapadli do zabudnutia vďaka folklórnej skupine Likava, ktorá ich má vo svojom repertoári a pravidelne ich prezentuje vo svojich vystúpeniach. Za výberom piesní i tvorbou FSk Likava však stojí naša rodáčka A. Jágerová, ktorá už dlhšie obdobie nežije v Likavke. Jej srdce, tvorba i spolupráca však zostali v prekrásnej kotline medzi Chočom, Mníchom a Čebraťom. Piesne z Likavky zozbierala a prekrásne spracovala vo svojej knižke ... šecki sa peknie do jednieho... Vďaka jej snaženiu v súčasnosti prichádza na svetlo sveta jej zvukové spracova- nie v podobe CD, ktoré iste poteší každého, kto miluje svoju domovinu a má úctu k svojim predkom.

Vladimír Rožko starosta obce Likavka

 

Piesne:

1. Pltnícke piesne (Lúčky)

2. Zamiluvanie (dolný Liptov)

3. Siruotka (svadobná pieseň z Likavky)

4. Uš som sa vidala (Likavka)

5. Komu sa potúžim? (Likavka)

6. Hajenki... (uspávanky z Liptovských Sliačov)

7. Pesnički s krštenia (Likavka)

8. Na lúkach (trávnice z Likavky)

9. Regrúcke (Likavka)

10. O pltníkoch (dolný Liptov)

11. Roskezuvački (Likavka)

12. U zelenej rakiti... (dolný Liptov)

13. Amerikánskie (Likavka)

14. Dobreže je tím slovenskím ženám... (Rojkov)

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Barvinok Kamienka

Zali moji zali

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV