3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Dobové fotografie  >  Vtedy nad Modrou
Vtedy nad Modrou

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Braňo Chovan (chovan)

chovan Autor vyštudoval históriu, publikuje články z oblasti dejín a taktiež robí historické prezentácie na rôzne témy pre firmy (firemné akcie), uzavreté spoločnosti (ochutnávky vína) a vôbec pre všetkých, koho zaujíma minulosť. (brano.chovan1(zavináč)gmail.com)

Vtedy nad Modrou

06. 10. 2013
Modra, Harmónia

Nádhera lesov nad Modrou uchvátila podaktorých natoľko, že sa tomuto miestu rozhodli dať meno Harmónia. Svet naokolo bol však, aspoň podľa plamenných kázní miestneho farára, plný svárov, plnokrvnej ľudskej nenávisti a nefalšovanej chamtivosti. Ak by táto väčšinová disharmónia vtrhla do onoho prenádherného kúska prírody, bolo by raz dva nielen po kačinej svadby, ale aj po harmónii.

Kompetentní to vedeli, a preto konali rázne. Ticho lesa sa rozhodli uchrániť stoj čo stoj a že to mysleli vážne, je jasné aj z tejto pohľadnice. Dvaja jágri drsného typu toho síce veľa nenahovorili, čo je pochopiteľné, pretože počas samotárskych pochôdzok lesom sa ich dar reči rozplynul kdesi v zmiešaných listnato - ihličnatých spoločenstvách.

Zato keď prehovorili ich opakovačky, to bolo rámusu! V takých chvíľach ani v Harmónii neplatilo, že ticho lieči. Tento stav, podobný vojnovému, trval dovtedy, kým nedostali z lesa nepovolané živly.

Do tejto nelichotivo znejúcej kategórie zapadali v podstate všetci obyvatelia Modry, ktorí si chceli priniesť z hory nejaké to drevo. A nejaké to drevo si z hory v podstate chceli priniesť všetci obyvatelia Modry. Debnári, kolári, súkenníci, šindliari, no a predovšetkým vinohradníci. Pretože bez poriadneho šteku vinič nenarastie. Palíc bolo treba skutočne veľa, napríklad údaj z roku 1660 hovorí, že v miestnych vinohradoch sa použilo 60 000 štekov.

Ľudia si, pravda, mohli brať drevo z lesa v súlade s mestským poriadkom. Ten však zakazoval pod prísnymi trestami snáď všetko, čo sa zakázať dalo. Preto je nanajvýš záhadné a tiež obdivuhodné, ako dokázali Modrania využívať po celé tie stáročia prírodné bohatstvo, ležiace kúsok nad ich mestom. Ako dokázali udržať zvláštnu harmóniu zákazov, vlastných potrieb a ticha lesa.

Autor: Braňo Chovan

pohľadnica je zo zbierky autora

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Ljubomiir Rosiik

Pod medzou je czereszniczka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV