Prečo občianske združenie kvôli cesnaku? Túto otázku dostávam pomerne často. Odpoveď je v situácii, v akej sa nachádza náš agrosektor. Slovenský pestovatelia sú v súčasnej dobe v neľahkej situácii, zložitá legislatíva, minimálna podpora štátu a v neposlednom rade i tlak zo strany zahraničných výrobcov či veľkých obchodníkov. Veľký výrobcovia či obchodníci majú mnohokrát lepšie podmienky a aktívnejšiu pomoc zo strany štátu ako náš domáci výrobca. Nie je v mojej moci ani v moci mojich kolegov aby sme dokázali riešiť problematiku širšie tobôž nie na úrovni Slovenska, tak sa snažíme aspoň o malý kúsok – cesnak
Väčšina spotrebiteľov už ani nepozná skutočnú čistú, ostrú chuť nášho cesnaku nakoľko sa obchodných sieťach takmer vôbec neobjavuje. Keďže k cesnaku mám veľmi blízko, patrí cesnak podľa môjho názoru k najzaujímavejším plodinám, ktoré sa u nás pestujú. Má mnohoraké využitie snáď ako ani jedna plodina. Možno ho použiť ako dochucovadlo, koreninu, dajú sa z neho uvariť prílohy ale i hlavné jedla, a to už nehovorím o jeho zdravotných účinkoch. Z pohľadu poľnohospodára patrí skôr k náročnejším plodinám nie však až k takým aby nebol záujem ho pestovať. .
Z našich poli sa však vytratil, ani nie tak pre nezáujem spotrebiteľov, ale kvôli lacným dovozom, hlavne z Číny. Zisk obchodných reťazcov je na prvom mieste, a teda rozhoduje čo sa objavuje v našich obchodoch, bez ohľadu na kvalitu..
V porovnaní s naším domácim cesnakom je čínsky mimoriadne nekvalitný. Kvalita je daná predovšetkým chuťou, kde sa naše cesnaky vyznačujú čistou chuťou bez rôznych pachutí, najčastejšie sú pachute definované spotrebiteľmi ako „potuchlina“, „myšacina“ a pod. Naše cesnaky patria v rámci svetového sortimentu k najlepším a to nielen ostrosťou ale i chuťou. Čo sa týka ostrosti sú oproti dovozom násobne (5-11x) ostrejšie s vyšším obsahom aromatických látok a teda na prípravu pokrmom je potrebnéí nepomerne menšie množstvo. .
Myšlienka ako pomôcť tejto komodite vyvrcholila založením občianského združenia SLOVENSKÝ CESNAK. Riešime alebo chceme riešiť tzv. celkový návrat cesnaku nielen na polia ale i do našich obchodov.
Hlavným poslaním združenia je podpora obnovy pestovania a presadzovania spotreby cesnaku - ako tradičnej poľnohospodárskej kultúry na Slovensku. Naším cieľom je návrat cesnaku nielen na polia, ale i do našich kuchýň, zachovávať dedičstvo, genofond slovenského cesnaku pre ďalšie generácie, budeme sa aktívne venovať a podporovať šľachtenia a registrácie nových odrôd, pestovania slovenských odrôd cesnaku, venovať sa šíreniu povedomia o hodnote a identite slovenského cesnaku s dôrazom na povznesenie úrovne vedomostí u pestovateľov i spotrebiteľov v Slovenskej republike a vo svete.
Medzi naše priority patrí i aktívna podpora spoločných záujmov našich členov pri pestovaní, predaji, osvete o potrebe návratu slovenského cesnaku. Naša činnosť sa neobmedzuje len výlučne na cesnak, ale venujeme sa i aktívnej podpore slovenských farmárov, predovšetkým tých čo pestujú cesnak či už v malom alebo veľkom . Rovnako sa budeme venovať pestovateľovi ktorý má vysadených sto strúčikov ako veľkopestovateľovi ktorí pestuje cesnak na veľkých výmerách
Projekty ktoré riešime alebo sú v súčasnosti v príprave :
KONTAKTOVAŤ nás môžete
Ing. Julius Kráľ, 0905 440 804, prezident občianského združenia Slovenský cesnak
Ing. Robert Lipták 0911 560 405
Kontaktná osoba: | Ing. Julius Kráľ, Ing. Robert Lipták |
E-mail: | ozcesnak@gmail.com, združenie.slovenskycesnak@gmail.com |
Telefón: | 0905 440 804, 0911 560 405 |