3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Hudobné a iné nosiče  >  Mgr. Miroslav Baran
Mgr. Miroslav Baran

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Mgr. Miroslav Baran

10. 02. 2014

26. február 1950Rimavská Sobota – † 2. apríl 2009Slovenská Ľupča

Vo februári si pripomíname výročie narodenia osobnosti, ktorý sa narodil na Gemeri a celý život Gemer ospevoval.  Okrem toho sme  mohli  jeho nezameniteľný krásny hlas počúvať v Slovenskom rozhlase a každú nedeľu v rádiu Lumen v relácii Fujarôčka moja.

V roku 2014 bude 5 rokov, čo nás tento jedinečný človek s veľkým srdcom a nezameniteľným hlasom opustil.

Pri tomto smutnom výročí s podporou Ministerstva kultúry SR bol vydaný zvukový nosič s piesňami, ktoré Miroslav Baran nahral  v Rádiu Regina alebo sa nachádzajú   roztrúsené po jednotlivých CD nosičoch a platniach a tak  sme sa snažili uchovať toto jedinečné dedičstvo ako odkaz Miroslava Barana.  Jeho názov je symbolický. A tak sa Vám Miroslav Baran v novom CD nosiči so symbolickým  názvom Ešte ja raz do Vás prídem opäť prihovára.  Krst tohto nosiča sa plánuje v prvom polroku v Kultúrnom stredisku v Slovenskej Ľupči.

Gemer bol v minulosti významným kultúrnym semenišťom, územím mnohých tvárí a z jej kultúrneho dedičstva čerpali okolité oblasti. Svojim zemitým hudobným prejavom uchvátil celé Slovensko a priniesol mu slávu a uznanie v originalite. O originalite gemerskej piesne, jej zvláštnosti a farebnosti sa dozvedáme už zo zápisov jedného z najslávnejších hudobných skladateľov a zberateľov ľudových piesní 20. storočia Bélu Bartóka. Jeho zbierky ľudových piesni obsahujú vyše 1000 gemerských ľudových nápevov. Obzvlášť hodnotné sú zozbierané piesne z oblasti Sirku, Ratkovského Bystrého, Ratkovej, Červeníka či Železníka.  A práve toto je oblasť, ktorej špecifickými piesňami sa zaoberal Miroslav Baran. Jeho originálny a nezameniteľný hlas v spojitosti so sirkovským nárečím si podmanil celé  Slovensko. Bol to po Jánovi Jasenkovi jeden z mála pokračovateľov a nositeľov ľudovej kultúry gemera na Slovensku. Aj napriek tomu že už nie je medzi nami, jeho nezameniteľný hlas je stále obľúbený medzi všetkými milovníkmi folklóru. Je potrebné zachovávať gemerské priesne, túto klenotnicu folklóru širokej verejnosti.

Narodil sa 26. februára 1950 v gemerskej obci Ratkovské Bystré, kde prežil detstvo a získal krásny vzťah k rodnému Gemeru, gemerskej ľudovej piesni, melodike ale aj k typickému nárečiu, ktorým tak rád rozprával a všade ho propagoval. Dlhé roky hrával aj s Jankom Jasenkom, s ktorým spoločne uctievali krásu gemerskej ľudovej piesne.

Vyštudoval Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici a počas štúdia hrával v ľudovej hudbe folk. súboru Mladosť a súčasne  vo folklórnom súbore Partizán, hrával v rozhlasovom orchestri Slovenského rozhlasu Banská Bystrica a hosťovsky aj v ďalším muzikách na kontrabas. Je spoluzakladateľom ľudovej hudby Borievka z Banskej Bystrice (vznikla už v roku 1972) , ktorá posledných 20 rokov hráva ako "dvorná" muzika horehronskému spevákovi Jánovi Ambrózovi.

Veľmi úspešný bol aj ako sólový spevák a s ľudovou hudbou Róberta Puškára nahral svoje samostatné CD pod názvom Ej idem, idem... Bohužiaľ osud je neľútostný, práve v tomto období už mal pripravené nové gemerské piesne na ďalšie profilové CD, ktoré plánoval v najbližšom čase realizovať.

Vysoko sa oceňuje jeho pedagogická činnosť, dlhé roky pôsobil ako učiteľ špecializovanej hudobnej výchovy, kde dosahoval výborné výsledky, učil deti k spevu, viedol detskú ľudovú hudbu Sedmokráska a jeden čas bol aj riaditeľom Základnej školy na Kuzmányho ulici v Banskej Bystrici.

Veľmi známy bol aj ako hudobný redaktor v Rádiu Lumen. Jeho populárna relácia Fujarôčka moja, každú nedeľu o 11.00 h, je vysoko hodnotená nielen medzi širokou verejnosťou, ale najmä medzi odborníkmi, folkloristami a za mnohé roky predstavila - dá sa povedať - väčšinu interpretov, spevákov či inštrumentalistov z folklórnych regiónov Slovenska, priblížila mnohé ľudové zvyky, obyčaje, folkloristické osobitosti a krásy slovenskej ľudovej piesne.

 

Tak dovoľte Mirkovi ešte raz vstúpiť do Vašich príbytkov a prihovoriť sa Vám pietami, ktoré sa nachádzajú na tomto nosiči.

 

 

                                                                      

 

 

           

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH MUCHOVCI TERCHOVA

Starosvetske

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV