3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Náš cesnak
Náš prvý sadzač vyžadoval veľa trpezlivostiRadosť pozerať

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Náš cesnak

12. 11. 2014

Tržná produkcia cesnaku vyžaduje veľa odvahy

 

Pestovať cesnak. Táto myšlienka sa postupne rodila a pretavovala v troch hlavách študujúcich na „hnojárine“ v Nitre. Učili sme sa ako pestovať pšenicu, kukuricu, repku, slnečnicu a to všetko na rozsiahlych plochách za vysokej intenzity. Perspektíva, ani zázemie neumožňovali uvažovanie v týchto intenciách a tak sa hľadala alternatíva. Tou mala byť plodina, ktorá by aj na menších plochách umožnila dosiahnuť ekonomicky zaujímavé výsledky. Spomínala sa tekvica na olej, konopa, ale aj rýchlo rastúce dreviny. V záhradkách u nás však každoročne úspešne rástol cesnak a tak netrvalo dlho a myšlienka bola na svete.

 

Cesnak spĺňal naše požiadavky do bodky. Našli sme plodinu, ktorej tradícia je hlboko zakorenená v kuchyniach našincov. Domáci spotrebitelia pritom dlhé roky akceptujú deficit tradičných chutí a liečivých účinkov v dovozovom, najmä čínskom cesnaku.

Druhý a o to zložitejší krok bolo realizovanie samotného plánu. Mali sme veľké šťastie, že sa nám vďaka podpore partnerskej firmy podarilo získať nielen základný výrobný prostriedok pôdu, ale aj určité technické zázemie, ktoré umožnilo realizovať náš plán. Už od začiatku sme vedeli, že v portfóliu pestovaných odrôd musia byť zastúpené tradičné česko-slovenské cesnaky a nie francúzske a maďarské sorty. Ich sadba síce bola lacná a dostupná, no do našej koncepcie nepasovala. Z vypätím značného úsilia sa nám podarilo zaobstarať kvalitný materiál odrody Dukát.

A práve vtedy začala skutočná robota s cesnakom. Ručne rozobrať tonu sadby, predstavovalo nadľudský výkon. Časť sa rukami priateľov rozoberala v panelákovom byte v Nitre, časť v garáži a všelikde inde. Podarilo sa. Čím však dostať približne 90 000 strúčikov do zeme? Na rad prišla ľudová tvorivosť, železo, zváračka, stará plečka a sedadlá z čmeliakov. Zbúchali sme dačo, čo sme nazvali gagarin a do zeme sme pomaly, ale orientovane, područím smerom dolu, dostali všetku sadbu. Od tej chvíle ubehlo už pár rokov, za ktoré sem odskúšali aj najmodernejšie stroje Erme, vyorávače a podobné hračky, ktoré prácu s cesnakom uľahčujú a v neposlednom rade šetria naše kríže.

 

Cesnak nie je náročný na pestovanie, keď mu dodáte všetky potrebné živiny, vlahu a starostlivosť, odvďačí sa Vám dobrou úrodou. V dobe, v ktorej trend „biopotravín“ často presahuje medze racionálneho zmýšľania, sa tiež stretávame s otázkou, či pestujeme „Bio“. Aj keď tento termín legislatíva nepozná, odpovedáme že nie. Náš cesnak sa pestuje podľa zásad dobrej farmárskej praxe, za použitia všetkých, dostupných a schválených prípravkov s cieľom produkcie chutnej a zdravej domácej potraviny. Nenechávame náš cesnak hladovať, ani dusiť v burinách. Práve tie sú našou nočnou morou a bohužiaľ vyžadujú okrem mechanickej aj ich chemickú reguláciu. Poctivé ekologické pestovanie cesnaku je v súčasnej dobe len jednou z našich ďalších mét, na ktoré treba v tejto brandži rokmi dozrieť.

Pestovanie cesnaku vyžaduje množstvo ručnej práce. Paličiaky je treba odhlávkovať, teda zbaviť tvoriacieho sa „kvetenstva“ tak aby bola následná energia rastliny presemerovaná do tvorby cibúľ. Aj keď sme od ručného zberu prešli na mechanický, ľudí a množstvo práce treba aj naďalej. Najviac práce však s cesnakom nastáva po vysušení. Každú hlavičku treba odstrihnúť z vňate na ktorej prebieha sušenie cesnaku, očistiť, odstrániť korienky a dopraviť ho k spotrebiteľovi.

Práve koncovka v podobe predaja je tou najťažšou kapitolou.

Vstúpiť na trh, ktorý ovládajú nadnárodné obchodné reťazce a spotrebitelia sú rozmaznaní množstvom tovaru pod jednou strechou, bolo skutočnou výzvou.

Základom našej stratégie sa preto stal tzv. „Face to face“ predaj, kedy chceme náš produkt dostať čo najkratšou dodávateľskou cestou priamo k zákazníkovi. Naštartovali sme web stránku s online obchodom, informácie zdieľame so záujemcami cez sociálne siete. Som veľmi rád, že sa ukázala skupina ľudí, ktorí hľadajú tradičné potraviny a sú ochotní pre svoje dobro a podporu lokálnej ekonomiky vynaložiť určitú námahu preto, aby sa dostali k domácej produkcii. Počas uplynulých rokov sa ako veľmi správne ukázalo odbytovanie produkcie komunitným systémom. To v praxi znamená, že viacero zákazníkov spojí svoju objednávku do jednej, ktorá je následne členmi komunity medzi sebou rozdistribuovaná. Touto cestou sa výrazne znižujú dopravné náklady, pričom naši stáli zákazníci vedia, aké množstvo cesnaku potrebujú pre svoju spotrebu na dlhšie časové obdobie. 

 

Veľmi významným zdrojom našich príjmov sa stal tiež priamy predaj na kultúrnych podujatiach a rôznych akciách.

Mierne sklamanie predstavuje prístup našich mäsiarov, ktorý vo väčšine prípadov (česť výnimkám) dochucujú svoje výrobky cesnakom v podobe prášku alebo pasty. Týmto produktom bohužiaľ momentálne nevieme cenovo konkurovať a tak tento segment trhu ostáva nedostupný.

Našu cenovú politiku ovplyvňuje najme konkurencia, pochádzajúca z diametrálne odlišných agroklimatických, legislatívnych a sociálnych prostredí. Aj napriek tomu si však myslíme, že pre konečného spotrebiteľa ponúkame a budeme ponúkať rozumnú alternatívu.

Čo nás čaká v budúcnosti? V rámci samotného pestovania sa posnažíme za pomoci nových strojov a rozumných investícií vyladiť agrotechniku a spracovanie tejto plodiny. Spolu s tým nás čaká aj nekončiaca práca v oblasti propagácie a to nielen nášho cesnaku, ale všetkých poctivých domácich produktov. Popasujeme sa s nekompromisnými zákonmi trhu a hádam nájdeme ďalších spoľahlivých partnerov s ktorými docielime to, aby sa náš cesnak dostal k čo najviac zákazníkom, ktorý vedia oceniť kvalitu.

Spolu s priateľmi v rámci občianskeho združenia sa budeme snažiť vytvoriť vhodné podmienky pre produkciu a odbyt tejto plodiny u nás. Na splnenie týchto cieľov však potrebujeme najmä podporu od domácich spotrebiteľov, ktorí sa stanú oporou pre rozvoj cesnakárstva u nás.

 

Ing. Tomáš Baran

ww.nascesnak.sk

 


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Ing. Tomáš Baran
E-mail:info@nascesnak.sk
Web:www.nascesnak.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ZLATE HUSLE

Mení sa mi mení

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV