3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Dobové fotografie  >  Vtedy vo Vernári
Vtedy vo Vernári

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Tento profil pridal(a) ...

Braňo Chovan (chovan)

chovan Autor vyštudoval históriu, publikuje články z oblasti dejín a taktiež robí historické prezentácie na rôzne témy pre firmy (firemné akcie), uzavreté spoločnosti (ochutnávky vína) a vôbec pre všetkých, koho zaujíma minulosť. (brano.chovan1(zavináč)gmail.com)

Vtedy vo Vernári

29. 11. 2013
Vernár

Pekných pár storočí už prešlo odvtedy, čo sa niekoľko spišských Nemcov rozhodlo, že založí rázovitú slovenskú dedinu Vernár. Mladý spišský Nemec Werner priklusal na svojom tátošovi prastarého nemeckého plemena a s dvomi nemeckými ovčiakmi k obydliu svojho otca Hansa, ináč Nemca ako repa, a spýtal sa ho, čo on na jeho nápad. Teda že by práve vtedy, v tisíc dvesto deväťdesiatom piatom založil dedinu v doline neznámeho potoka, ktorý by sa potom prípadne mohol volať po ňom, po Wernerovi. Otec len po nemecky prikývol, že ja, warum nicht? Ani spišský gróf Theobald, ktorý vydal zakladaciu listinu a hodil na ňu štempel, nemal kein problem.

A tak vznikol Vernár. Na začiatku to bola osada s dvojitým V na začiatku, hrozivými pralesmi všade naokolo a výskytom lesných potvor od výmyslu sveta. Dolinou sa nieslo tu zavýjanie, tam mrmlanie, ešte ďalej krochkanie, z druhej strany zas mraučanie a škriekanie. Prví osadníci sa dušovali, že za potokom počuli tiež bučať obrovského tura, čo však nie je historicky dokázané.

Dávny Wernar, alebo Villa Verneri prichýlila všetkých tých, ktorí uprednostnili pobyt na čerstvom vzduchu pred sedavým zamestnaním. Celé generácie Vernárčanov sa mordovali v lesoch s drevom, iní pálili uhlie, no ďalší zas putovali na vzdialené pastviny so stádami dobytka.

Horali vyrážali do lesov za každého počasia: za dažďa, za hmly, za jemného vánku, ale aj za nepríjemného vetriska. Ľudia z Vernára boli pripravení na všetko, a to by už teda muselo byť fakt niečo, aby ich to zaskočilo. No a to fakt niečo sa prihodilo dvom pastierom, pasúcim na Kráľovej holi čriedu koní, čítajúcu 150 hláv. O svojom zážitku však nestihli už nikomu povedať, pretože obaja aj s celým stádom zamrzli. Stalo sa to 5. augusta 1641.

Autor: Braňo Chovan

pohľadnica je zo zbierky autora

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

MYJAVSKA CIMBALOVKA

05

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV