3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Dobové fotografie  >  Vtedy v Račištorfe
Vtedy v Račištorfe

Ohodnoť článok hráškami


(1/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Vtedy v Račištorfe

05. 03. 2014

Jedna dlhá ulica – tak vyzerala Rača v minulosti. „Dúhá, jag bez peněz týdeň“, ako miestni radi hovorili. Avšak nielen táto tepna starého Račištorfa sa šponovala do dĺžky, dlhé boli aj dvory vinohradníkov. Pradávny architekt dediny to vyriešil naskutku umne. Všetky do jedného totiž ústili aj do vinohradov a pobádali tak svojich obyvateľov, aby sa chopili náradia a išli pracovať do vinice. Boli však časy, keď v Rači leteli okrúhle tvary. Dedina sa napríklad dávno volala Okol.

Okolo nej sa tiahla kruhová palisáda, jej obrancovia mali kruhové štíty. Meče mali síce rovné, zato ich manželky boli údajne oblé, až okrúhle. Ako vyzerala Rača ešte skôr a aké geometrické tvary vyznávala, nie je známe. Vie sa však, že miestne vinohrady navštívil rímsky cisár Probus. Síce nie osobne, ale v podobe portrétu na minci, ktorá čakala viac, ako poldruha tisícročia na to, kým ju niekto nájde. Hneď potom, ako ju našli sa aj stratila, čo však vôbec nevadí.

Dôležité je, že Probus stihol zanechať posolstvo, ktorým sa dodnes v Račištorfe riadia. Aby koštovali, pardón, Probovali vínko, dokiaľ sa len dá!  

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

MYJAVSKA CIMBALOVKA

05

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV