3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Zaujímavé projekty  >  Slovenský cesnak občianske združenie
Slovenský cesnak občianske združenie
Ing. Július KráľStanovy01Stanovy03Stanovy02Stanovy04Stanovy05

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Slovenský cesnak občianske združenie

23. 09. 2014
Dolné Srnie

Prečo občianske združenie kvôli cesnaku? Túto otázku  dostávam pomerne často. Odpoveď je v situácii, v akej sa nachádza náš agrosektor. Slovenský pestovatelia sú v súčasnej dobe v neľahkej situácii, zložitá legislatíva, minimálna podpora štátu a v neposlednom rade i tlak zo strany zahraničných výrobcov či veľkých obchodníkov. Veľký výrobcovia či obchodníci majú mnohokrát lepšie podmienky a aktívnejšiu pomoc zo strany štátu ako náš domáci výrobca. Nie je v mojej moci ani v moci mojich kolegov aby sme dokázali riešiť problematiku širšie tobôž nie na úrovni Slovenska, tak sa snažíme  aspoň o malý kúsok – cesnak

Väčšina spotrebiteľov už ani nepozná skutočnú čistú, ostrú chuť nášho cesnaku nakoľko sa obchodných sieťach takmer vôbec neobjavuje. Keďže k cesnaku mám veľmi blízko,  patrí cesnak podľa môjho názoru k najzaujímavejším plodinám, ktoré sa u nás pestujú. Má mnohoraké využitie snáď ako ani jedna plodina. Možno ho použiť  ako dochucovadlo, koreninu,  dajú sa z neho uvariť  prílohy ale i hlavné jedla,  a to už nehovorím o jeho zdravotných účinkoch. Z pohľadu poľnohospodára patrí skôr k náročnejším plodinám nie však až k takým aby nebol záujem ho pestovať.  .

Z našich poli sa však vytratil, ani nie tak pre nezáujem spotrebiteľov,  ale kvôli lacným dovozom, hlavne z Číny.  Zisk obchodných reťazcov je na prvom mieste, a teda rozhoduje čo sa objavuje v našich obchodoch, bez ohľadu na kvalitu.. 

V porovnaní  s naším domácim cesnakom je čínsky mimoriadne nekvalitný. Kvalita je daná predovšetkým chuťou, kde sa naše cesnaky vyznačujú čistou chuťou bez rôznych pachutí, najčastejšie sú pachute definované spotrebiteľmi ako „potuchlina“, „myšacina“ a pod.  Naše cesnaky patria v rámci svetového sortimentu k najlepším a to nielen ostrosťou ale i chuťou. Čo sa týka ostrosti sú oproti dovozom násobne (5-11x) ostrejšie s vyšším obsahom  aromatických látok a teda na prípravu pokrmom je potrebnéí nepomerne menšie množstvo.  .

Myšlienka ako pomôcť tejto komodite vyvrcholila  založením  občianského združenia SLOVENSKÝ CESNAK.  Riešime alebo chceme riešiť tzv. celkový návrat cesnaku nielen na polia ale i do našich obchodov.

Hlavným poslaním združenia je podpora obnovy pestovania a presadzovania spotreby cesnaku - ako tradičnej poľnohospodárskej kultúry na Slovensku.  Naším cieľom je návrat cesnaku nielen na polia, ale i do našich kuchýň,  zachovávať dedičstvo, genofond slovenského cesnaku pre ďalšie generácie, budeme sa aktívne venovať a podporovať šľachtenia a registrácie nových odrôd, pestovania slovenských odrôd cesnaku, venovať sa šíreniu povedomia o hodnote a identite slovenského cesnaku s dôrazom na povznesenie úrovne vedomostí u pestovateľov i spotrebiteľov v Slovenskej republike a vo svete.

 Medzi naše priority patrí i aktívna podpora spoločných záujmov našich členov pri pestovaní, predaji, osvete o potrebe návratu slovenského cesnaku. Naša činnosť sa neobmedzuje len výlučne na cesnak, ale venujeme sa i aktívnej podpore slovenských farmárov, predovšetkým tých čo pestujú cesnak či už v malom alebo veľkom . Rovnako sa budeme venovať pestovateľovi ktorý má vysadených sto strúčikov ako veľkopestovateľovi ktorí pestuje cesnak na veľkých výmerách  

Projekty ktoré riešime alebo sú v súčasnosti v príprave :

  1. Záchrana a udržanie genofondu cesnaku
  2. Certfikácia produkcie slovenského cesnaku
  3. Výskum úžitkových a pestovateľských vlastností cesnaku
  4. Príprava odborných materiálov a publikácii  pre pestovateľov cesnaku

KONTAKTOVAŤ nás môžete

Ing. Julius Kráľ,  0905 440 804, prezident občianského združenia Slovenský cesnak

Ing. Robert Lipták 0911 560 405

 

Náš fejsbúk:


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Ing. Julius Kráľ, Ing. Robert Lipták
E-mail:ozcesnak@gmail.com, združenie.slovenskycesnak@gmail.com
Telefón:0905 440 804, 0911 560 405

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SPOLOK SKUSENYCH SPEVUL

06

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV