3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Dobové fotografie  >  Vtedy v sýpke v Jedľových Kostolanoch
Vtedy v sýpke v Jedľových Kostolanoch

Ohodnoť článok hráškami


(7/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Vtedy v sýpke v Jedľových Kostolanoch

12. 05. 2014

Vtedy v sýpke v Jedľových Kostolanoch. Ako nedobytné pevnosti pôsobili niektoré sýpky, tvoriace v minulosti neodmysliteľný kolorit slovenského vidieka. Nápadne malé okienka týchto mohutných stavieb pripomínali strieľne. Veľkosťou nevynikali ani dvere s masívnymi zámkami. Závit s maticou na jednom z pántov len zdôrazňoval, že vnútri sa nachádza niečo, na čom majiteľom veľmi záleží.

Áno, vymlátené obilie si ľudia chránili ako oko v hlave, preto všetky tie bezpečnostné opatrenia. Kmíni sa vyskytovali všade, bez ohľadu na región, národnostné zloženie obyvateľstva, náboženské vyznanie, či klimatické podmienky.(aj preto tie strieľne)V časoch, ktoré predchádzali dobe sýpok, si gazdovia ukladali úrodu do obilných jám.

Boli niekoľko metrov hlboké, ľahko sa do nich dostali myši a iná pištiaca háveď. Pišťali aj kmíni, keď sa do nich v noci počas svojich nekalých aktivít z neopatrnosti zrútili. Aké zvuky vydávali, keď ich rozzúrení gazdovia na druhé ráno objavili a chytili pod krk, je nateraz predmetom historického výskumu.

Branislav Chovan


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Branislav Chovan
E-mail:brano.chovan1@gmail.com
Telefón:0905390687

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Helpan

Breznianska kasaren - Ešte len z tej Heľpy - Jedno ráno na svitaní

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV