3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Ľudové hudby  >  Ľudová hudba Bystrianka
Ľudová hudba Bystrianka

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Ľudová hudba Bystrianka

04. 01. 2008
Svit

Formovanie Ľudovej hudby Bystrianka začalo v r. 1990, keď sa rozhodli muzikanti Folklórneho súboru Tatrín založiť si vlastnú ľudovú hudbu. Pôsobila v Liptovskom Hrádku, v pôvodnom zložení mala šesť členov.

Ľudová hudba prezentuje prevažne ľudové piesne z rôznych regiónov Slovenska. Dôraz kladie na podanie autentického folklóru, zachovanie pôvodného prejavu a charakteru interpretovaného regiónu a oblasti. V súčasnosti má Ľudová hudba Bystrinaka štyroch členov a pôsobí pod občianskym združením Detský folklórny súbor Svit.

Názov Bystrianka je odvodený od horskej riavy (riečky) Bystriny, ktorá symbolizuje čistotu, krásu, ale aj dravosť a temperament, prepojenie rýdzeho slovenského ľudového hudobného prejavu s krásou našej prírody. Znázorňuje to aj logo ľudovej hudby. Všetci členovia pôsobili v rôznych FS, napr. FS Poľana Zvolen, FS Vagonár Poprad, FS Tatrín Lipt. Hrádok, FS Jánošík Svit, DFS Belanka Lipt. Hrádok ... . S týmito FS reprezentovali Slovensko na rôznych zahraničných a domácich folklórnych festivaloch. Ľudová hudba dosahuje úspechy na vstúpeniach a patrí medzi popredné v regióne.

Niektorí členovia ĽH dodnes pravidelne vypomáhajú FS Važec, FS Východná, FS Horec a DFS Jánošíček Svit. K výraznejším úspechom ĽH Bystrianka patria opakované nahrávky v Slovenskej televízii, nahrávanie hudby k divadelnej hre Ľubomíra Feldeka "Z dreva vyrezané", prvé CD v roku 1998 pod názvom "Z každého rožku trošku", ale i nahrávanie hudby pre Českým levom ocenený film Filipa Renča pred 2 rokmi "Román pre ženy".

V roku 2005 nahrala ĽH nepredajné CD pre SAV Bratislava na výskum súčasných hornoliptovských hudieb. V máji tohto roku vydalo Vydavateľstvo Videorohaľ Bardejov nové CD ĽH Bystrianka pod názvom !Z každého rožku trošku 2".

Ponuka: Vystúpenia na rôznych akciách, svadbách, plesoch, rodinných a firemných oslavách, festivaloch a iných vystúpeniach doma i v zahraničí.

Zloženie Ľudovej hudby Bystrianka:

Vladimír Cisár - primáš, 1. husle, spev

Monika Bobríková - 2. husle, spev

Eduard Bobrík - husľová kontra, spev

Rastislav Pavlovič - kontrabas, spev

 


Kontaktné údaje

Adresa:OZ ĽH Bystrianka, Sládkovičova 34/11, 059 21 Svit
Kontaktná osoba:Ing. Eduard Bobrík
E-mail:lh@bystrianka.sk
Telefón:+421 52 77 55 736, +421 908 714 363, +421 908 333 603, +421 905 767 518
Web:www.bystrianka.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH KMAF

Ciganske piesne

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV