3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Dobové fotografie  >  Vtedy v Mokroluhu
Vtedy v Mokroluhu

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Braňo Chovan (chovan)

chovan Autor vyštudoval históriu, publikuje články z oblasti dejín a taktiež robí historické prezentácie na rôzne témy pre firmy (firemné akcie), uzavreté spoločnosti (ochutnávky vína) a vôbec pre všetkých, koho zaujíma minulosť. (brano.chovan1(zavináč)gmail.com)

Vtedy v Mokroluhu

26. 10. 2013
Mokroluh

Je také miesto v Šariši, kde neplatí to známe rozprávkové, kde bolo tam bolo, s otrepaným pokračovaním so sypúcou sa vodou a lejúcim sa pieskom. V Mokroluhu, lebo o ňom je reč, sa totiž lialo všetko, a čuduj sa svete, dokonca aj tá voda.

Pretože luhy, tie bývali vždy pekne podmáčané. Všimol si to aj úradník makovického panstva, ktorý tu v roku 1277 robil akýsi súpis. Ako sa tak čvachtal po lúkach, napitých vodou ako špongia, zaznačil si do diára, lebo úradníci panstiev už vtedy mali diáre, toto miesto pod názvom Mokurlang.

Ani nevedel prečo, stojac tak po členky vo vode, ale nevdojak, mimovoľne, to tam jednoducho zapísal. Preložené do dnešnej slovenčiny ako Mokrý Luh, teda lúka dvakrát mokrá.

Manželskému páru z Mokroluhu asi neboli známe okolnosti vzniku názvu dediny. Zato im bol známy fotograf Adolf Divald v Bardejove, ku ktorému, slávnostne vyštafírovaní, dorazili v presne dohovorenú hodinu.

Milý Adolf ich pekne naaranžoval, prikázal chvíľu nehýbať sa, až kým nevyletí vtáčik. Takto si tí dvaja teda pózovali na nepodmáčanej pôde Divaldovho ateliéru. 

Autor: Braňo Chovan 

pohľadnica je zo zbierky autora 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Temperament cimbal orchestra

V našom dvore vyriastla jedlička

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV