3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Dobové fotografie  >  Vtedy ve výpustku
Vtedy ve výpustku

Ohodnoť článok hráškami


(7/10 hráškov, hlasovali 3 )

Tento profil pridal(a) ...

Braňo Chovan (chovan)

chovan Autor vyštudoval históriu, publikuje články z oblasti dejín a taktiež robí historické prezentácie na rôzne témy pre firmy (firemné akcie), uzavreté spoločnosti (ochutnávky vína) a vôbec pre všetkých, koho zaujíma minulosť. (brano.chovan1(zavináč)gmail.com)

Vtedy ve výpustku

29. 01. 2014
Brodské

Záhorie pamätá všelijaké časy. Tie dobré, keď sa jeho obyvatelia kúpali v slnečných lúčoch šťastia a pohody a tiež tie horšie, keď sa nekúpali. Vôbec. Ako napríklad v dobe rímskej, keď to ešte nepatrilo k zavedeným zvyklostiam.

Pritom v neďalekej Panónii to bolo úplne inak. Čo rímske mestečko -  to kúpele, nech im Jupiter dobré zvyky udržuje! A po celodennej vojenskej službe osobná hygiena. Univerzálny kľúč k rímskym úspechom platil aj v tejto provincii rímskeho impéria.

Napriek tomu, že príbeh rímskeho sna defiloval tak blízko pred obyvateľmi Záhoria, naši predkovia sa rozhodli, že sa po Rimanoch nebudú opičiť. Disciplínu a vodu preto nechali bez povšimnutia, zato ich upútali priečelia tamojších stavieb. Honosné portiky s božským stĺporadím. A bolo im úplne jedno, že sa klaňali k iným božstvám, portiky chceli mať aj oni.

Dnes už žiaľ nevieme, ako vyzerali prvé antické stĺporadia na našej pôde. Postupne však nadobudli formu, ktorú môžeme ešte občas zhliadnuť na starých domoch na Záhorí, ale aj inde na západe krajiny. Z portika sa totiž, aspoň podľa jednej z teóriií, stal stáročnou redukciou nám dobre známy výstupek. Hoci niekde ho volali aj výpustek, rampúch, piliér, žebračina, či sklepenie. Inými slovami, jednalo sa o vchod do domu, ktorý bol spevnený plasticky vystúpeným portálom.

Výpustek chránil dvere pred poveternostnými vplyvmi a záhorácke manželstvá pred rozpadom. Strýcovia, či teciny sa v ňom mohli pohodlne usalašiť na sedačke a namiesto domácich hádok veselo klábosiť s okoloidúcimi. Napríklad aj o časoch, keď sa v dedinách ešte nekúpali, zato do domov vchádzali pomedzi nádherne zaokrúhlené stĺpy.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Temperament cimbal orchestra

V našom dvore vyriastla jedlička

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV